MOSKVA, BRATISLAVA. Nemá rešpekt armády ani žiadne vojenské skúsenosti. Napriek tomu sa ekonóm Andrej Belousov stane novým ruským ministrom obrany.
Na priamy návrh ruského prezidenta Vladimira Putina nahradí jeho dlhoročného spojenca a jednu z kľúčových tvárí ruskej invázie na Ukrajinu Sergeja Šojgua. Ten v politike úplne nekončí, bude viesť bezpečnostnú radu.
Dosadenie ekonóma na čelo ministerstva obrany môže pre Rusko znamenať zmenu charakteru armády, no najmä jeho ekonomiky.
„Na vrchol sa dostávajú technokrati. Cieľom však nie je mier, ale efektívnejšia vojna,“ tvrdí expert na Rusko Mark Galeotti.
V článku sa dozviete:
- prečo Šojgu vo svojej pozícii skončil?
- kto je Belousov, ktorý Šojgua nahradí?
- prečo Putin spravil také výrazné zmeny?
- čo to znamená pre vojakov na fronte?
- čo bude so Šojguom?
1. Prečo Šojgu ako minister skončil?
O možnom konci Sergeja Šojgua vo funkcii sa hovorilo pravidelne už od prvých mesiacov ruskej invázie na Ukrajinu. Kritizovali ho, že vojenskú operáciu nezvládol, a to najmä potom, čo sa ruská armáda musela stiahnuť z Kyjevskej aj z Charkovskej oblasti.
Pred rokom vtedajší šéf žoldnierskej skupiny Wagner Jevgenij Prigožin obviňoval Šojgua, že si často privlastňuje vojenské úspechy jeho žoldnierov alebo že im neposiela dosť munície.
Proti vojenskému vedeniu sa Prigožin a wagnerovci v júni minulého roka vzbúrili, a za 24 hodín napochodovali do vzdialenosti len dvesto kilometrov od Moskvy. Potom prekvapivo súhlasili, že svoj postup zastavia.
Prigožin potom zahynul pri páde lietadla a Šojgu svoju pozíciu až do tohto týždňa udržal. Jeho pozícia sa začala otriasať až pred pár týždňami, keď polícia zatkla jeho námestníka Timura Ivanova a obvinila ho z úplatkárstva. Mnohí experti to považovali za signál, že korupcia v ozbrojených silách siaha až k ministrovi.
Zdroje ruského nezávislého magazínu Meduza však tvrdia, že za koncom Sergeja Šojgua je konflikt so Sergejom Čemezovom, riaditeľom spoločnosti Rostec, ktorá patrí medzi hlavných dodávateľov pre ruskú armádu.
2. Kto je Belousov, ktorý Šojgua nahradí?
Rovnako ako Šojgu aj Belousov má k Putinovi blízko. Od roku 2013 bol jeho ekonomickým poradcom a potom prvým vicepremiérom.
Web The Bell ho opisuje ako „tvrdého obrancu štátu, ktorý verí, že Rusko je obklopené nepriateľmi“ a podľa BBC bol jediným členom z Putinových ekonomických poradcov, ktorí podporovali anexiu Krymu v roku 2014.
Aj keď Belousov nemá priame skúsenosti s armádou, pôvodne ich nemal ani Šojgu. „Belousov nebude predstierať, že vedie armádu ako generál so všetkými medailami. Je workoholik, je technokrat, je veľmi úprimný a Putin ho veľmi dobre pozná,“ vraví pre denník Financial Times človek blízky Putinovi aj Belousovovi.
Navyše Šojguovo ministerstvo bolo spájané s veľkou korupciou, pričom Belousov má povesť neskorumpovaného technokrata.

3. Prečo Putin spravil také výrazné zmeny?
Zmeny v bezpečnostnom aparáte podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) naznačujú, že Putin robí významné kroky „na mobilizáciu ruskej ekonomiky a obrannej priemyselnej základne na podporu dlhotrvajúcej vojny na Ukrajine a prípadnú prípravu na budúcu konfrontáciu s NATO“.
Nemenovaný vládny predstaviteľ podľa opozičného ruského servera Važnyje istorii povedal, že Belousovovou úlohou bude upraviť procesy a dodávky tak, aby sa celá ekonomika „orientovala na špeciálnu vojenskú operáciu“, ako vojnu v Rusku ešte stále nazývajú.
„Keďže Putinovo Rusko je čoraz viac postavené na invázii na Ukrajinu a širšej konfrontácii so Západom, ktorej koniec je v nedohľadne, Belousovove skúsenosti budú mať zásadný význam pre to, aby sa ruská ekonomika stala v podstate vojnovou,“ tvrdí v článku pre The Spectator Mark Galeotti.
Putin teraz premýšľa v dlhodobejšom horizonte a z invázie na Ukrajinu spravil hlavný organizačný princíp svojho režimu, tvrdí britský profesor.

4. Čo zmena znamená pre vojakov na fronte?
Aj keď Rusko zaznamenalo isté vojenské úspechy a rozbehlo zrejme aj novú ofenzívu v smere na Charkov, armáda je na fronte v zlom stave.
„Musia sa čoraz viac spoliehať na vlastnú výrobu vojenského hardvéru a munície. Už teraz majú problémy dopĺňať potreby svojich novovytvorených armád. Zhrdzavený sovietsky arzenál je síce veľký, no nie bezodný, najmä vzhľadom na to, ako Putinovo Rusko vedie túto vojnu,“ napísal na Twitteri ukrajinský novinár Illia Ponomarenko.
S rozpakmi na Belousovovo menovanie reagovali aj ruskí vojenskí blogeri. Aj keď priamo nekritizovali Šojgua za jeho výkon, viacerí priznávajú, že pozícia ministra obrany je oveľa viac politická a ekonomická ako vojenská.
„Belousovovou úlohou nie je bojovať, rozhodovať o strelách a robiť niečo v čele na fronte, ale ekonomicky zabezpečiť víťazstvo. Ekonomika je to, čo vyhráva vojny,“ napísal na Telegrame provojenský bloger Kirill Fedorov, ktorého sleduje vyše pol milióna ľudí.
5. Čo bude so Šojguom?
Sergej Šojgu bol ministrom obrany dvanásť rokov. Teraz sa presúva na pozíciu tajomníka bezpečnostnej rady, odkiaľ vytlačil Putinovho vplyvného spojenca Nikolaja Patruševa. Aj keď podľa Galeottiho ide o kariérnu degradáciu, šéf rady má stále veľký vplyv na to, ako vníma Putin svet.
„Šojgu sa presúva na váženú a vplyvnú pozíciu, pretože je lojálny a s Putinom sú priatelia. Je to signál, že Putin počúva reči a chápe, že Šojgu musel odísť z ministerstva obrany, kde ho jeho ministerstvo a ďalšie úrady len tolerovali,“ tvrdí Dara Massicot, analytička think tanku Carnegie.
Kým Patrušev presadzoval skôr radikálnejšie riešenie invázie na Ukrajinu a presviedčal Putina, že cieľom Západu je zničiť Rusko, Šojgu môže byť v tomto ohľade umiernenejší.
„Nie je dôvod veriť, že za súčasných okolností bude hlasom za mier, ale môžeme aspoň dúfať, že sa nebude zasadzovať za ďalšiu eskaláciu,“ vraví Galeotti. Zdroje z Kremľa tvrdia, že Šojgu nebol veľkým zástancom anexie Krymu v roku 2014 ani samotnej ruskej invázie v roku 2022.