WASHINGTON. Americký prezident Joe Biden v pondelok poprel, že izraelská ofenzíva v Pásme Gazy je genocída. Reagoval na viaceré obvinenia voči Izraelu na pôde Medzinárodného trestného súdu (ICC).
"To sa deje, nie je genocída, odmietame to," povedal Biden v Bielom dome na podujatí v rámci Jewish American Heritage Month (JAHM). To každoročne v máji oceňuje prínos Židov k americkej kultúre.
Spojené štáty podľa prezidenta chcú, aby bolo porazené hnutie Hamas, voči ktorému Izrael vedie v Pásme Gazy vojnu.
Na dosiahnutie tohto cieľa USA spolupracujú s Izraelom, uviedol Biden, ktorého vyjadrenia sprostredkoval spravodajský web The Times of Israel.

Hlavný prokurátor ICC Karim Khan v pondelok oznámil, že požiadal sudcov ICC o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelského ministra obrany Joava Galanta, ako aj na vodcov Hamasu Jahju Sinwára, Muhammada Dajfa a Ismáíla Haníju.
Khan vo svojom návrhu na vydanie zatykačov uviedol, že existujú dôvody domnievať sa, že spomínaní predstavitelia Izraela a Hamasu nesú trestnú zodpovednosť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.
Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu USA Mike Johnson uviedol, že lídri republikánov v snemovni zvažujú voči Medzinárodnému trestnému súdu (ICC) zavedenie sankcií.
Kongres podľa Johnsona prehodnocuje všetky možnosti vrátane sankcií s cieľom potrestať ICC a zaistiť, že vedenie tohto súdu bude čeliť následkom v prípade vydania zatykačov.
"Ak bude ICC povolené ohrozovať lídrov Izraela, naši by mohli byť ďalší na rade," uviedol Johnson. Dodal, že ICC nemá právomoc nad Izraelom či Spojenými štátmi a jeho pondelkové nepodložené a nezákonné rozhodnutie by malo byť odsúdené na medzinárodnej úrovni.
Biden už predtým vyhlásil, že tento návrh hlavného prokurátora ICC na vydanie zatykačov na izraelských politikov je nehorázny.
Vydanie zatykačov slovne odsúdili aj Netanjahu či izraelský prezident Jicchak Herzog. Hnutie Hamas tiež kritizovalo žiadosť o vydanie zatykačov na svojich vodcov.
Izrael ani USA nie sú členskými krajinami ICC. Tento súd so sídlom v Haagu však tvrdí, že má právomoc nad Pásmom Gazy, východným Jeruzalemom a Západným brehom Jordánu, odkedy sa Palestínčania v roku 2015 k ICC pripojili, píše CNN.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?