WASHINGTON. Spojené štáty neuznávajú jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu (ICC) a medzi Izraelom a Hamasom neexistuje žiadna rovnosť, vyhlásil vo štvrtok americký prezident Joe Biden.
Opäť tak reagoval na návrh hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu Karima Khana, ktorý požiadal sudcov o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelského ministra obrany Joava Galanta, ako aj na vodcov Hamasu Jahju Sinwára, Muhammada Dajfa a Ismáíla Haníju.
Americký prezident predtým označil návrh na vydanie zatykača na izraelských predstaviteľov za nehorázny.
Ohrozenie vyjednávania o prímerí
Prokurátorovu žiadosť vo vyhlásení odmietol aj americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken.
Dodal, že rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu v prospech vydania zatykača na izraelských politikov by mohlo ohroziť rokovania o prímerí, výmene zajatcov a zvýšení objemu humanitárnej pomoci prúdiacej do Pásma Gazy.
Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu USA Mike Johnson v utorok povedal, že lídri republikánov v snemovni zvažujú zavedenie sankcií proti Medzinárodnému trestnému súdu.
Spor o právomoci
Khan v návrhu na vydanie zatykačov uviedol, že existujú dôvody domnievať sa, že spomínaní predstavitelia Izraela a Hamasu nesú trestnú zodpovednosť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.
Izrael ani USA nie sú členskými krajinami Medzinárodného trestného súdu. Súd so sídlom v Haagu však tvrdí, že má právomoc nad Pásmom Gazy, východným Jeruzalemom a Západným brehom Jordánu od roku 2015, keď sa Palestínčania k Medzinárodného trestného súdu pripojili, píše CNN.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?