Kľúčové udalosti:
- Ukrajinská armáda vymenila veliteľa jednotiek v Charkovskej oblasti, kde Rusi spustili novú ofenzívu.
- Ukrajina poslala do Charkovskej oblasti ďalšie zálohy. Rusi sa snažia preraziť obranu, dosiahli taktický úspech.
- Šojgu končí ako minister obrany, nahradí Patruševa na čele bezpečnostnej rady, šéf armády Geramisov vo funkcii zostáva.
Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
Vojenská pomoc z amerického balíka je už na Ukrajine, povedal poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Sullivan.
Washington urobí všetko, aby ďalšiu podporu dostal Kyjev v čase silnejúcej ruskej ofenzívy čo najrýchlejšie, dodal Jake Sullivan.
Americkí zákonodarcovia sa po mesiacoch dohadov a odkladov pred tromi týždňami zhodli na uvoľnení 61 miliárd dolárov v rámci vojenskej podpory pre Kyjev.
Vláda prezidenta Joea Bidena krátko nato oznámila, že Spojené štáty nakúpia pre Ukrajinu rakety do protivzdušných batérií, ďalšie druhy munície, drony či systémy na ich zneškodňovanie.
Sullivan povedal, že prvá časť vojenskej pomoci je už na Ukrajine. USA podľa neho urobí "všetko, čo je v ľudských silách", aby aj ďalšie dodávky doputovali do brániacej sa krajiny čo najrýchlejšie.
Ukrajina aj európske krajiny dlhodobo apelovali na USA, aby sa schvaľovaním spomínaného balíka neváhali. Požiadavky republikánov v Kongrese, ktorým odmietali demokrati vyjsť v ústrety, však rokovania nadlho zablokovali. (ČTK)
V meste Vovčansk na severovýchode Ukrajiny zostalo podľa miestnych úradov už len niekoľko stoviek obyvateľov.
Ukrajinské sily v tejto oblasti vedú ťažké boje s ruskou armádou, informovali miestni predstavitelia. Informovala o tomagentúra Reuters.
Pred začiatkom ruskej invázie vo februári 2022 žilo vo Vovčansku 19-tisíc ľudí. Jeho populácia sa však ešte pred minulotýždňovým obnovením ruskej pozemnej ofenzívy znížila na 2500. V meste odvtedy napokon zostalo len 200-300 ľudí, uviedol gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov.
Vovčansk sa v uplynulých dňoch dostal do centra pozornosti, keďže Charkovskú aj Doneckú oblasť zachvátili intenzívne boje.
Ukrajinskí predstavitelia vyjadrujú obavy, že Vovčansk môže dopadnúť ako ukrajinské mestá Bachmut a Avdijivka, kde si boje a taktika spálenej zeme vynútili ukrajinské ústupy. Ruské sily v súčasnosti postupujú v snahe obkľúčiť mesto z troch smerov.
Ukrajinskí predstavitelia a vojaci uviedli, že zle vybudované opevnenia a pretrvávajúci nedostatok munície umožnili minulý týždeň rozsiahly postup Rusov v tejto oblasti.
Podľa ukrajinského monitorovacieho projektu DeepState obsadili Rusi v priebehu dvoch dní územie o rozlohe 106 kilometrov štvorcových a najmenej sedem dedín, z ktorých väčšina sa už vyľudnila.
Ukrajinský prezident Zelenskyj vyhlásil, že jeho sily sa stále zmietajú v bojoch v Charkovskej aj Doneckej oblasti. Predovšetkým k nim dochádza v pohraničí na východe a severovýchode Ukrajiny, kde sa ukrajinskí vojaci v oslabení snažia zadržať ruskú ofenzívu.
Podľa analytikov sa Rusi snažia využiť slabiny Ukrajiny predtým, ako na bojisko v najbližších týždňoch a mesiacoch dorazí nová vojenská pomoc pre Kyjev od USA a jej európskych partnerov. (TASR)
V okupovanom meste Sorokyne v Luhanskej oblasti vybuchol ruský muničný sklad, tvrdí tamojší gubernátor.
Muničný sklad sa nachádza neďaleko hraníc s Ruskom, asi 130 kilometrov od frontovej línie, konštatoval ukrajinský gubernátor oblasti Artem Lysohor.
„Ruská armáda má teraz v tejto oblasti obmedzené zásoby munície, čo by malo čoskoro ovplyvniť ich ofenzívne úsilie," dodal gubernátor.
Počas uplynulého týždňa boli hlásené požiare v ropných skladoch v okupovanom Luhansku a meste Rovenky.
Rusmi dosadení predstavitelia Luhanskej oblasti tvrdia, že ich zasiahli ukrajinské sily, ale nezávisle to nebolo možné overiť. (SITA, Kyiv Independent)
Ukrajinské vedenie nepredpokladá, že by mestu Charkov hrozil pozemný útok, a to aj napriek ofenzíve ruskej armády.
V oblasti je nasadených viac ako 30-tisíc ruských vojakov. Podľa agentúry AFP to v pondelok uviedol nový tajomník Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny (SNBO) Olexandr Lytvynenko.
AFP pripomenula, že Rusko minulý piatok spustilo prekvapivú ofenzívu v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny, pričom zaznamenalo malý postup v pohraničnej zóne, odkiaľ bolo pred takmer dvoma rokmi vytlačené.
"V pohraničnej oblasti momentálne prebiehajú ruské akcie," priznal v rozhovore pre agentúru AFP Lytvynenko.
Dodal, že ukrajinské vedenie nevidí "žiadnu hrozbu útoku na mesto Charkov." Upozornil však, že "je tu veľa Rusov" - na hranici Ukrajiny s Ruskom ich bolo sústredených asi 50-tisíc, teraz ich "prichádza viac ako 30-tisíc".
Podľa Lytvynenka je ruská ofenzíva pravdepodobne zameraná na vytvorenie "nárazníkovej zóny", ktorá by obmedzila schopnosť Ukrajiny zasiahnuť pohraničné oblasti Ruska.
Moskva tvrdí, že v Charkovskej oblasti podnikla malé výpady, obsadila niekoľko dedín a postupuje smerom k mestu Vovčansk, odkiaľ aj Ukrajina hlásila silné ostreľovanie.
Gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov v pondelok uviedol, že delostreleckými a mínometnými útokmi bolo zasiahnutých viac ako 30 miest a dedín, pričom zranenia utrpelo najmenej deväť ľudí.
Krátko po novej ofenzíve ruskej armády prezident Vladimir Putin odvolal dlhoročného ministra obrany Sergeja Šojgua a nahradil ho ekonómom Andrejom Belousovom.
Na margo týchto zmien Lytvynenko povedal, že Belousov je "skúsený manažér schopný zabezpečiť dlhodobú opotrebovávaciu vojnu". Okrem toho má Belousov silné väzby aj na ruskú rozviedku.
"To naznačuje, že Putin plánuje vojnu na dlhé obdobie dopredu. A vojnu nielen s Ukrajinou, ale i so Západom ako celkom. Vojnu s NATO," myslí si Lytvynenko. (TASR)
Rada Európskej únie schválila ďalšie pozastavenie ciel a kvót pri dovoze z Ukrajiny a Moldavska o rok.
Ako informovala na svojej webstránke, tento krok zdôrazňuje „neochvejnú politickú a ekonomickú podporu pre Ukrajinu“ zo strany EÚ po dvoch rokoch nevyprovokovanej ruskej vojenskej agresie a zároveň posilňuje ochranu európskych poľnohospodárov, pokiaľ ide o určité citlivé poľnohospodárske produkty.
Autonómne obchodné opatrenia EÚ pre Ukrajinu budú platiť od 6. júna 2024 do 5. júna 2025. Okrem pozastavenia ciel a kvót nariadenie zahŕňa aj dva mechanizmy na ochranu trhu EÚ.
Prvým je posilnená verzia existujúceho ochranného mechanizmu, ktorý sa bude uplatňovať na základe pravidelného monitorovania, čo umožní Európskej komisii uložiť akékoľvek opatrenie za predpokladu, že budú splnené osobitné podmienky.
Druhý je nový automatický ochranný mechanizmus, ktorý bude Komisiu zaväzovať k opätovnému zavedeniu kvót, ak dovoz hydiny, vajec, cukru, ovsa, kukurice, krúp a medu prekročí aritmetický priemer množstiev dovezených v druhej polovici roku 2021, v rokoch 2022 a 2023.
Opatrenia pre Moldavsko budú platiť v období od 25. júla 2024 do 24. júla 2025. Spolu s dočasným pozastavením ciel a kvót tiež posilňujú ochranu pre citlivé poľnohospodárske produkty, a to posilnením ochranného mechanizmu, ktorý je už zahrnutý v súčasnom nariadení. (SITA)
Ukrajinské orgány zatkli dvoch ruských vojenských agentov, ktorí plánovali bombové útoky v Kyjeve a vo Ľvove.
Generálna prokuratúra, na ktorú sa odvoláva spravodajský portál Sky News, uviedla, že zatknutí plánovali zaútočiť na supermarkety a na miesto pri kaviarni v ukrajinskej metropole a obranný podnik vo Ľvove. Zhabali im 19 výbušných zariadení.
Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) priblížila, že štyri z bômb mali byť odpálené vo štvrtok, keď Rusko oslavovalo Deň víťazstva - sovietsky triumf nad nacistickým Nemeckom v roku 1945.
Odpáliť ich plánovali počas špičky v supermarketoch, aby napáchali čo najviac škôd civilnému obyvateľstvu. Zamaskované pritom boli ako čajové krabičky.
Bomba určená na miesto pri kaviarni sa podľa SBU zas nachádzala v aute.
Útok vo Ľvove sa mal odohrať vo februári. (SITA, Sky News)
Výmena ministra obrany ukazuje, že Rusko sa chystá na dlhú konfrontáciu s NATO. (SME)
Nový ruský útok v Charkovskej oblasti je aj chybou Západu, myslia si niektorí analytici. Ruské vojská dobyli niekoľko dedín. (SME)
Švédsky premiér Ulf Kristersson hostil v Štokholme severských predsedov vlád a nemeckého kancelára.
Stretnutiu lídrov Švédska, Nemecka, Dánska, Nórska, Fínska a Islandu, ktoré sa koná na pozadí možnej ruskej hrozby, podľa neho budú dominovať bezpečnostná politika a nadchádzajúci samit Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorý sa uskutoční v júli.
„Po celé desaťročia sme žili veľmi pokojne a bez veľkých hrozieb pre Európu. Osobne si myslím, že tieto časy sú za nami,“ povedala podľa dánskeho vysielateľa DR dánska premiérka Mette Frederiksenová.
„So všetkým, čo vidíme z ruskej strany, sme na začiatku novej éry. Bolo by nesprávne, keby sme ako vláda povedali, že to nemusíte riešiť vo svojom každodennom živote,“ dodala.
Kristersson sa v pondelok vyjadril, že severská a pobaltská spolupráca je v súčasnosti „hlbšia ako kedykoľvek v modernej dobe“.
„Dlho si vážime našich susedov, no zároveň podceňujeme dôležitosť konkrétnej operatívnej spolupráce. Ak chcete dobre spolupracovať, musíte sa stretnúť, spoznať a hľadať širšie spoločné spojenectvá – v NATO aj v EÚ,“ napísal v stĺpčeku pre noviny Dagens Industri.
Predseda švédskej vlády uviedol, že v posledných týždňoch usporiadal sériu stretnutí so svojimi regionálnymi náprotivkami a „diskutoval o témach, ktoré sú dôležité pre nich aj pre Švédsko: obrana, lesníctvo, klíma, migrácia, kriminalita a bezpečnostné hrozby z Ruska“.
V litovskom Vilniuse sa v pondelok zase stretli premiérky pobaltských štátov, ktoré vyhlásili, že zastrašovanie z Moskvy ich neodradí od podpory Ukrajiny.
„Rusko musí prehrať vojnu v záujme Ukrajiny, európskej bezpečnosti a globálneho poriadku. Musíme si uvedomiť, že v Európe žijeme vo vojnovom období. Toto je vojna, ktorá znepokojuje spoločnosti v Európe. A táto vojna rastie práve tu v našom susedstve,“ povedala predsedníčka lotyšskej vlády Evika Siliňová. (SITA)
Od začiatku intenzívnej ruskej ofenzívy na Ukrajinskú Charkovskú oblasť z regiónu evakuovali už viac ako 5-tisíc civilistov.
V meste Vovčansk, ktoré pred začiatkom otvorenej ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 malo takmer 17-tisíc obyvateľov, zostáva už len 200 až 300 civilistov.
Evakuácia civilistov sa uskutočňuje za situácie, v ktorej ruskí vojaci „v určitých smeroch naďalej napredujú," konštatoval gubernátor oblasti Oleh Synjehubov.
„Situácia je dosť komplikovaná", ale je „pod kontrolou našej armády," dodal gubernátor. (SITA)
Ukrajinskí vojaci zostrelili ruský prieskumný a útočný vrtuľník Ka-52, ktorého cena je 16 miliónov dolárov.
„Priatelia, skvelá správa. Vojaci 47. samostatnej mechanizovanej brigády zostrelili ruský vrtuľník Ka-52 Alligator," napísala ukrajinská 47. mechanizovaná brigáda na telegrame.
Miesto zostrelenia vrtuľníka však nezverejnili. (SITA)
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba spolu s prvou dámou Ukrajiny Olenou Zelenskou navštívili Srbsko.
Ide o prvú návštevu Kulebu v Srbsku od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022. Šéf ukrajinskej diplomacie sa v Srbsku pritom stretol s prezidentom Aleksandarom Vučičom a novým srbským premiérom Milošom Vučevičom, v ktorého vláde je niekoľko proruských ministrov. Dvaja z nich pritom čelia i sankciám Spojených štátov.
"Srbsko sa zaväzuje k rešpektovaniu medzinárodného práva a územnej celistvosti každého štátu, ktorý je členom Organizácie Spojených národov," uviedla po rokovaniach s Kulebom Vučevičova kancelária vo vyhlásení.
Zelenská si v nedeľu prezrela Belehrad v sprievode prvej dámy Srbska Tamary Vučičovej.
Loading
...
Srbsko síce odsúdilo inváziu Ruska na Ukrajinu, no odmietlo sa pripojiť k medzinárodným sankciám uvaleným na Moskvu a s Ruskom, ktoré je jeho tradičným spojencom, udržiava priateľské vzťahy.
Srbsko deklarovalo svoju neutralitu v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, pričom srbské úrady trvajú na tom, že ani jedenej zo strán konfliktu nedodávajú zbrane. Objavili sa však správy, že Srbsko cez tretie krajiny dodalo zbrane Ukrajine.
Kulebova návšteva je podľa AP znakom otepľovania vzťahov medzi Srbskom a Ukrajinou. Srbský prezident Vučič má pritom v pondelok po rokovaniach s Kulebom naplánované aj stretnutie s ruským veľvyslancom v Belehrade. Podľa AP chce Vučič týmto spôsobom zrejme kontrolovať prípadné škody, ktoré by stretnutie s Kulebom mohlo spôsobiť.
Loading
...
Vučič sa už trikrát na okraj medzinárodných konferencií neformálne stretol aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Srbsko pritom Ukrajine poskytlo humanitárnu a finančnú pomoc.
Vučič roky tvrdí, že vedie neutrálnu politiku, v rámci ktorej sa snaží o vyrovnané vzťahy s Ruskom, Čínou, Európskou úniou i USA. Napriek tomu, že srbský prezident opakovane deklaroval, že jeho cieľom je snaha o vstup Srbska do EÚ, zdá sa že Srbsko sa pod jeho autoritárskym vedením približuje skôr k Rusku a Číne, píše AP.
Kulebova návšteva nasleduje po minulotýždňovej návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Belehrade, počas ktorej Srbsko a Čína podpísali dohodu o budovaní vzájomných vzťahov a zdieľanej budúcnosti. (TASR)
Putina v Soči vlani v minul ukrajinský dron, ktorý zasiahol základňu ruských vrtuľníkov deň po tom, čo bol Putin neďaleko.
Ruská vrtuľníková základňa vo štvrti Adler, ktorá okrem iného slúžila Putinovej rezidencii, sa stala terčom útoku dronu Ľutyj 1. októbra 2023.
„Zasiahli sme miesto pristávania ich helikoptér a poškodili sme niekoľko vrtuľníkov. Najprv sme však nevedeli, že deň predtým, ako sme zasiahli Adler, sa tam Putin stretol s (kazašským prezidentom Kasymom-Žomartom) Tokajevom. Putin bol 12 kilometrov od miesta, ktoré zasiahol druhý úder dronu Ľutyj. To sa nám potvrdilo neskôr,“ uviedli ukrajinské spravodajské zdroje pre Ukrajinskú pravdu.
Rusi vtedy podľa zdrojov webu nevedeli, čo ich zasiahlo. „Keďže to dopadlo na Soči, predpokladali, že to bolo z lode alebo z hôr v Gruzínsku. Netušili, že to prišlo z Ukrajiny. A potom zrazu dron zasiahol Petrohrad, prakticky opačný koniec krajiny. Bol to pre nich evidentne šok,“ spomína v rozhovore pre Ukrajinskú pravdu človek, ktorý sa podieľal na týchto útokoch. (SITA)
Ukrajinskí vojaci sú zomknutí v ťažkých bojoch s postupujúcou ruskou armádou v dvoch oblastiach, uviedol Zelenskyj.
Ukrajinský líder konštatoval, že blízko hraníc na východe a severovýchode Ukrajiny prebiehajú „zúrivé bitky“, pričom ukrajinskí vojaci sa v početnej nevýhode snažia zadržať veľkú ruskú pozemnú ofenzívu.
„Obranné boje prebiehajú na veľkej časti nášho pohraničia. Sú to prudké boje,“ povedal Zelenskyj.
Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v nedeľu neskoro večer informoval, že ruské sily podnikli za ostatných 24 hodín najmenej 22 útokov vo dvoch častiach Charkovskej oblasti a mali „taktický úspech“. Vyhlásenie nebolo bližšie špecifikované.
Ruské sily sa snažia využiť slabiny Kyjeva predtým, ako Ukrajincom v najbližších týždňoch a mesiacoch dorazí na bojisko veľká dávka novej vojenskej pomoci od amerických a európskych partnerov, tvrdia analytici. Toto obdobie predstavuje pre Moskvu príležitosť, kým pre Ukrajinu je to jedna z najnáročnejších fáz doterajšieho priebehu vojny.
Ruská invázia do Charkovskej oblasti môže byť pokusom o vytvorenie „nárazníkovej zóny“ na ochranu Belgorodskej oblasti, ruského pohraničného regiónu, ktorý sa často stáva terčom ukrajinských útokov. (SITA)
Rusko tvrdí, že po ukrajinských útokoch v Moskvou kontrolovanej Luhanskej a ruskej Kurskej oblasti zahynuli štyria ľudia.
Rakety zasiahli priemyselnú zónu v Luhanskej oblasti, uviedol Leonid Pasečnik, Moskvou dosadený predstaviteľ oblasti. Dodal, že pri útokoch zahynuli najmenej traja ľudia a ďalší štyria sú zranení.
Úrady informovali aj o útokoch ukrajinskými dronmi v ruskej pohraničnej Kurskej oblasti. Ako doplnili, po úderoch na niekoľko áut zahynula jedna žena a ďalší traja ľudia sú zranení. (TASR)
Maďarsko sa nechce podieľať na výcviku ukrajinských vojakov, a ani na dodávke zbraní. Szijjártó kritizoval NATO a EÚ. (TASR)
V čase vojny je to úplne iná záležitosť, kladne reagoval švédsky premiér na možnosť rozmiestnenia jadrových zbraní vo Švédsku. (TASR)
Všetkým ľuďom na Ukrajine želám skorý, ale spravodlivý mier, napísala prezidentka Čaputová na facebooku po návšteve Kyjeva.
Iba takýto mier podľa nej prinesie skutočný pokoj a nie iba prestávku v bojoch.
"Hlboko si vážim ich odvahu a nezlomnosť v bránení vlastnej krajiny a princípov, na ktorých je postavená aj naša bezpečnosť," napísala na sociálnej sieti s tým, že je hrdá na pomoc Slovenska Ukrajine.
(SME)Ak sa chce Západ biť na bojisku za Ukrajinu, sme na to pripravení, vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Lavrov. (TASR)
Putin robí zmeny na významných postoch vo vláde, aby sa prípadne pripravil na budúcu konfrontáciu NATO, myslia si analytici.
Putin v nedeľu odvolal doterajšieho ministra obrany Sergeja Šojgua a namiesto neho vymenoval do funkcie Andreja Belousova. Šojgua zároveň odsunul do pozície tajomníka Bezpečnostnej rady Ruska, kde nahradí Nikolaja Patruševa.
Analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny sa v najnovšej správe o vojne na Ukrajine domnievajú, že tieto zmeny na vysokej úrovni po pseudoprezidentských voľbách v Rusku presvedčivo naznačujú, že Putin podniká významné kroky smerom k mobilizácii ruskej ekonomiky a obranno-priemyselnej základne na podporu dlhotrvajúcej vojny na Ukrajine a prípadnej prípravy na budúcu konfrontáciu s NATO.
ISW dodal, že Belousovovo takmer desaťročné pôsobenie vo funkcii ministra hospodárstva a jeho nedávne zapojenie do riadenia rôznych inovatívnych projektov domáceho obranného priemyslu a bezpilotných lietadiel ho dobre pripravili na vedenie aparátu ruského ministerstva obrany, ktoré je v súčasnosti v náročnej pozícii. „Belousov má silnejšiu povesť efektívneho technokrata a zasvätené zdroje tvrdia, že má pozitívny vzťah s Putinom,“ uvádza sa v správe.
Inštitút skonštatoval, že nahradenie Šojgua Patruševom vo funkcii tajomníka Bezpečnostnej rady je v súlade s celkovou Putinovou politikou tichého premiestňovania vysokopostavených bezpečnostných predstaviteľov tým, že im dáva okrajové úlohy v ruskej bezpečnostnej sfére namiesto ich jednoduchého prepustenia.
ISW poznamenal, že Putin predtým podobne odsúval svojich nedostatočne výkonných generálov na vedľajšiu koľaj tým, že ich menoval do periférnych funkcií súvisiacich s bezpečnosťou a obranou mimo priameho reťazca velenia, čo im niekedy umožnilo „vykúpiť sa a vrátiť sa do Putinovej priazne“.
Okrem Patruševovho odvolania Putin väčšinou premiestnil šéfov hlavných ruských bezpečnostných služieb, čo naznačuje, že si zachováva jadro lojálnych bezpečnostných predstaviteľov.
Loading
...
Požiar ropného skladu pri meste Staryj Oskol v Belgorodskej oblasti, spôsobil útok dronov bezpečnostnej služby Ukrajiny.
Rovnako aj požiar rozvodne elektriny v meste Jelec v Lipeckej oblasti. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na zdroj z SBU.
Zdroj uviedol, že miestni obyvatelia sa celú noc na telegramových kanáloch sťažovali na sériu hlasných explózií v Belgorodskej oblasti a gubernátor Lipeckej oblasti potvrdil požiar rozvodne v meste Jelec.
Podľa zdroja z SBU tamojšia rozvodňa dodáva elektrinu trakciám ruskej štátnej železničnej spoločnosti Rossijskije železnyje dorogi a zabezpečuje prenos medzi elektrárenskými systémami Lipeckej, Oriolskej a Brianskej oblasti. (SITA)
Ukrajinská armáda vymenila veliteľa síl v Charkovskej oblasti, kde ruská armáda v piatok začala novú ofenzívu.
Ruské jednotky tam dokázali obsadiť niekoľko obcí. Ťažké boje v pohraničnom regióne pokračujú. Informuje o tom RBK Ukrajina.
Doterajšieho veliteľa Jurija Haluškina na tomto poste vystriedal brigádny generál Mychajlo Drapatyj. Ten sa zároveň stal zástupcom náčelníka generálneho štábu ukrajinskej armády.
Ukrajinský generálny štáb v dnešnej rannej správe k vývoju na severe Charkovskej oblasti uviedol, že Rusi majú taktické úspechy v bojoch o prihraničné mesto Vovčansk, situácia je zložitá a dynamicky sa mení. (ČTK)
Ukrajina plánuje v pondelok rekordný dovoz elektrickej energie z piatich európskych krajín vrátane Slovenska.
Dôvodom sú značné škody na energetickej infraštruktúre po ruských útokoch, uviedlo ministerstvo energetiky.
Ministerstvo informovalo, že plánuje dovážať elektrickú energiu zo Slovenska, Rumunska, Poľska, Maďarska a Moldavska. Kyjevu bola už od polnoci do pondelkového rána poskytnutá núdzová pomoc z Európskej únie.
"Energetická sieť zaznamenala výrazný nedostatok elektrickej energie počas väčšiny dňa," uviedol prevádzkovateľ národnej energetickej siete Ukrenergo na sieti Telegram. Dodal, že poškodené ukrajinské elektrárne nedokážu vyrábať toľko elektriny ako pred útokom.
Kombinovaný útok na ukrajinskú energetickú infraštruktúru z minulého týždňa spôsobil vážne škody na troch tepelných elektrárňach, čím sa zvýšil tlak na energetickú sieť krajiny. (TASR)
Ruská armáda prišla v priebehu dňa o ďalších 1 740 vojakov, od začiatku invázie zhruba o 484 030, tvrdí velenie Ukrajiny.
Ukrajina zneškodnila aj ďalších 31 tankov, 42 bojových obrnených vozidiel, 15 delostreleckých systémov, štyri raketové systémy, 26 dronov aj tri rakety.
Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo celkovo o 7 485 tankov, 14 417 bojových obrnených vozidiel, 16 878 vozidiel a palivových nádrží, 12 487 delostreleckých systémov, 1 070 odpaľovacích raketových systémov, 797 systémov protivzdušnej obrany, 325 vrtuľníkov, 350 lietadiel, 9 936 dronov, 2 197 striel s plochou dráhou letu, 26 lodí, jednu ponorku a 2 048 kusov špeciálnej techniky.
Na najmenej 15 stúpol počet obetí útoku v ruskom meste Belgorod, v dôsledku ktorého sa zrútila časť bytovky.
Oznámilo to ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie.
Ide o jeden z doposiaľ najsmrteľnejších útokov na ruskú pohraničnú Belgorodskú oblasť. Ukrajina podľa ruských predstaviteľov podnikla v nedeľu na oblasť rozsiahly raketový útok, pri ktorom požila rakety Točka a raketomety Viľcha (Adler) a RM-70 Vampire.
Úlomky jednej zo zostrelených rakiet podľa ruských úradov zasiahli bytovku. Na záberoch vidieť, že sa zrútilo najmenej 10 podlaží. Neskôr, keď budovu prehľadávali záchranári, sa zrútila aj strecha.
Súvisiaci článok
Gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov v samostatnom vyhlásení uviedol, že v nedeľu v dôsledku viacerých útokov Ukrajiny zahynuli štyria ďalší ľudia a 27 utrpelo zranenia.
Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Ukrajina použila pri útokoch na Belgorodskú oblasť najmenej 12 rakiet. Podľa ministerstva išlo o "teroristický útok na obytné oblasti".
Kremeľ označil nedeľňajší útok za barbarský a uviedol, že o ňom bol informovaný ruský prezident Vladimir Putin. Šéf Kremľa pritom v marci uviedol, že Rusko by sa v reakcii na útoky na Belgorodskú oblasť mohlo pokúsiť o zriadenia nárazníkovej zóny na území Ukrajiny.
Ukrajina útok bezprostredne nekomentovala.
Ukrajina podnikla dronové útoky vo viacerých ruských oblastiach. Útoky hlási Lipecká, Belgorodská i Kurská oblasť.
Ukrajinský dronový útok spôsobil požiar elektrickej rozvodne v ruskej Lipeckej oblasti, tvrdí gubernátor Igor Artamonov.
Artamonov v príspevku na platforme Telegram uviedol, že pri útoku v Lipeckej oblasti nedošlo k zraneniam. Dodal, že požiar likvidujú hasiči.
Osem dronov bolo zneškodnených v Kurskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou, informovala tamojšia regionálna administratíva. O možných škodách či zraneniach sa nezmienila.
Nad Belgorodskou oblasťou bolo zostrelených niekoľko "vzdušných objektov", napísal miestny gubernátor Viačeslav Gladkov na sociálnej sieti. Poškodených bolo päť obytných domov, no podľa predbežných informácii nedošlo k zraneniam, dodal.
Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho protivzdušná obrana zneškodnila v pondelok celkovo 16 ukrajinských rakiet a dronov. Agentúra Reuters uviedla, že tieto vyhlásenia nedokáže nezávisle overiť.
Ukrajina sa k úderu bezprostredne nevyjadrila.
Bitka o Vovčansk pokračuje, Rusko dosiahlo taktický úspech, uviedla Ukrajina o situácii v Charkovskej oblasti.
Ukrajinské jednotky sa pokúšajú odraziť pokus Ruska dobyť mesto, uviedol ukrajinský generálny štáb s tým, že spúšťa obrannú operáciu na zastavenie ruských postupov. Do oblasti sa rozmiestňujú ďalšie zálohy s cieľom stabilizovať situáciu.
V posledných dňoch sa Vovčansk stal kľúčovým cieľom novej ruskej ofenzívy, keď sa Rusko 10. mája pokúsilo preraziť v Charkovskej oblasti.
Ruské sily údajne dobyli v oblasti ďalšie tri dediny. Podľa tejto platformy okupanti postupovali okolo viacerých obcí a obsadili dediny Morochovec, Olijnikove a Zelene.
Podľa gubernátora Charkovskej oblasti Oleha Synehubova podnikajú Rusi v oblasti útoky v malých skupinách v snahe roztiahnuť frontovú líniu. "Nepriateľ sa ju (frontovú líniu) snaží úmyselne roztiahnuť útokmi v malých skupinách a z nových smerov," cituje Synehubova agentúra Reuters.
Gubernátor tiež povedal, že ukrajinským silám sa zatiaľ darí držať ruských vojakov späť, no hrozí, že boje by sa mohli rozšíriť aj do nových obcí a miest.
Loading
...
Ruská ofenzíva v Charkovskej oblasti rozširuje frontovú líniu na východe Ukrajiny, uviedol Zelenskyj.
Ukrajinský prezident poukázal na prebiehajúce boje vo viacerých častiach krajiny.
Viaceré obce "sa zmenili zo 'šedej zóny' na bojovú zónu a (ruskí) okupanti sa v niektorých z nich snažia usadiť alebo ich využiť na ďalší postup", povedal Zelenskyj v pravidelnom večernom videoodkaze.
Podľa jeho slov sa ruská armáda ofenzívou v Charkovskej oblasti snaží čo najviac vyčerpať ukrajinské sily.
Ukrajinský prezident dodal, že mimoriadne zložitá situácia je predovšetkým v meste Vovčansk, kde pred začiatkom ruskej invázie vo februári 2022 žilo 19-tisíc ľudí.
Ukrajinské sily podnikajú protiútoky a kladú tvrdý odpor, uviedol Zelenskyj. "Naša úloha je jasná - musíme okupantom spôsobiť čo najviac strát," vyhlásil.
Zároveň požiadal Ukrajincov, aby zbytočne nepodľahli panike, pretože Moskva sa svojou pozemnou operáciou snaží vyvolať strach.
Ukrajinský prezident svojim občanom odporučil, aby nepodľahli emóciám, preverovali si každú správu a dôverovali "ukrajinským obranným silám".
(TASR)
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii
Odoberať tému
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
- Ukrajina Rusko Online: Rusko presúva severokórejské systémy diaľkového delostrelectva na Krym
- Počet obetí ruského útoku na Kryvyj Rih stúpol na 19, medzi mŕtvymi je deväť detí (SME Minúta)
- Expert: Také sankcie, aké dopadli na Rusko, by Čína nevydržala