BRUSEL. Palestínsky premiér Muhammad Mustafa v pondelok vyhlásil, že jeho vláda sa pripravuje na spravovanie celého palestínskeho územia vrátane Pásma Gazy.
"Potrebujeme sa pripravovať na deň, kedy prevezmeme moc v Pásme Gazy," uviedol Mustafa novinárom na tlačovej konferencii so španielskym ministrom zahraničných vecí Josém Manuelom Albaresom v Bruseli.
Vyzval zároveň ďalšie európske krajiny, aby sa pridali k Írsku, Španielsku a Nórsku a uznali palestínsky štát ako prvý krok k trvalému mieru v regióne.
Albares pred novinármi odsúdil snahy o zastrašovanie Španielska. Uviedol to v reakcii na Izrael, ktorý vyhlásil, že už nepovolí španielskym mimovládnym organizáciám pracovať na Západnom brehu Jordánu, píše Euronews.

Španielsky minister zahraničných vecí takisto vyjadril presvedčenie, že veľká časť európskych krajín v blízkej budúcnosti palestínsky štát uzná.
Izraelské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii oznámilo, že španielskemu konzulátu v Jeruzaleme nariadilo od 1. júna zastaviť poskytovanie konzulárnych služieb Palestínčanom.
Izraelské ministerstvo spresnilo, že španielsky konzulát v Jeruzaleme je oprávnený poskytovať služby len obyvateľom konzulárneho obvodu Jeruzalema. Zároveň nemá oprávnenie poskytovať služby obyvateľom Palestínskej samosprávy.
"Nemienime sa zmieriť s poškodzovaním suverenity a bezpečnosti Izraela," vyhlásil izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac.
Izrael informoval o obmedzení služieb španielskych diplomatov už v piatok minulý týždeň. Jisrael Kac vtedy uviedol, že ide o reakciu na uznanie Palestíny ako štátu zo strany Madridu aj na "antisemitské" vyjadrenia podpredsedníčky španielskej vlády Yolandy Díazovej.
Španielsko je jednou z európskych krajín, ktoré sú v súvislosti s vojnou v Gaze najkritickejšie voči Izraelu. Španielsko, Írsko a Nórsko minulý týždeň oznámili, že v utorok 28. mája uznajú Palestínu ako štát.
Uznanie štátnosti Palestíny označila izraelská vláda za "odmenu za terorizmus", čím odkazovala na útok militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023, po ktorom vypukla vojna v Pásme Gazy.
Palestínu medzičasom uznáva ako štát väčšina členských krajín Organizácie Spojených národov (OSN). Neplatí to však pre najvplyvnejšie západné krajiny, ako sú USA a Británia, ani pre väčšinu členských štátov EÚ.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?