WASHINGTON. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok počas stretnutia s izraelským ministrom obrany Joavom Galantom požiadal Izrael, aby sa vyhol ďalšiemu stupňovaniu napätia v Libanone.
Vo Washingtone rokovali aj o úsilí na prepustenie rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Spojené štáty v uplynulých týždňoch verejne kritizoval za zdržanie v dodávkach zbraní.
Hovorca amerického rezortu diplomacie Matthew Miller uviedol, že Galant s Blinkenom počas dvojhodinového stretnutia hovorili aj o nepriamej diplomacii medzi Izraelom a hnutím Hamas v spojitosti s dohodou o prepustení všetkých rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Blinken zdôraznil, že je dôležité vyhýbať sa ďalšiemu stupňovaniu konfliktu a dosiahnuť diplomatické uznesenie, ktoré izraelským aj libanonským rodinám umožní návrat do svojich domovov.
Izrael sa v nasledujúcich týždňoch pokúsi vyriešiť konflikt s Hizballáhom, pričom preferuje diplomatické riešenie. Povedal to v utorok izraelský poradca pre národnú bezpečnosť Cachi Hanegbi.
"My a Američania veríme, že nasledujúce týždne venujeme snahe o dosiahnutie dohody," povedal Hanegbi na konferencii v Herzlija.
"Ak nedosiahneme dohodu prostredníctvom diplomatických prostriedkov, každý rozumie tomu, že bude potrebné dohodu dosiahnuť inými prostriedkami. Nateraz preferujeme sústredenie na diplomatickú kampaň," uviedol poradca.
Hanegbi tiež povedal, že Izrael rokuje s Washingtonom o možnej spoločnej snahe Spojených štátov a európskych a arabských krajín nájsť náhradu za vládu Hamasu v Pásme Gazy.
Napätie narastá z dôvodu vzájomného ostreľovania medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh, ktoré podporuje Irán.
Americký prezident Joe Biden v máji predstavil trojfázový plán na ukončenie vojny v Pásme Gazy, ktorý zahŕňa prímerie a prepustenie rukojemníkov. Hnutie Hamas však má svoje vlastné požiadavky a USA veria, že tieto medzery sa bude dať vyplniť.
Netanjahu v uplynulom týždni pobúril Spojené štáty videopríhovorom, v ktorom ich obvinil zo "zadržiavania zbraní a munície pre Izrael". Jeho verzia sa však nezhoduje s verziou Bieleho domu.
"Názorové rozdiely medzi nami musíme rýchlo vyriešiť a stáť pokope - takto dosiahneme svoje ciele a oslabíme našich nepriateľov," povedal Galant.
V USA sa Galant stretol aj s riaditeľom americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Billom Burnsom, ktorý sa zúčastňuje na rokovaniach o prepustení rukojemníkov. Pred stretnutím za hlavné úsilie Izraela označil návrat rukojemníkov naspäť ku svojim rodinám.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?