ŽENEVA. Úrad OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) tvrdí, že nevedel o tom, že jeho bývalý zamestnanec bol veliteľom palestínskeho militantného hnutia Hamas v Libanone.
Táto kauza sa týka Fátiha Šarífa abú Amína, ktorý v pondelok aj so svojou rodinou prišiel o život pri nálete izraelskej armády na utečenecký tábor al-Bas pri meste Súr (historický názov: Týros) na juhu Libanonu.
Podľa libanonských médií Šaríf v tábore pôsobil ako riaditeľ strednej školy spravovanej úradom UNRWA.

Ako však v pondelok v Ženeve spresnil šéf UNRWA Philippe Lazzarini, Šaríf bol v marci z tejto funkcie dočasne odvolaný po obvineniach týkajúcich sa svojich politických aktivít, ktorými porušil kódex zamestnancov UNRWA. Jeho suspendovanie na jar v Libanone vyvolalo početné protesty a štrajky učiteľov.
Lazzarini na margo kauzy dodal, že v súvislosti so Šarífom nikdy nepadlo slovo "veliteľ". Bránil sa tiež, že to, "čo je zrejmé dnes, nemuselo byť zjavné včera".
Za niečo viac ako týždeň prišlo pri izraelských útokoch v Libanone o život sedem vysokopostavených veliteľov a predstaviteľov militantného hnutia Hizballáh vrátane jeho vodcu Hasana Nasralláha. Libanon a veľká časť Blízkeho východu je po týchto operáciách izraelskej armády i tajných služieb v šoku.
Hizballáh otvoril svoj front na podporu svojho spojenca v Pásme Gazy - hnutia Hamas - len deň po 7. októbri 2023, keď palestínske teroristické komandá prenikli na juh Izraela, ktorý na túto eskaláciu reagoval leteckou a pozemnou ofenzívou na území palestínskej pobrežnej enklávy.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?