WASHINGTON. Americký prezident Joe Biden varoval Izrael, že ak zaútočí na mesto Rafah v Pásme Gazy, prestane mu dodávať delostrelecké granáty a ďalšie zbrane.
"Ak pôjdu (Izrael) do Rafahu, nebudem dodávať zbrane, ktoré sa používali... na riešenie problémov v mestách. Nebudeme dodávať zbrane a delostrelecké granáty, ktoré sa používali," povedal Biden v rozhovore pre televíziu CNN.
USA už pozastavili dodávku bômb
Spojené štáty v utorok potvrdili, že už pozastavili dodávku veľkých bômb v dôsledku obáv z plánovaného izraelského útoku na Rafah, kde sa pri egyptských hraniciach zhromaždilo viac ako milión palestínskych civilistov vysídlených v dôsledku vojny.
Biden vyhlásil, že bomby, ktoré Spojené štáty dodávali Izraelu a teraz ich posielanie pozastavili, boli použité na zabíjanie palestínskych civilistov.
"V dôsledku týchto bômb a ďalších spôsobov, ktorými útočia na husto obývané sídla, boli v Gaze zabití civilisti," uviedol Biden v rozhovore pre CNN, keď sa ho opýtali na 907-kilogramové bomby dodávané do Izraela.
V prípade izraelskej invázie do Rafahu by USA podľa Bidena dodávali Izraelu len obrannú muníciu, napríklad do izraelského systému protivzdušnej obrany Iron Dome (Železná kupola).

Zatiaľ najostrejšie Bidenove vyhlásenia
Agentúry podotýkajú, že aktuálne Bidenove vyhlásenia sú od začiatku súčasnej vojny v Pásme Gazy doteraz najsilnejším prejavom nesúhlasu s izraelským spôsobom vedenia vojny proti palestínskemu hnutiu Hamas.
V Pásme Gazy od vlaňajšieho októbra, keď sa Hamas dopustil v južnom Izraeli krvavých teroristických útokov a konflikt vyvolal, zahynulo následkom bojov 34 844 Palestínčanov. Vyplýva to zo stredajších údajov zdravotníckych úradov v Gaze, ktoré sú pod kontrolou Hamasu. Čísla zahŕňajú bojovníkov Hamasu aj civilistov, ktorých je väčšina.
Najnovšie pozastavená dodávka americkej munície podľa nemenovaného zdroja Reuters zahŕňa 1800 kusov bômb s hmotnosťou 900 kilogramov a 1700 kusov bômb s hmotnosťou 225 kilogramov. Prvé spomínané, ťažšie bomby sú podľa investigatívy denníka The New York Times z konca minulého roka jednými z "najničivejších" konvenčných zbraní v arzenáloch západných armád. Izrael ich podľa New York Times aspoň v prvých šiestich týždňoch operácií v Pásme Gazy pravidelne používal v obývaných oblastiach, a to aj tých, ktoré predtým palestínskym civilistom vyznačil ako bezpečné.
"Momentálne prehodnocujeme niektoré dodávky bezpečnostnej pomoci v krátkodobom horizonte v kontexte diania, ktoré sa odohráva v Rafahu," povedal v stredu pri vypočutí v Senáte americký minister obrany Lloyd Austin.
Izraelský minister: Hamas miluje Bidena
Izraelskí predstavitelia v zákulisí dali Američanom najavo silné rozhorčenie z ich kroku, informujú americké médiá s odvolaním sa na svoje zdroje.
Za "veľké sklamanie" označil Bidenovo vyjadrenie izraelský veľvyslanec pri OSN Gilad Erdan. "Je ťažké a je veľkým sklamaním počuť takéto vyjadrenie od prezidenta, ktorému sme boli vďační od začiatku vojny," povedal Erdan pre izraelskú stanicu Kan.
Šéf izraelskej diplomacie Jisrael Kac vyhlásil, že Izrael bude v boji pokračovať. "Izrael bude pokračovať v boji proti Hamasu až do jeho zničenia. Žiadna vojna nemá väčšie ospravedlnenie ako táto," uviedol Kac ráno na sieti X.
"Hamas miluje Bidena," napísal na tej istej platforme minister pre národnú bezpečnosť Ben Gvir.
Jeho kolega z krajne pravicovej strany Židovská sila a minister Amichaj Elijahu prirovnal amerického prezidenta k britskému premiérovi Nevillovi Chamberlainovi, ktorý uzavrel v roku 1938 dohodu v Mníchove o postúpení časti československého pohraničia s nemeckou menšinou nacistickej tretej ríši.
Opozičný líder Jair Lapid vidí za pozastavením dodávky munície naopak zlyhanie vlády premiéra Netanjahua. Podľa Lapida mohol premiér Američanov uraziť niektorými svojimi vystúpeniami. Lapid tiež vyzval na odvolanie Ben Gvira za jeho výrok na adresu amerického prezidenta.
Bidenov krok kritizujú aj republikáni
S krokom administratívy demokratického prezidenta Bidena dávali najavo nesúhlas aj republikánski kongresmani. Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson a šéf republikánov v Senáte Mitch McConnell Bidenovi poslali list, kde pozastavenie dodávky kritizujú.
Podľa nich krok vyvoláva otázku, či je prezidentov záväzok voči bezpečnosti Izraela naozaj nepriestrelný, ako predtým Biden tvrdil.
Americké médiá zároveň vyjadrili obavu, že obmedzenie vojenskej podpory ohrozí rokovania o prepustení izraelských rukojemníkov z Gazy.
Izrael už poslal do Rafahu tanky
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prisľúbil, že v rámci kampane na likvidáciu palestínskeho militantného hnutia Hamas pôjde aj do mesta Rafah.
Izrael sa už vzoprel námietkam USA a medzinárodného spoločenstva, a poslal do Rafahu tanky, kde v utorok skoro ráno prevzal operačnú kontrolu nad palestínskou časťou pohraničného priechodu Rafah na hraniciach Egypta a Pásma Gazy.

Na otázku o doterajšej izraelskej akcii v Rafahu Biden povedal, že "nešli do husto osídlených centier".
"To, čo urobili, je priamo na hranici a práve teraz to spôsobuje problémy s Egyptom, s ktorým som veľmi tvrdo pracoval na tom, aby sme mali vzťahy a pomoc," povedal pre CNN.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?