JERUZALEM. Vysoko postavený vyjednávač Izraela v pondelok uviedol, že desiatky rukojemníkov zadržiavaných hnutím Hamas v Pásme Gazy sú s určitosťou nažive.
Izrael podľa jeho slov nemôže súhlasiť s prerušením bojov, kým nebudú všetci zajatci prepustení na základe dohody.
"Desiatky sú s určitosťou nažive," povedal predstaviteľ, ktorý však chcel zostať v anonymite. "Nemôžeme ich tam nechať dlho, zahynuli by," dodal.
Bidenov plán možno uspeje
Hnutie Hamas vlani 7. októbra počas útoku na územie Izraela zajalo 251 osôb, píše AFP. Izrael uvádza, že 116 z nich je stále zadržiavaných v Pásme Gazy vrátane 41, ktorí podľa izraelskej armády prišli o život.

Americký prezident Joe Biden v máji predstavil trojfázový plán na ukončenie vojny v Pásme Gazy, ktorý zahŕňa prímerie i prepustenie rukojemníkov.
Predstaviteľ však pre AFP uviedol, že Izrael konflikt s Hamasom pred dosiahnutím dohody o prepustení rukojemníkov ukončiť nemôže, pretože militanti by mohli svoj sľub porušiť a rokovania by sa predĺžili.
"V tomto období - pred podpisom dohody - sa nemôžeme zaviazať k ukončeniu vojny," povedal.
Vyjednávači Izraela podľa slov predstaviteľa Bidenov plán schvaľujú. "Očakávame a čakáme, že hnutie Hamas povie áno," povedal a dodal, že v prípade, ak Izrael dohodu s Hamasom nedosiahne, izraelská armáda bude pokračovať v bojoch.
Demonštrácia za dohodu a predčasné voľby
Za dohodu o prepustení rukojemníkov a proti konaniu vlády premiéra Benjamina Netanjahua protestovali v Jeruzaleme tisíce ľudí.
Demonštranti sa zišli pred budovou parlamentu (Kneset), žiadali predčasné voľby a dohodu, ktorá by umožnila prepustenie zvyšných rukojemníkov.
Pred rezidenciou premiéra došlo k zrážkam medzi účastníkmi a políciou, píše DPA s odvolaním sa na izraelské médiá. Najmenej tri osoby utrpeli zranenia a viacero z nich bolo zatknutých. Polícia na rozohnanie demonštrantov použila vodné delá.
Izraelské tanky sa dostali hlbšie do Rafahu
Pri izraelských leteckých úderoch v utečeneckých táboroch v strednej časti Pásma Gazy zahynulo v utorok najmenej 17 Palestínčanov. Podľa agentúry Reuters to uviedli miestni obyvatelia a lekári. Izraelské tanky sa tiež dostali hlbšie do mesta Rafah na juhu tejto palestínskej enklávy, uvádza TASR.
Dva samostatné izraelské nálety sa podľa rezidentov odohrali v táboroch Nusajrát a Burajdž, obývaných rodinami a potomkami ľudí, ktorí utiekli do Pásma Gazy počas vojny v roku 1948 po vyhlásení nezávislosti Izraela.
Izraelská armáda sa vo svojom vyhlásení priamo nevyjadrila k správe o smrti 17 Palestínčanov, uviedla však, že jej sily pokračujú v operácii proti militantným skupinám v centrálnej časti enklávy.
Dodala, že pri nálete zahynul veliteľ ostreľovačov Palestínskeho islamského džihádu a vojaci zneškodnili militantnú bunku.
Ozbrojené krídla Hamasu a islamský džihád informovali o bojoch s izraelskými jednotkami, proti ktorým používali protitankové strely a mínomety.
V niektorých oblastiach odpálili vopred nastražené výbušné zariadenia proti izraelskej armáde. Informácie o zranených neboli bezprostredne známe.
Bombardujú viaceré štvrte
Obyvatelia Pásma Gazy tiež hlásili ťažké bombardovanie vo viacerých štvrtiach Rafahu, kde sa ešte do mája nachádzal vyše milión ľudí, ktorí tam utiekli pred bojmi v iných častiach Gazy. Väčšina z nich sa však po začiatku izraelskej invázie Rafahu evakuovala na sever od tohto mesta.
Izraelské tanky zasahovali v západných častiach Rafahu, kde sa nachádza utečenecký tábor Tal as-Sultán a štvrte al-Izba a Zurub, ako aj v tábore Šábúra v centre mesta. Podľa Reuters naďalej kontrolovali východné mestské štvrte a predmestia, ako aj hranicu s Egyptom a kľúčový hraničný priechod Rafah.
Izraelské ostreľovanie východnej strany Rafahu si v utorok ráno podľa palestínskych predstaviteľov vyžiadalo jednu obeť. Lekári sa domnievali, že v uplynulých dňoch a týždňoch prišlo o život omnoho viac ľudí, ale záchranári sa k nim nevedeli dostať.
Izraelská armáda zopakovala, že v Rafahu pokračuje vo vykonávaní presných útokoch založených na spravodajských informáciách. Pri jej operácii v posledných dňoch zahynulo "mnoho palestínskych ozbrojencov" a podarilo sa jej skonfiškovať zbrane, dodala vo vyhlásení. Vzdušné sily zase zasiahla desiatky cieľom naprieč Pásmom Gazy.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?