LONDÝN. Americký minister obrany Lloyd Austin vo štvrtok upozornil na existujúce riziko totálnej vojny medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh. Podľa jeho slov je však naďalej reálne diplomatické riešenie.
"V súčasnosti čelíme riziku totálnej vojny. Ďalšia totálna vojna by mohla byť zničujúca pre Izrael aj Libanon," povedal Austin po schôdzke so svojím britským a austrálskym kolegom.
Izrael a Libanon si však podľa jeho slov stále môžu vybrať inú cestu. "Napriek prudkej eskalácii v posledných dňoch je diplomatické riešenie stále reálne," dodal.
Záväzok voči Izraelu nezmenia
Na otázku o červených líniách americkej podpory pre Izrael šéf Pentagónu odpovedal, že Spojené štáty nezmenia svoj záväzok pomáhať Izraelu chrániť jeho zvrchované územie.

Izrael v uplynulých dňoch spustil najintenzívnejšie letecké útoky na Libanon od vojny v roku 2006. Bombardovanie, ktorého cieľom sú podľa izraelskej armády pozície Hizballáhu, si doteraz vyžiadalo vyše 600 obetí.
Prezident USA Joe Biden a ďalší svetoví lídri vyzvali na okamžité 21-dňové prímerie medzi Izraelom a Hizballáhom. Izraelský minister zahraničných vecí návrh odmietol, pripomína agentúra AFP.
Prerušenie bojov by podľa Austina poskytlo čas na uzavretie dohody, ktorá by umožnila vysídleným Izraelčanom a libanonským civilistom vrátiť sa domov.
Prímerie by mohlo byť využité aj na dokončenie a realizáciu dohody, ktorá by zabezpečila prímerie v Pásme Gazy a prepustenie rukojemníkov unesených hnutím Hamas pri vlaňajšom útoku na juh Izraela, pokračoval americký minister obrany.
"Uvedomujeme si, že nás čaká ťažká práca. Sme odhodlaní robiť túto prácu a áno, som optimista," dodal.
Vojna bude pokračovať, kým bude podpora
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok vyhlásil, že izraelské útoky v Libanone zamerané na hnutie Hizballáh budú pokračovať dovtedy, kým bude Západ mlčať.
V rozhovore pre médiá v New Yorku tiež vyjadril nádej, že nový americký prezident prispeje k lepším vzťahom medzi Ankarou a Washingtonom.
Zdôraznil aj, že potenciálne zapojenie Turecka do združení BRICS a ASEAN nie je alternatívou k jeho členstvu v NATO, píše TASR podľa agentúry Reuters.
Turecko viackrát odsúdilo izraelskú vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy a najnovšie rázne kritizuje kroky vlády Benjamina Netanjahua aj v prípade útokov v Libanone.
Podľa Erdogana sa Izrael snaží rozšíriť vojnu z Pásma Gazy na ďalšie časti regiónu. Turecký prezident vyhlásil, že Organizácia Spojených národov je v tomto prípade bezmocná.
"Keďže svet mlčí a západné krajiny poskytujú izraelskému vedeniu podporu v podobe zbraní, tieto masakre budú, žiaľ, pokračovať. Zdôraznili sme to na našich stretnutiach," povedal pred odchodom z Valného zhromaždenia OSN.
Erdogan verí v zlepšenie vzťahov s USA
V prípade blížiacich sa novembrových prezidentských volieb v USA Erdogan načrtol, že Ankara bola v minulosti sklamaná z republikánskych i demokratických prezidentov.
Preto verí, že vzťahy so Spojenými štátmi sa zlepšia. V amerických voľbách sa proti sebe postavia republikán Donald Trump a demokratka Kamala Harrisová, ktorá je súčasnou viceprezidentkou.
Trump počas svojho pôsobenia na poste prezidenta uvalil na Turecko sankcie v súvislosti s nákupom ruských obranných prostriedkov, pripomína Reuters.
Erdogan nedávno vyhlásil, že Turecko má v budúcnosti záujem prehlbovať vzťahy so zoskupením BRICS, Šanghajskou organizáciou pre spoluprácu (SCO) a Združením krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).
To vyvolalo v USA a Európe obavy, že Ankara sa môže odkloniť od svojej tradične západnej geopolitickej orientácie, hoci to opakovane popiera.
Turecko, ktoré je tiež kandidátom na členstvo v Európskej únii, však nemôže podľa Erdogana určovať svoju budúcnosť na základe zastaveného prístupového procesu s EÚ a musí prehĺbiť svoje vzťahy so všetkými aktérmi a regiónmi.
"Zapojenie do týchto štruktúr neznamená, že opustíme NATO," zakončil turecký prezident.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?