BRUSEL/GAZA. Šéf diplomacie Európske únie Josep Borrell vyzval vo štvrtok na medzinárodné vyšetrenie izraelského útoku na školu v Pásme Gazy spravovanú úradom OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA). Útok si podľa zdravotníkov vyžiadal životy najmenej 37 ľudí.
"Správy prichádzajúce z Gazy znovu ukazujú, že násilie a utrpenie sú stále jedinou skutočnosťou pre státisíce nevinných civilistov. Táto desivá správa musí byť nezávisle vyšetrená," uviedol Borrell na sociálnej sieti X.
Izraelská armáda uviedla, že zabila niekoľko teroristov pri "presnom útoku" na objekt palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktorý bol súčasťou školy v oblasti utečeneckého tábora Nusajrát.

Podľa armády sa v areáli školy nachádzalo asi 20 až 30 bojovníkov Hamasu. Hovorca armády pritom uviedol, že si nie je vedomý civilných obetí, píše agentúra Reuters. Podľa nemocnice al-Aksá zomrelo pri útoku najmenej 37 ľudí.
Spojené štáty vyzvali Izrael, aby bol transparentný v súvislosti s útokom na školu spravovanú OSN v Pásme Gazy. Útok pritom odsúdil generálny tajomník OSN António Guterres.
"Izraelská vláda uviedla, že zverejní viac informácií o tomto útoku vrátane mien tých, ktorí pri ňom zomreli. Očakávame, že bude plne transparentný pri zverejňovaní týchto informácií," uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller.
Miller uviedol, že Spojené štáty veria vyhodnoteniu Izraela, že bojovníci Hamasu sa niekedy ukrývajú v objektoch civilnej infraštruktúry. Washington však podľa neho čaká na ďalšie informácie.
"Videli sme tvrdenia, že pri tomto útoku bolo zabitých 14 detí.... ak je to pravda, že bolo zabitých 14 detí. To nie sú teroristi," uviedol Miller.
"Je to len ďalší hrozný príklad ceny, ktorú platia civilisti - palestínski muži, ženy a deti, ktorí sa snažia prežiť," uviedol v reakcii na útok hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.
Generálny komisár UNRWA Philippe Lazzarini uviedol, že Izrael bombardoval jednu zo škôl jeho organizácie bez toho, aby vopred varoval tisíce vysídlených ľudí, ktorí v nej našli útočisko.
"Napádanie, cielenie alebo používanie budov OSN pre vojenské účely je očividným ignorovaním medzinárodného humanitárneho práva," napísal Lazzarini na sociálnej sieti X.
UNRWA podľa Lazariniho poskytuje informácie o umiestnení všetkých svojich zariadení vrátane škôl izraelskej armáde aj iným účastníkom konfliktu.
"Cielenie na naše objekty alebo ich používanie na vojenské účely sa nemôže stať novou normou," uviedol Lazzarini. Dodal, že v škole sa v čase útoku ukrývalo asi 6000 vysídlených ľudí.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?