GAZA. Izraelský vzdušný úder blízko mesta Chán Júnis v Pásme Gazy v sobotu zabil 90 ľudí a ďalších tristo zranil, uvádza v najnovšej bilancii miestne ministerstvo zdravotníctva. Predtým palestínska strana hovorila o 71 mŕtvych a 289 zranených.
Izraelská armáda oznámila, že terčom útoku v oblasti Mavásí, ktorú predtým označila za bezpečnú humanitárnu zónu pre palestínskych utečencov, bol druhý najvyššie postavený muž Hamasu v Gaze Muhammad Díf, a vyhlásila, že väčšinu obetí predstavujú členovia tohto hnutia. Hamas tvrdenia armády poprel.
Krvavý útok
Vysoký počet obetí podľa arabských médií spôsobilo vedenie úderu v oblasti, kde sa nachádzajú stany státisícov palestínskych utečencov. Stále nie je jasné, či Díf prišiel o život, ani či na mieste naozaj bol.
Spolu s Dífom bol terčom tiež Rafá Salámí, veliteľ brigády Hamasu v Chán Júnise, uviedla armáda. Saudskoarabská televízna stanica Al-Hadas tvrdí, že Salámí bol zabitý, zatiaľ čo Díf bol údajne vážne zranený.
Podľa armády bol úder vedený na oplotený areál Hamasu, kde sa nachádzali prevažne ozbrojenci. Na sieti X zverejnila letecké snímky miesta útoku plného zelene pred úderom a po ňom a uviedla, že teroristi aj vysoko postavení členovia Hamasu sa ukrývali medzi civilistami.
Loading
...
Predstaviteľ armády podľa agentúry Reuters počas online brifinku novinárom povedal, že úder nemieril na stanové mesto, ale na operačný komplex prevádzkovaný Hamasom a že Dífa chránili ďalší ozbrojenci.
Dodal, že armáda dopady úderu stále preveruje a vyhodnocuje a že nemôže potvrdiť správu palestínskych úradov, že pri ňom zahynuli desiatky ľudí.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tvrdí, že nie je jasné, či Díf pri útoku zomrel.
"Tak či onak dostaneme celé vedenie Hamasu," povedal izraelský premiér, ktorý už deväť mesiacov usiluje o zničenie teroristickej organizácie v nadväznosti na jej útok na časti Izraela z vlaňajšieho októbra.
Hamas hovorí o vážnej eskalácii
Palestínske ministerstvo zdravotníctva ovládané Hamásom najskôr informovalo o stovke mŕtvych a zranených a bilancia potom ďalej narastala, pričom agentúra Reuters hovorí o najkrvavejšom izraelskom útoku za niekoľko týždňov. Podľa najnovšej bilancie popri 90 zabitých utrpelo ďalších 300 ľudí zranenia.
Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu Samí abú Zuhrí agentúre Reuters povedal, že pri údere boli zabití iba palestínski civilisti. Útok označil za "vážnu eskaláciu" a správy, že jeho cieľom mal byť Díf, za "nezmysel" a snahu úder ospravedlniť.
"Všetci mučeníci sú civilisti a to, čo sa stalo, je závažná eskalácia genocídnej vojny, podporovanej Spojenými štátmi a mlčaním sveta," povedal Abú Zuhrí. Podľa jeho slov úder ukazuje, že Izrael nemá záujem na dosiahnutí dohody o prímerí.
Na záberoch, ktoré má Reuters k dispozícii, je vidieť, ako do miest zahalených oblakmi dymu a prachu mieria sanitky. Palestínčania, vrátane žien a detí, ktorí boli kvôli bojom predtým nútení upustiť svoje domovy, v panike utekali preč.
Podľa svedkov udalosti bol útok prekvapením, pretože v oblasti Mavásí, tiahnucej sa pozdĺž pobrežia od Rafáhu na západ Chán Júnisu, bol doteraz pokoj. Na miesto podľa nich dopadlo viacero rakiet a medzi zranenými boli aj záchranári.
V nemocnici chýba materiál
Mnohých zranených previezli po útoku do neďalekej nemocnice Násir v Chán Júnise, najväčšieho doteraz fungujúceho zdravotníckeho zariadenia v Pásme Gazy.
Jej predstavitelia krátko nato uviedli, že nemocnica je preťažená a kvôli intenzite izraelskej ofenzívy a akútnemu nedostatku zdravotníckeho materiálu "už nie je schopná prevádzky".
Díf bol jedným zo strojcov brutálneho útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra, pri ktorom zahynulo takmer 1200 ľudí a ktorý rozpútal vojnu v Pásme Gaze.
Prežil najmenej sedem izraelských pokusov o atentát, naposledy v roku 2021, a už niekoľko desaťročí mu patrí jedno z prvých miest na izraelskom zozname najhľadanejších osôb.
Díf stúpal vyše 30 rokov v hierarchii Hamasu, vytvoril sieť tunelov skupiny a podieľal sa na vývoji bômb. Podľa Izraela je zodpovedný za smrť desiatok Izraelčanov zabitých pri palestínskych samovražedných atentátoch.
Ďalšie civilné obete
Izrael v sobotu podľa zdravotníkov zaútočil aj na mešitu v utečeneckom tábore Šatí na severe Pásma Gazy.
Pri útoku zomrelo 17 Palestínčanov a zhruba dve desiatky ďalších boli zranené, väčšinou vážne, informovali agentúra Reuters a list Haarec s odvolaním sa na miestnych zdravotníkov.
Podľa svedkov denníka Haarec k útoku došlo vo chvíli, keď sa veriaci zhromaždili na nádvorí mešity k popoludňajšej modlitbe.
"Bolo to ako návrat do prvých dní vojny. Nevyberá paľba na každý cieľ bez ohľadu na to, že to boli civilisti pri modlitbe. Počas niekoľkých sekúnd sa všade povaľovali telá. Bola to desivá, neznesiteľná scéna," povedal denníku jeden zo svedkov.
Utečenecký tábor Šatí, nazývaný tiež Pláž, leží na pobreží Stredozemného mora západne od mesta Gaza.
Izraelská armáda v niektorých častiach mesta tento týždeň podnikla intenzívne vojenské operácie, vrátane záťahu proti členom Hamasu a Palestínskeho islamského džihádu v sídle úradu OSN pre palestínskych utečencov, ktoré si vyžiadali desiatky mŕtvych a jednu z štvrtí mesta podľa miestnych obyvateľov prakticky zrovnali so zemou.
Gaza je v troskách
Izraelská vojenská ofenzíva si od októbra podľa dnešnej bilancie ministerstva zdravotníctva v Gaze vyžiadala životy najmenej 38 443 Palestínčanov, ďalších 88 481 bolo od začiatku bojov zranených.
Údaje nerozlišujú medzi obeťami z radov ozbrojencov a civilistov, ktorých je zrejme väčšina.
Vojna tiež premenila veľkú časť husto zastavaného územia na trosky, vyhnala väčšinu z 2,3 milióna obyvateľov úzkeho pobrežného pásu aj niekoľkokrát z domovov a spôsobila rozsiahlu humanitárnu krízu.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?