MADRID. Španielsky premiér Pedro Sánchez vyhlásil, že Madrid neuzná palestínsky štát 21. mája.
Vyvrátil tak tvrdenia šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, že Španielsko to urobí spolu s Írskom a Slovinskom v uvedený deň. Informovala o tom agentúra Reuters.
Sánchez v rozhovore pre televízny kanál La Sexta dodal, že Madrid uzná palestínsku štátnosť iba v rámci spoločnej akcie s ďalšími krajinami.
O údajnom stanovenom dátume informoval Borrell v rozhovore pre španielsky verejnoprávny rozhlas ešte 10. mája. Dodal, že mu to potvrdil aj španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares.
Írsko v stredu 15. mája oznámilo, že palestínsku štátnosť uzná do konca mája. "Konkrétny dátum je stále pohyblivý, pretože stále rokujeme s niektorými krajinami o spoločnom uznaní palestínskeho štátu," spresnil írsky minister zahraničných vecí Micheál Martin.
Vojna Izraela s hnutím Hamas v Pásme Gazy, ktorá sa začala po útokoch zo 7. októbra 2023, oživila výzvy na vlastný štát Palestínčanov a čoraz viac krajín EÚ vyjadruje želanie, aby sa tak stalo.
V marci vydali Španielsko, Írsko, Malta a Slovinsko spoločné vyhlásenie, že sú pripravené uznať Palestínu, keď "nastanú vhodné okolnosti", ak by to mohlo pomôcť vyriešiť konflikt.
Francúzsko ani Nemecko túto myšlienku nepodporujú. Západné veľmoci dlhodobo tvrdia, že k takémuto uznaniu by malo dôjsť len ako súčasť vyrokovaného mieru s Izraelom.
Doteraz podľa údajov poskytnutých Palestínskou samosprávou so sídlom na západnom brehu Jordánu uznalo palestínsky štát 137 zo 193 členských štátov OSN. Od roku 2012 má štatút nečlenského pozorovateľa v rámci Valného zhromaždenia OSN.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?