GAZA. Deň po zabití šéfa politického krídla palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismaíla Haníju v Iráne izraelská armáda uviedla, že po smrti je aj šéf vojenského krídla hnutia Muhammad Dajf.
"Muhammad Dajf, "Usáma bin Ládin z Gazy", bol eliminovaný 13. júla 2024. Ide o významný míľnik v procese demontáže Hamasu ako vojenského a vládneho orgánu v Gaze a v dosahovaní cieľov tejto vojny," uviedol izraelský minister obrany Yoav Gallant.
O úmrtí experta na výbušniny a stavbu tunelov v Pásme Gazy sa špekulovalo od izraelského útoku na juhu Pásma v júli.
Loading
...
Muž bez tváre
Dajf bol v 90. rokoch jedným zo zakladateľov vojenského krídla Hamasu, brigád Kasám, ktoré od roku 2002 viedol.
Pod jeho velením vykonala táto zložka desiatky samovražedných atentátov proti Izraelu v autobusoch či kaviarňach a vybudovala si značný arzenál rakiet, ktoré mohli zasiahnuť hlboko v území štátu Izrael.

Dajf bol považovaný - popri vodcovi hnutia v Pásme Gazy Jahjáovi Sinvárovi - za jedného zo strojcov útoku Hamasu na Izrael vlani 7. októbra, ktorý vyvolal vojnu v Gaze, ktorá trvá viac ako 300 dní.
Veľa informácií o Dajfovi, ktorý sa volá Muhammad Masrí (pseudonym Dajf znamená "hosť", pretože sa neustále presúva z miesta na miesto), nie je.
Dajf sa na verejnosti objavoval len málokedy. Existuje iba zopár jeho fotiek: jedna z čias, keď mal 20 rokov, ďalšia, na ktorej je maskovaný, a snímka jeho tieňa, ktorá bola použitá pri vysielaní zvukového záznamu.

Miesto jeho pobytu nebolo známe, bolo ale pravdepodobné, že sa najviac zdržiaval v podzemných sieťach tunelov v Gaze, ktorú pomáhal vybudovať.
Nepoužíval moderné digitálne technológie, ako sú telefóny, uviedol zdroj blízky Hamasu. "Je nepolapiteľný. Je to muž v tieni," povedal pred časom zdroj Reuters.
Medzi Palestínčanmi bol podľa pozorovateľov veľmi populárny najmä pre svoj tvrdý postoj voči Izraelu.
Prežil sedem izraelských pokusov o atentát, z ktorých posledný sa odohral v roku 2021.
Strojca operácie al-Aksá
Dajf v deň útoku na Izrael vlani 7. októbra, pri ktorom teroristi z Hamasu zabili v izraelskom pohraničí 1 200 ľudí a ďalších 250 odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov, nazval operáciu Povodeň al-Aksá, čo bol odkaz na názov mešity na Chrámovej hore v Jeruzaleme.
Dajf povedal, že útok bol reakciou na "znesvätenie mešity al-Aksá" a na to, že Izrael v roku 2023 zabil a zranil stovky Palestínčanov. Vyzval Palestínčanov a izraelských Arabov, aby "vyhnali okupantov a ukončili okupáciu", čím odkazoval na izraelskú okupáciu Západného brehu Jordánu a východného Jeruzalema.
Izraelská vláda vláda premiéra Benjamina Netanjahua potom oznámila, že plánuje "eliminovať" najmä Sinvára, Dajfa a jeho zástupcu Marvána Ísá. Toho podľa správ z Izraela zabili tento rok v marci.

Zdroj z bezpečnostnej komunity Izraela po minuloročnom útoku uviedol, že Dajf bol dlhodobo a priamo zapojený do plánovania a operačných aspektov útoku.
Plán, ktorý vymyslel, spočíval údajne v zakrývaní pravej podstaty hnutia: Hamas, spojenec nepriateľa Izraela, mal predstierať, že nemá záujem na rozpútaní väčšieho konfliktu s Izraelom a mal sa sústrediť na hospodársky rozvoj v Gaze, kde od roku 2007 vládol.
A tak začal Izrael postupne poskytovať ekonomické stimuly pracovníkom v Gaze, zatiaľ čo militanti Hamasu, ktorý USA či EÚ považujú za teroristickú organizáciu, boli cvičení a vyzbrojení.
Tento rok v máji hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan oznámil, že požiadal súd o vydanie zatykačov okrem iného aj na Dajfa za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti spáchané v Izraeli a v Pásme Gazy.
Loading
...
Vzdelaný muž
Dajf sa narodil ako Muhammad Masrí v roku 1965 v utečeneckom tábore Chán Júnis, ktorý bol zriadený po arabsko-izraelskej vojne v roku 1948.
K Hamasu sa pripojil už v závere 80. rokov počas prvej intifády čiže palestínskeho povstania. Vtedy začal byť známy ako Muhammad Dajf. Založil vtedy v rámci hnutia skupinu, ktorá vykonávala teroristické útoky.
V roku 1994 napríklad stál za únosmi a vraždami niekoľkých izraelských vojakov, Izrael mu pripisuje tiež zodpovednosť za zavraždenie desiatok civilistov pri samovražedných atentátoch.

Izrael ho zatkol v roku 1989 a strávil vo väzbe asi 16 mesiacov. Vyštudoval prírodné vedy na Islamskej univerzite v Gaze, kde študoval fyziku, chémiu a biológiu. Viedol univerzitný výbor pre zábavu a vystupoval na javisku v komédiách.
Zdroje Hamasu uviedli, že Dajf prišiel o oko a utrpel vážne zranenie jednej nohy pri jednom z izraelských pokusov o jeho likvidáciu. Vďaka tomu, že prežil a viedol ozbrojené krídlo Hamasu, bol niektorými Palestínčanmi považovaný za ľudového hrdinu.
Veliteľom brigád Kasám sa stal Dajf po tom, čo v júli 2002 pri útoku dvoch izraelských stíhačiek F-16 v meste Gaza prišiel o život zakladateľ militantného krídla hnutia Hamas šajch Saláh Šihada.
Ministerstvo zahraničia USA v roku 2016 Dajfa zaradilo na svoj sankčný zoznam.
Jeho manželka, sedemmesačný syn a trojročná dcéra zahynuli pri izraelskom nálete v roku 2014.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?