Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
V Rafahu sa rozpadá chabá zdravotnícka sieť v čase, keď ju tamojší ľudia najviac potrebujú.
Najväčšiu nemocnicu v meste pred niekoľkými dňami v panike zatvorili po tom, čo Izrael nariadil evakuáciu 100-tisíc Palestínčanov z juhovýchodnej časti Gazy. Zatvorili sa aj malé kliniky, ktoré týždenne prijímali stovky ľudí, a ich zamestnanci museli utiecť pred násilím.
Telá ležali tam, kde spadli – v „červenej zóne“, do ktorej sa pre izraelské bombardovanie nemohlo dostať tých málo dostupných sanitiek, uviedla v utorok hovorkyňa palestínskeho Červeného polmesiaca. Hraničné priechody zostali vo štvrtok zatvorené, čo spôsobilo, že kriticky chorí pacienti čakajúci na evakuáciu do Egypta uviazli a medzinárodní lekári ani zdravotnícky materiál sa k nim nedostali.
V článku sa dočítate:
- kto sú v Rafahu najviac ohrození,
- že Izrael odmietol návrh na prímerie,
- o zatváraní rafahských nemocníc,
- čoho sa zdravotníci obávajú.
Príval pacientov
Vojenské operácie Izraela v Rafahu tento týždeň preťažili zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa snažili liečiť vysídlených Palestínčanov trpiacich podvýživou, zraneniami a množstvom chorôb, ktoré sa v špinavých a preplnených stanových táboroch rýchlo šíria.
Najviac ohrozené boli deti, tak ako počas siedmich mesiacov vojny. Podľa UNICEF sú tisíce dojčiat v južnej časti Gazy akútne podvyživené a takmer všetky deti do päť rokov v oblasti trpia „jednou alebo viacerými infekčnými chorobami“.

Izrael označil svoje operácie za „obmedzené“, ale podľa lekárov o žiadne obmedzenie nešlo, keďže munícia dopadala na územie, kde žije viac ako milión ľudí a je menšie ako istanbulské letisko.
„Slovami sa nedá vyjadriť katastrofa, ktorú dnes zažívame,“ povedal Suhaib al-Hams, riaditeľ Kuvajtskej špecializovanej nemocnice v Rafahu, ktorá zostala otvorená, ale nepripravená na to, čo prišlo: nával pacientov s poraneniami mozgu a hlavy, končatinami, ktoré bolo potrebné amputovať a popáleninami takými vážnymi, že sa nedali liečiť dostupnými možnosťami, povedal. Podľa jeho slov nebolo na mieste dosť lekárov ani lôžok.
Predčasný jasot
Pondelňajší príkaz izraelskej armády na evakuáciu a obsadenie hraničného priechodu Rafah na hranici Gazy s Egyptom, ktorý je dôležitou tepnou pre pomoc, palivo a humanitárnych pracovníkov, sa zdali byť začiatkom dlhodobo hroziacej invázie do mesta, kde zrejme fungujú posledné neporušené prápory Hamasu.
Americký prezident Joe Biden v stredu vyhlásil, že ak sa do Rafahu presunú pozemné sily, zastaví dodávky útočných zbraní do Izraela. „V dôsledku týchto bômb a iných spôsobov, ktorými idú po populačných centrách, boli v Gaze zabití civilisti,“ povedal.
Keď obyvatelia začali v pondelok utekať, predstavitelia Hamasu oznámili, že prijali arabský návrh na prímerie a táto správa nakrátko vyvolala oslavy v uliciach. Izrael však vyhlásil, že navrhované podmienky sú neprijateľné a letecké útoky pokračovali.
Jasot bolo počuť ešte v pondelok večer, keď do Európskej nemocnice v Rafahu začali prichádzať sanitky, povedal Mohammed Abdelfattah, palestínsky lekár z Kalifornie, ktorý tam pracuje ako dobrovoľník. Prišiel na pohotovosť a uvidel dievčatko, „s malými nožičkami“ a s dýchacou trubičkou. Utrpela „ťažkú traumu“ pri útoku.
„Jej mama sedela za ňou a len kričala, že si želá, aby to bola ona, a nie to dieťa,“ spomína Abdelfattah. Jeho kolega pohladil dievčatku nožičku.
„Niekto to dieťa resuscitoval. Neúspešne,“ povedal.
Priamy dôsledok podvýživy
V tú noc začali lekári čistiť nemocnicu Abu Youssef al-Najjar, najväčšiu nemocnicu v Rafahu, ktorá sa nachádza v evakuačnej oblasti, povedal Marwan al-Hams, riaditeľ nemocnice. „Zdravotnícke tímy neboli schopné vydržať pre nebezpečenstvo,“ povedal. „Každý pohybujúci sa človek je terčom.“
Niektorých pacientov domov a iní do rôznych zdravotníckych zariadení, povedal v utorňajšom rozhovore, keď so svojimi kolegami dokončil zatváranie nemocnice. Jej služby, vrátane jediného dialyzačného strediska v Rafahu, sa podľa neho nedali ľahko nahradiť.
„Dnes sme museli predčasne zatvoriť dve z našich zdravotníckych kliník napriek obrovským potrebám,“ napísal v stredu v správe kolegom Moses Kondowe, vedúci tímu projektu Hope so sídlom v Rafahu.
„Tieto zdravotnícke body sa nachádzajú v nedostatočne obsluhovaných vysídleneckých táboroch a pre mnohých sú jediným prístupom k zdravotnej starostlivosti.“
Varoval, že ak bude násilie pokračovať a zdravotnícke služby zostanú pozastavené, „môžeme očakávať nárast podvýživy, tehotenských komplikácií a iných zdravotných ťažkostí, ako je hepatitída A a cholera.“
Južná časť Gazy sa už ocitla v zdravotnej kríze, povedal Nick Maynard, britský dobrovoľný chirurg, ktorý v pondelok opustil Rafah. Okrem zranení spôsobených výbušninami mali pacienti „vážne infekčné komplikácie ako priamy dôsledok podvýživy“, povedal počas stredajšieho brífingu. Niektorí utrpeli hrozné a ponižujúce komplikácie pri operáciách brucha súvisiace s podvýživou, ktoré ešte zhoršil nedostatok zásob, ako sú kolostomické vrecká.
Dve mladé ženy, ktoré ošetroval minulý týždeň – 16-ročná a 18-ročná – zomreli ako „priamy dôsledok podvýživy“, povedal. V nasledujúcich mesiacoch ich bude „oveľa viac“.
Všade sú muchy
Cindy McCainová, vedúca Svetového potravinového programu, v nedeľu uviedla, že severná časť Gazy sa nachádza uprostred „úplného hladomoru“, ktorý sa šíri na juh.
Keďže zdravotnícke zariadenia boli zatvorené, Európska nemocnica je teraz posledným záchranným lanom v Rafahu, povedal Ricardo Pires, hovorca UNICEF, ktorý sa obáva, že by ju mohol postihnúť rovnaký osud ako ostatné nemocnice v Gaze počas vojny – vrátane zdravotníckeho komplexu al-Šifa v meste Gaza a nemocnice Násir v Chán Júnis.
„Ak sa táto stane vojnovou zónou, ako sa to stalo v prípade ostatných – a videli sme, že pred týmito nemocnicami boli dokonca hlásené masové hroby – čo sa stane so zdravotnou starostlivosťou o deti?“
Abdelfattah povedal, že väčšina pacientov, ktorí prišli do nemocnice, boli deti. Boli na jednotke intenzívnej starostlivosti, na pohotovosti, na oddelení popálenín. Mali zlomeniny tváre alebo popáleniny pokrývajúce 60 percent tela. „Bolo ťažké ich vidieť,“ povedal.

Nemocnica bola v hroznom stave. Nebolo tam mydlo ani dezinfekčné prostriedky a kontrola infekcií „neexistovala“, povedal. „Sú tam baktérie odolné proti viacerým liekom, ktoré sa jednoducho šíria ako šialené. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú muchy. Videl som muchy aj na operačnej sále,“ povedal.
Mahmoud Sabha, ďalší dobrovoľný lekár v nemocnici z Dallasu, v správe priateľom uviedol, že pacienti sú veľmi vystrašení.
„Pýtajú sa ma, kam majú ísť.“ Predtým ako im dali sedatíva, niektorí pacienti recitovali moslimské vyznanie viery, pretože sa obávali najhoršieho.
„Boja sa, že budú opustení,“ dodal Sabha.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?