MADRID. Izraelské útoky na mierovú misiu OSN v Libanone (UNIFIL) sú neprijateľné a v rozpore s pravidlami OSN.
Uviedol to v pondelok španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares.
"Je to v rozpore s tým, čo očakávame od každého členského štátu OSN, ktorá je v konečnom dôsledku organizáciou chrániacou svetový mier," povedal Albares novinárom pred schôdzkou ministrov zahraničných vecí krajín EÚ v Luxemburgu.
Dodal, že stiahnutie misie môže nariadiť iba OSN.
Tanky pod paľbou vrazili do stanovišťa
Misia UNIFIL informovala, že izraelské tanky v nedeľu ráno "násilne vstúpili" do jedného z jej stanovíšť v južnom Libanone pri obci Ramja.
Izraelská armáda (IDF) objasnila, že jej tank sa dostal pod silnú paľbu z pozícií libanonského hnutia Hizballáhu, keď sa pokúšal evakuovať zranených vojakov.
Pri cúvaní o niekoľko metrov však tank narazil do stanovišťa UNIFIL. IDF ubezpečila, že konanie izraelských vojakov neohrozovalo misiu OSN, s ktorou udržiavali stály kontakt.
Protiprávne jednanie
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell reagoval na minulotýždňové bojové akcie izraelských síl, pri ktorých utrpeli zranenia príslušníci UNIFIL v Libanone.
"Takéto útoky na príslušníkov mierových síl OSN predstavujú závažné porušenie medzinárodného práva a sú absolútne neprijateľné. Tieto útoky sa musia okamžite zastaviť," uviedol Borrell vo vyhlásení v mene EÚ.
"(EÚ) vyjadruje vážne znepokojenie v súvislosti s útokmi izraelskej armády na sily UNIFIL, pri ktorých došlo k zraneniu niekoľkých pracovníkov," zdôraznil.
Ľudské štíty
Izrael spochybňuje niektoré správy OSN o incidentoch s UNIFIL. Premiér Benjamin Netanjahu tvrdí, že pri eskalácii bojov s militantmi Hizballáhu zo seba robili "ľudské štíty".
Borrell vo vyhlásení poznamenal, že "všetci aktéri" konfliktu sú povinní zaistiť bezpečnosť a ochranu personálu a majetku OSN. "Očakávame vysvetlenia a dôkladné vyšetrovanie zo strany izraelských orgánov v súvislosti s útokmi na misiu UNIFIL, ktorá zohráva zásadnú úlohu v rámci stability južného Libanonu," dodal.
Mierová misia OSN dohliada na hraničnú oblasť medzi Izraelom a Libanonom už niekoľko desaťročí. Zapojilo sa do nej už viac ako 10 000 vojakov z vyše 50 krajín sveta. Mnohé jednotky OSN prišli napríklad z Indonézie, Talianska či Indie.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?