WASHINGTON. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok upozornil dvoch predstaviteľov izraelskej vlády na "neprijateľne vysoké" počty civilných obetí po izraelských útokoch v Pásma Gaze, uviedol hovorca amerického rezortu diplomacie Matthew Miller.
Izraelská armáda v posledných dňoch podnikla niekoľko útokov vrátane útokov na utečenecký tábor a školy spravované OSN, v ktorých sa ukrývali vysídlení Palestínčania.
Príliš veľa zabitých civilistov
Najvyššie postavený americký diplomat sa v pondelok stretol s izraelským poradcom pre národnú bezpečnosť Cachim Hanegbim a ministrom pre strategické záležitosti Ronom Dermerom, aby podľa Millera vyjadril vážne znepokojenie nad nedávnymi civilnými obeťami v Pásme Gazy.
"Počet obetí je stále neprijateľne vysoký. Naďalej vidíme príliš veľa civilistov zabitých v tomto konflikte," povedal novinárom Miller.
Pri izraelských útokoch v sobotu zahynulo viac ako 90 ľudí v tábore neďaleko mesta Chán Junís. Izraelská armáda vyhlásila, že cieľom útoku bol líder ozbrojeného krídla Hamasu Muhammad Dajf a popredný veliteľ hnutia Rafa Saláma. Podľa tvrdenia izraelskej armády Saláma zahynul pri útoku.
Témami schôdzky Blinkena s izraelskými predstaviteľmi boli aj prímerie medzi Izraelom a Hamasom, humanitárna pomoc pre Pásmo Gazy a povojnové plány, povedal hovorca.
"Sme neuveriteľne znepokojení pokračujúcim umieraním Palestínčanov v Gaze," odpovedal Miller na otázku o amerických zbraniach poskytnutých Izraelu.
Viac možnosti pre doručenie pomoci
Organizácia Spojených národov uviedla, že po súhlase izraelských úradov začne do Pásma Gazy dovážať ďalšie obrnené vozidlá a osobné ochranné prostriedky pre humanitárne operácie.
OSN sa dlhodobo sťažuje na prekážky pri dodávaní pomoci do Gazy, keďže Izrael kontroluje a schvaľuje všetky prichádzajúce nákladné vozidlá. Organizácia zároveň uvádza, že sa nemôže dostať do oblastí "úplného bezprávia" v tejto pobrežnej palestínskej enkláve, kde podľa celosvetového monitoru hrozí vysoké riziko hladomoru.
Spor o internet
Námestník koordinátora pre humanitárne záležitosti pre okupované palestínske územia Scott Anderson ozrejmil, že OSN plánovala priviesť vozidlá a zariadenia už v utorok. "Schválili sme aj niektoré komunikačné zariadenia," povedal novinárom a dodal, že by išlo najmä o ručné vysielačky.
Diskusie k požiadavke OSN na stabilné internetové pripojenie stále prebiehajú. Organizácia totiž žiada spôsob komunikácie, ktorý nie je závislý od mobilnej siete, pretože je nespoľahlivá. Izraelské orgány sa však obávajú toho, čo by Hamas urobil, ak by získal prístup k satelitným internetovým službám.
Anderson doplnil, že sa do Gazy denne dostáva 25 až 70 kamiónov s pomocou. Pritom je však potrebných približne 600 kamiónov za deň s humanitárnymi a komerčnými dodávkami, aby mohli byť pokryté potreby obyvateľstva v Gaze.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?