GAZA CITY, BRATISLAVA. V škole v centre Pásma Gazy sa v sobotu na svitaní ukrývalo asi šesťtisíc vysídlených Palestínčanov.
Práve sa pripravovali na rannú modlitbu, keď do nich vpálila izraelská raketa.
„Ľudia sa tam modlili, umývali, hore ľudia spali, vrátane detí, žien a seniorov. Raketa na nich padla bez varovania. Prvá, potom druhá. Vytiahli sme ich odtiaľ ako časti tiel,“ povedal pre tlačovú agentúru AP Abu Anas, ktorý pomáhal so záchranou zranených.
Izraelská armáda posledné týždne zintenzívňuje nálety na školy. Sobotňajší útok, pri ktorom podľa palestínskych úradov zomrelo viac ako 90 ľudí, bol jedným z najsmrteľnejších.
Izrael útok potvrdil. Pri útokoch na civilné objekty argumentuje tým, že sa v nich skrývajú palestínski teroristi, ktorých podľa svojho tvrdenia zasiahol aj pri spomínanom útoku.
Spojenci zatiaľ na izraelských predstaviteľov apelujú, aby obnovili rokovania o zastavení bojov.
V článku sa dočítate aj:
- ako svedkovia útok opisujú,
- čo tvrdí izraelská armáda,
- kto a prečo útok odsúdil.
Zmes kriku a pachu krvi
Dvadsaťjedenročná Manal al-Džabári pri útoku na školu a priľahlú mešitu stratila sedem členov rodiny, ďalší desiati utrpeli zranenia. Tragédiu opisuje ako zmes dymu, pachu krvi a spáleného ľudského mäsa, ktoré sa miešali s plačom detí a krikom žien.
„Pozrela som sa dole a uvedomila som si, že som stála na niekoho odseknutom chodidle. Začala som kričať. Cítila som sa ako v nočnej more,“ povedala pre denník The Guardian.
Ľudia sa v panike snažili presunúť zranených do neďalekej nemocnice. Tamojší riaditeľ Fadel Naím povedal, že sobotňajší útok bol preňho jedným z najťažších.
Operoval 16-ročného chlapca s odstrelenou ľavou rukou a rozdrvenými oboma nohami. „Keď sme začali urgentnú operáciu, s hrôzou som našiel medzi kosťami jeho nôh rozbitú hlavu ďalšieho človeka – rozpoznateľnú len podľa úst a brady. Bola to scéna, ktorú srdce nedokáže uniesť,“ napísal na sociálnej sieti X.
Chlapec operáciu nakoniec neprežil.
Lekár Naím hovorí, že krátko po útoku identifikovali približne 70 obetí. Pozostatky ďalších tiel však podľa neho boli tak veľmi znetvorené, že je ťažké určiť, o koho šlo.

Izrael poskytol svoj dôvod
Úrad Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva uviedol, že Izrael uskutočňuje „systematické útoky na školy“, ktoré si vyžiadali stovky mŕtvych. Izraelská armáda od júla útočila na 24 škôl, píše The Guardian.
Do 6. júla izraelské sily priamo zasiahli alebo poškodili 477 z 564 škôl v Pásme Gazy, dodala OSN.
Izrael najnovší útok potvrdil. Nálety odôvodňuje tvrdením, že školy či nemocnice využíva Hamas ako svoje veliteľské centrá. Útoky na civilné objekty sú proti medzinárodnému právu.
“Izrael pácha genocídu na Palestínčanoch štvrť po štvrti, školu po škole, útokmi na jeden utečenecký tábor za druhým.
„
Uplynulú sobotu podľa svojho hovorcu izraelská armáda v škole zabila 19 členov teroristických organizácií Hamas a Palestínsky islamský džihád.
Hamas poprel, že by mal v spomínanej škole centrum. Tvrdenie jednej ani druhej strany sa nepodarili nezávisle overiť.
Izraelská armáda počet obetí spochybňuje. „Pred útokom sme prijali početné opatrenia na zníženie rizika poškodenia civilistov vrátane použitia presnej munície, leteckého pozorovania a spravodajských informácií,“ píše sa v jej stanovisku.
Svedkovia však hovoria, že útok prišiel bez varovania.
Medzinárodné pobúrenie
Útok na školu takmer okamžite vyvolal kritiku medzinárodného spoločenstva.
„Izrael pácha genocídu na Palestínčanoch štvrť po štvrti, školu po škole, útokmi na jeden utečenecký tábor za druhým, jednu takzvanú bezpečnú zónu za druhou,“ povedala po nálete Francesca Albanese, osobitná spravodajkyňa OSN pre okupované palestínske územia.
Josep Borrell, dosluhujúci šéf európskej diplomacie, je podľa vlastných slov z útoku „zhrozený“. „Tieto masakre sa nedajú ospravedlniť,“ napísal o útokoch na palestínske školy na sociálnej sieti X.

Spojené štáty, hlavným spojenec Izraela, od tamojšej vlády požaduje detaily operácie. „Vieme, že Hamas využíva školy ako miesta, kde sa zhromažďuje a odkiaľ velí. Zároveň opakovane hovoríme, že Izrael musí prijať opatrenia na minimalizáciu škôd páchaných na civilistoch,“ vyjadril sa hovorca Národnej bezpečnostnej rady Sean Savett.
Katar a Egypt, ďalšie dva štáty, ktoré sa spolu s USA podieľajú na mierových rokovaniach medzi izraelskou vládou a Hamasom, však zvolili ostrejší tón a Izrael obvinili z porušenia medzinárodného práva.
Egypt tiež povedal, že „úmyselné zabíjanie“ neozbrojených civilistov svedčí o tom, že Izrael nemá záujem o ukončenie vojny. Trojica krajín sa pritom snaží, aby predstavitelia Izraela a Hamasu opäť spoločne zasadli za rokovací stôl 15. augusta.
„K dohode musí prísť a musí sa tak stať teraz. S prezidentom (Joeom Bidenom) nepretržite každý deň pracujeme na tom, aby sme dosiahli dohodu o prímerí a priviedli rukojemníkov domov,“ povedala krátko po útoku Kamala Harrisová, kandidátka Demokratickej strany na prezidentku.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?