ŽENEVA. Osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudské práva na palestínskych územiach Francesca Albaneseová v sobotu obvinila Izrael z páchania genocídy vo vojne v Pásme Gazy po tom, ako pri izraelskom útoku na školu v Gaze zahynulo podľa miestnych záchranárov viac ako 90 ľudí.
"Izrael pácha genocídu na Palestínčanoch, jednu štvrť za druhou, jednu nemocnicu za druhou, jednu školu za druhou, jeden utečenecký tábor za druhým, jednu bezpečnú zónu za druhou," napísala Albaneseová na sieti X.
Spravodajkyňa OSN zároveň uviedla, že Izrael uskutočňuje útoky proti Palestínčanom "americkými a európskymi zbraňami" a za ľahostajnosti všetkých "civilizovaných národov".

"Nech nám Palestínčania odpustia našu kolektívnu neschopnosť chrániť ich," dodala.
Izrael tvrdenia odmietol
Albaneseová v marci vo svojej správe obvinila Izrael z páchania genocídy v palestínskej enkláve. Podľa nej Izrael celé obyvateľstvo Pásma Gazy označil za "potenciálny cieľ, ktorý možno zabiť a zničiť", čím zjavne odhalil svoj "genocídny zámer" zbaviť "Palestínu Palestínčanov".
Izrael, ktorý je dlhodobo kritický voči spravodajkyni OSN a obviňuje ju zo spochybňovania práva Izraela na existenciu, jej tvrdenia odmietol a označil ich za prekrúcanie reality.
Vo svojej správe táto talianska právnička a odborníčka na ľudské práva taktiež odsúdila útok palestínskych militantov hnutia Hamas zo 7. októbra, po ktorom Izrael začal s odvetnou vojenskou operáciou v Pásme Gazy, ktorá si vyžiadala 39 790 obetí na životoch.
V reakcii na izraelský útok vyzval Katar, ktorý je sprostredkovateľom vo vojne medzi Hamasom a Izraelom, na "urýchlené medzinárodné vyšetrovanie vrátane vyslania nezávislých vyšetrovateľov OSN, aby sa zistili fakty týkajúce sa pokračujúcich útokov izraelských okupačných síl na školy a prístrešky pre vysídlené osoby".
Borrell vyjadril zhrozenie
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v sobotu vyjadril zhrozenie nad útokom Izraela na školu v meste Gaza, ktorá slúžila ako úkryt pre vysídlencov.
"Za posledné týždne bolo terčom útoku najmenej desať škôl. Pre tieto masakre neexistuje žiadne ospravedlnenie," napísal Borrell na sieti X. Dodal, že "prímerie je jediným spôsobom, ako zastaviť zabíjanie civilistov a zabezpečiť prepustenie rukojemníkov".
Kritizoval aj izraelského ministra financií Bezalela Smotriča, ktorý vo štvrtok protestoval proti prímeriu a izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi odkázal, aby sa dohodou o prímerí nedostal do "nebezpečnej pasce".
Šéf európskej diplomacie o Smotričových vyjadreniach povedal, že sú "proti záujmom izraelského ľudu", píše DPA.
Útok odsúdili viaceré krajiny
Riaditeľ Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) Philippe Lazzarini uviedol, že incident predstavuje "ďalší deň hrôzy v Pásme Gazy"
Podľa šéfa UNRWA všetky strany konfliktu v Pásme Gazy "musia neustále chrániť civilistov a civilnú infraštruktúru" a zdržať sa využívania škôl a iných civilných zariadení na vojenské alebo bojové účely.
Turecké ministerstvo zahraničných vecí označilo izraelský útok za "nový zločin proti ľudskosti". Premiéra Netanjahua obvinilo, že chce sabotovať rokovania o prímerí.
Britský minister zahraničných vecí David Lammy vyzval na okamžité prímerie v palestínskej enkláve.
Útok odsúdilo aj Francúzsko, podľa ktorého sa školské budovy opakovane stali terčom útokov, ktoré si vyžiadali neúnosný počet civilných obetí.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?