TEL AVIV. V uliciach Tel Avivu protestovali proti vláde premiéra Netanjahua desaťtisíce ľudí. Žiadali predčasné voľby a návrat rukojemníkov.
Organizátori podľa agentúry AFP odhadli počet účastníkov protestu na viac ako 150-tisíc. Zhromaždenie označili za najväčšie od začiatku vojny v Gaze, ktorú vyvolal teroristický útok Hamasu na izraelské územie 7. októbra.
K davu prehovoril okrem iného bývalý šéf izraelskej kontrarozviedky Šin Bet Juval Diskin, ktorý označil Netanjahua za najhoršieho izraelského premiéra. Medzi účastníkmi boli tiež rodičia unesenej izraelskej vojačky Naamy Levyovej, ktorí si tak pripomenuli spolu s ďalšími jej dnešné dvadsiate narodeniny.
Na počesť Levyovej púšťali demonštranti balóniky, rozdávali koláčiky s narodeninovými sviečkami a žiadali okamžité prímerie vo vojne Izraela s Hamasom. "Potrebovala by teraz byť so svojou rodinou a so svojimi priateľmi," povedal 52-ročný otec Levyovej v bielom tričku s fotografiou dcéry.
Loading
...
V máji zverejnil izraelský spolok bojujúci za oslobodenie rukojemníkov z Pásma Gazy videonahrávku zachytávajúcu únos piatich izraelských vojačiek, medzi ktorými bola aj Levyová.
Spolok, ktorý združuje aj rodiny dotknutých vojačiek, sa podľa médií zverejnením snažil prinútiť Netanjahuovu vládu, aby sa vrátila k vyjednávaniu s Hamasom o prímerí a prepustení rukojemníkov. Na videu bola Levyová vidieť so spútanými rukami a očividne zranená.
Dievča bolo zajaté krátko po tom, ako začalo slúžiť v armáde. Ozbrojenci Hamasu a ďalších radikálnych skupín 7. októbra pozabíjali takmer 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších asi 250 odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.
Viac ako stovku z nich Hamas prepustil počas doposiaľ jediného prímeria na konci novembra, naďalej však zadržiava asi 120 rukojemníkov, z ktorých vyše tretinu izraelské úrady vyhlásili za mŕtvych.
Izrael v odvete za októbrový útok začal masívnu ofenzívu, počas ktorej podľa sobotňajšieho vyjadrenia ministerstva zdravotníctva kontrolovaného Hamasom prišlo v Pásme Gazy o život najmenej 37 551 Palestínčanov a ďalších 85 900 Palestínčanov utrpelo zranenia.
Veľkú časť Pásma Gazy už tvoria len trosky domov a podľa OSN tam žiadne miesto nie je bezpečné.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?