WASHINGTON. Americký prezident Joe Biden sa domnieva, že veľká vojenská operácia Izraela v meste Rafah by neprispela k cieľu poraziť palestínske militantné hnutie v Hamas v Pásme Gazy. Uviedol to vo štvrtok Biely dom.
"Vtrhnutie do Rafahu podľa jeho názoru k tomuto cieľu neprispeje," povedal hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby novinárom.
Izrael podľa jeho slov vyvíja na Hamas už značný tlak a proti zvyšným lídrov tejto skupiny možno zasiahnuť lepšími spôsobmi ako operáciou, ktorý významne ohrozí civilistov.
"Tvrdenie, že sa nejako odkláňame od Izraela alebo že nie sme ochotní mu pomôcť poraziť Hamas, jednoducho nezodpovedá faktom," zdôraznil Kirby.
Najnovšie kolo rokovaní o dohode o prímerí a prepustení rukojemníkov v Gaze sa v Káhire skončilo bez vyriešenia rozporov, uviedol vo štvrtok vysokopostavený izraelský predstaviteľ. Izrael podľa neho naďalej mieni uskutočniť operáciu v Rafahu podľa plánu.

"Stále si myslíme, že existuje cesta vpred, bude si to však vyžadovať určité vodcovské schopnosti na oboch stranách," uviedol Kirby.
"A bude si to na oboch stranách vyžadovať trocha morálnej odvahy konečne sa stretnúť pri stole a podpísať dohodu," dodal s tým, že americko-izraelské konzultácie o alternatívach k pozemnej operácii v Rafahu pokračujú.
Z mesta za uplynulých päť dní už utieklo podľa UNICEF-u viac než 100-tisíc ľudí. Hlavný núdzový koordinátor UNICEF-u v Gaze Hamish Young na brífingu v Ženeve prostredníctvom videolinky z Rafahu upozornil, že v dôsledku nedostatku paliva hrozí v Pásme Gazy v priebehu niekoľkých dní pozastavenie humanitárnych operácií.
UNICEF zároveň varoval, že je len otázkou dní, kedy sa ľuďom na juhu Pásma Gazy minú zásoby potravín.
Netanjahu verí, že sa s Bidenom zhodnú
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v rozhovore pre TV reláciu Dr. Phil Primetime Netanjahu pripomenul, že s Bidenom sa poznajú 40 rokov, pričom sa v mnohých záležitostiach zhodli a v iných tomu tak nebolo. Vyjadril nádej, že aj v prípade najnovších nezhôd sa im s Bidenom podarí prekonať ich.
V podobnom duchu sa vyjadrili aj ministri izraelského vojnového kabinetu – minister obrany Joav Galant a jeho predchodca na tomto poste Benny Ganc, doplnil Reuters.
Galant sa na "nepriateľov i najlepších priateľov" Izraela obrátil s upozornením, že "štát Izrael nemožno poraziť", pričom doplnil, že izraelská armáda dosiahne svoje ciele týkajúce sa Hamasu, libanonského proiránskeho hnutia Hizballáh i obnovenia bezpečnosti.
Ganc vyjadril uznanie za bezprecedentnú americkú podporu. V statuse na sieti X uviedol, že "Izrael má povinnosť, pokiaľ ide o národnú bezpečnosť a morálku, pokračovať v boji, aby vrátil rukojemníkov a skoncoval s hrozbou Hamasu proti južnému Izraelu".
Exminister pripomenul, že "Spojené štáty majú morálnu a strategickú povinnosť poskytnúť Izraelu nástroje, ktoré sú potrebné pre túto misiu."
Súbežne s verejne sa odohrávajúcim sporom vyvolaným plánmi Izraela na inváziu do Rafahu sa Spojené štáty pokúšajú viesť s egyptskými a katarskými sprostredkovateľmi rozhovory o prímerí medzi Izraelom a Hamasom.
Títo vyjednávači však narazili na požiadavku Hamasu na ukončenie vojny v Pásme Gazy - Izrael je pritom ochotný pristúpiť len na prímerie. Aj pre to sa vo štvrtok posledné stretnutia v Káhire skončilo bez dohody a tým, že Izrael potvrdil, že bude pokračovať v plánoch na vojenskú operáciu v Rafahu.
Hlavný hovorca izraelskej armády, kontradmirál Daniel Hagari, vo štvrtok na brífingu - aj v kontexte sporov s USA - uviedol, že izraelské ozbrojené sily majú dostatok munície "na Rafah i ďalšie plánované operácie".
Závisí to od Izraela
Hamas v piatok skoro ráno oznámil, že jej delegácia, ktorá sa v Káhire zúčastňuje na rokovaniach o prímerí v Pásme Gaze, odcestovala z egyptskej metropoly do Kataru. Hamas dodal, že vývoj rokovaní teraz plne závisí od Izraela.
Ako spresnila agentúra AFP, z vyhlásenia Hamasu vyplýva, že jeho delegácia vyjednávačov smeruje do Dauhy po tom, ako Izrael odmietol návrh predložený sprostredkovateľmi a vzniesol proti nemu námietky v niekoľkých hlavných bodoch.

Hamas vo svojom vyhlásení adresovanom iným palestínskym frakciám deklaroval, že naďalej trvá na svojom návrhu. Dodal, že "v súlade s tým je teraz lopta úplne v rukách" Izraela.
Webová stránka Al-Qahera News, ktorá je napojená na egyptskú vládu, vo štvrtok informovala, že z Káhiry už odišli aj izraelskí vyjednávači.
Izrael trvá na dokončení misie
Hamas v pondelok uviedol, že akceptoval návrh na prímerie, ktorý predložili sprostredkovatelia.
Táto dohoda - podľa Hamasu - zahŕňala stiahnutie izraelských jednotiek z Pásma Gazy, návrat Palestínčanov vysídlených vojnou a výmenu rukojemníkov zadržiavaných militantmi za palestínskych väzňov internovaných v Izraeli s cieľom dosiahnutia trvalého prímeria.
Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vtedy označil tento návrh za vzdialený od základných požiadaviek Izraela, pričom však dodal, že vláda aj tak pošle vyjednávačov do Káhiry.
Agentúra AFP konštatovala, že Izrael sa bráni myšlienke trvalého prímeria a trvá na tom, že musí dokončiť svoju misiu, ktorou je rozloženie Hamasu do takej miery, aby pre židovský štát už nemohol predstavovať hrozbu.
Musia byť flexibilní
Snahy Egypta a ďalších sprostredkovateľov, konkrétne Kataru a Spojených štátov, pokračujú smerom k zbližovaniu názorov oboch strán, dodal egyptský spravodajský portál s odvolaním sa na egyptský vysokopostavený zdroj.
Egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí a šéf americkej diplomacie Antony Blinken sa zhodli, že Izrael a Hamas musia konať "flexibilne" v záujme dosiahnutia prímeria, uviedlo egyptské ministerstvo zahraničných vecí.
Šukrí a Blinken sa v telefonickom rozhovore zhodli, že "je dôležité naliehať na (obe) strany, aby preukázali flexibilitu a vynaložili potrebné úsilie na dosiahnutie dohody o prímerí a ukončili tak humanitárnu tragédiu v Gaze".
V piatkovom vyhlásení egyptského ministerstva zahraničných vecí sa dalej uvádza, že vyjednávanie je v "citlivej fáze".
Káhira zároveň vyjadrila obavy, že ak Izrael naplno vojensky vpadne do civilistami preplneného mesta Rafah, ktoré leží na hranici s Egyptom na juhu Pásma Gazy, mohlo by to ohroziť "stabilitu a bezpečnosť" regiónu.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller uviedol, že Blinken počas toho istého rozhovoru ubezpečil Šukrího, "že Spojené štáty nepodporujú rozsiahlu vojenskú operáciu v Rafahu" a odmietajú "akékoľvek nútené vysídľovanie Palestínčanov z Gazy".
Nemecko zvažuje prestať dodávať zbrane
Nemecký minister obrany Boris Pistorius uviedol, že Berlín zvažuje podobné kroky ako Spojené štáty, ktoré pohrozili zastavením dodávok zbraní Izraelu, ak by izraelské jednotky začali s rozsiahlou operáciou v meste Rafah na juhu palestínskeho Pásma Gazy.
"Momentálne sa o tom diskutuje," uviedol podľa agentúry DPA Pistorius vo štvrtok večer vo vysielaní televízie ZDF. Dodal, že zodpovednosť za toto rozhodnutie nesie úrad kancelára a ministerstvo zahraničných vecí.
DPA vo svojej správe zverejnenej v noci na piatok doplnila, že izraelské operácie v Rafahu sú zatiaľ obmedzené najmä na východ mesta, kde bol začiatkom týždňa vydaný príkaz na evakuáciu.
USA sú naďalej hlavným podporovateľom Izraela, ale ich prezident Joe Biden v stredu verejne varoval, že ak Izrael zaútočí na Rafah, Washington mu prestane dodávať delostrelecké granáty a ďalšie zbrane.

Do mesta Rafah, ktoré leží pri hraniciach s Egyptom, sa od vypuknutia bojov v Pásme Gazy uchýlilo podľa odhadov vyše 1,5 milióna Palestínčanov. Izrael považuje Rafah za poslednú baštu hnutia Hamas v Pásme Gazy.
Biden však v stredu zároveň povedal, že USA budú naďalej Izraelu poskytovať plnú podporu pri obrane pred útokmi.
Pistorius v stredu po stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom vyzval zabrániť ďalšej eskalácii vojny v Pásme Gazy. Spoločne sa zhodli, že treba urobiť všetko pre to, aby sa humanitárna kríza palestínskeho obyvateľstva v Pásme Gazy zmiernila alebo skončila.
Pistorius aj pre ZDF povedal, že pre Izrael by malo byť kľúčové "pokračovať v zameraní sa na deeskaláciu" v konflikte.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?