ŽENEVA. Rozsiahla vojenská operácia, ktorú v stredu spustil Izrael na okupovanom Západnom brehu Jordánu, predstavuje riziko vážnej eskalácie situácie na palestínskom území, uviedla Organizácia Spojených národov.
Izraelská armáda (IDF) podnikla sériu koordinovaných náletov v štyroch mestách a podľa jej vyjadrení prišlo o život deväť palestínskych bojovníkov.
Najviac mŕtvych za osem mesiacov
Operácie v týchto lokalitách "a zabitie najmenej deviatich Palestínčanov, medzi ktorými boli údajne aj deti, zvýšilo celkový počet obetí na na Západnom brehu Jordánu od 7. októbra (minulého roka) na 637", uviedla vo vyhlásení hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) Ravina Shamdasaniová.
"Ide o najvyšší počet úmrtí za obdobie ôsmich mesiacov, odkedy OSN začala pred 20 rokmi zaznamenávať obete v Predjordánsku," dodala hovorkyňa.

"Mnohé deti boli zabité, keď hádzali kamene na vysoko chránené izraelské bezpečnostné sily, podobne ako iní Palestínčania, ktorí nepredstavovali bezprostredné ohrozenie života či vážne ohrozenie zdravia," povedala Shamdasaniová.
"Takéto zbytočné a neprimerané použitie sily a nárast evidentne cieleného zabíjania je alarmujúci," zdôraznila.
Porušenie ľudských práv
Podľa hovorkyne došlo k svojvoľnému zadržaniu, mučeniu či násilnému vysídľovaniu a ničeniu majetku tisícov Palestínčanov. Vystavení však boli aj násiliu zo strany osadníkov. "Izrael ako okupačná veľmoc musí dodržiavať svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva," uviedla Shamdasaniová.
Dodala, že Izrael "porušuje normy a štandardy ľudských práv, ktoré platia pre operácie na presadzovanie práva". Úmrtia je preto podľa hovorkyne potrebné dôkladne a nezávisle vyšetriť a vyvodiť za ne zodpovednosť.
CIA: Prímerie závisí najmä od Hamasu
K apelu na nastolenie prímeria sa vyjadril zástupca riaditeľa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) David Cohen, ktorý tvrdil, že o osude dohody o prímerí rozhodne z veľkej časti líder palestínskych militantov.
Cohen na spravodajskom a bezpečnostnom summite vo Washingtone uviedol, že ide "z veľkej časti o otázku, ktorú zodpovie" líder Hamasu, pričom priamo nemenoval šéfa hnutia Jahju Sinwára.
Sankcie voči osadníkom
USA reagovali na násilie na Západnom brehu Jordánu uvalením nových sankcií voči izraelským osadníkom a vyzvali aj Izrael na vyvodenie väčšej zodpovednosti.
"Násilie extrémistických osadníkov na Západnom brehu Jordánu prináša veľké ľudské utrpenie, narúša bezpečnosť Izraela a ohrozuje budúcnosť mieru a stability v regióne," zdôraznil hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.
"Je dôležité, aby izraelská vláda vyvodila zodpovednosť voči všetkým osobám a subjektom, ktoré sú zodpovedné za násilie páchané na civilistoch na Západnom brehu Jordánu," doplnil vo vyhlásení.
K najnovším cieľom sankcií patrí aj izraelská skupina ha-Šomer Još, ktorá podporovala nepovolenú osadnícku základňu v južných Hebronských vrchoch.
Dobrovoľníci z tejto skupiny ešte začiatkom roka oplotili dedinu, ktorej 250 palestínskych obyvateľov následne muselo odísť, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.
Webová stránka ha-Šomer Još pritom uvádza, že skupina pomáha "rôznym poľnohospodárom v Judei a Samárii, ktorí statočne chránia našu pôdu a odolávajú ekonomickým ťažkostiam a poľnohospodárskej kriminalite".
Ministerstvo zahraničných vecí uvalilo sankcie aj na muža obvineného z vedenia ozbrojených osadníkov, ktorí stavali cestné zátarasy a vytvárali hliadky útočiace proti Palestínčanom.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?