HAAG. Juhoafrická republika (JAR) vo štvrtok na pôde Medzinárodného súdneho dvora uviedla, že situácia v Pásme Gazy dosiahla "nové a hrozné štádium".
Hlavný súdny orgán OSN pritom požiadala o prijatie mimoriadnych opatrení na zastavenie izraelskej vojenskej operácie v meste Rafah na juhu tejto palestínskej enklávy.
Obžaloba z genocídy
Ide už o tretie pojednávanie týkajúce sa konfliktu v Gaze na podnet JAR. Tá sa ešte koncom decembra obrátila na Medzinárodný súdny dvor so žalobou, v ktorej obvinila Izrael v súvislosti s Gazou z páchania genocídy.
Medzinárodný súdny dvor následne v januári vydal predbežné opatrenia, ktorými Izraelu nariadil urobiť všetko na zabránenie smrti Palestínčanov a ničeniu v Gaze.
Žiadosti JAR, aby nariadil zastavanie vojenských operácií, však nevyhovel. Vo februári následne Medzinárodný súdny dvor zamietol aj ďalšiu žiadosť JAR o naliehavé opatrenia na ochranu mesta Rafah.
Zdôraznil však pritom, že Izrael musí dodržiavať predošlé nariadenia zamerané aj na zlepšenie humanitárnej situácie.
Izrael páchanie genocídy v Gaze dôrazne popiera s tým, že cieli len na militantov Hamasu a robí všetko, čo môže, aby ušetril civilistov. Vyhnúť sa civilným obetiam je podľa neho náročné, pretože taktikou Hamasu je ukrývať ozbrojencov v civilných oblastiach.
JAR však teraz tvrdí, že Izrael svojou vojenskou operáciou už dávno prekročil rámec oprávnenej sebaobrany. Predchádzajúce príkazy Medzinárodného súdneho dvora zároveň JAR označila za nedostatočné na riešenie "brutálneho vojenského útoku na jediné zostávajúce útočisko pre obyvateľov Gazy". Izrael sa má na pôde súdu k najnovším obvineniam vyjadriť v piatok.
Paralela s apartheidom
Vládnuca strana JAR, Africký národný kongres, dlhodobo prirovnáva politiku Izraela v Gaze aj okupovanom Predjordánsku k svojej vlastnej histórii, konkrétne k apartheidu a nadvláde belochov, ktorý sa skončil v roku 1994.
Egypt v nedeľu oznámil, že sa k najnovšej žalobe JAR proti Izraelu na pôde Medzinárodného súdneho dvora plánuje pridať. Tamojší rezort diplomacie označil izraelské vojenské akcie v Gaze za "hrubé porušenie medzinárodného aj humanitárneho práva".
Izrael posilní jednotky v Rafahu
Medzitým izraelský minister obrany Joav Gallant povedal, že do Rafahu vyšlú ďalších vojakov. Gallant počas návštevy oblasti povedal, že „táto operácia bude pokračovať, keď (tam) vstúpia ďalšie sily“. Podľa jeho slov „vyčerpávajú Hamas“.
Aj keď izraelskí vojaci postúpili do častí Rafahu, Hamas sa preskupil v iných oblastiach Pásma Gazy, ktoré boli na začiatku vojny silne bombardované a ktoré podľa izraelskej armády vyčistili.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?