SME

Rusi sa opäť blížia k Charkovu. Kritika padá na Kyjev aj na Západ

Ruské vojská dobyli niekoľko dedín.

Evakuácia v obci Vilča neďaleko Vovčanska. Evakuácia v obci Vilča neďaleko Vovčanska. (Zdroj: tasr/ap)

KYJEV, BRATISLAVA. Mesto Vovčansk na severovýchode Ukrajiny sa nachádza zhruba päťdesiat kilometrov severovýchodne od Charkova, no iba päť kilometrov južne od rusko-ukrajinskej hranice. Dá sa v takej vzdialenosti od nepriateľského štátu vybudovať obranná línia s mínovými poľami, zákopmi či protitankovými zátarasami?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve o tom sa v médiách aj medzi expertmi vedie debata. Vovčansk a jeho okolie sa stali miestom, kde sa v posledných dňoch rozbehla intenzívnejšia ruská ofenzíva. Rusko dokonca tvrdí, že jeho jednotky do Vovčanska vstúpili, čo Ukrajina popiera. Mesto však čelí intenzívnemu ruskému ostreľovaniu, píše BBC.

SkryťVypnúť reklamu

"Žiadna prvá obranná línia nebola. Videli sme to, Rusi jednoducho prekročili hranicu. Bez mínových polí," cituje britská stanica ukrajinského veliteľa Denysa Jaroslavského.

Na sociálnych sieťach sa skutočne dá nájsť video z dronu, ktoré ukazuje zástup ruských vojakov prechádzajúcich cez hranicu.

"Toto je buď nedbanlivosť, alebo korupcia," povedal Jaroslavskyj na margo tvrdení svojich nadriadených, že obranné línie sa budujú. "Toto nie je zlyhanie, je to zrada," tvrdí.

"Dá sa povedať, že Ukrajina zanedbala budovanie obranných pozícií vrátane opevnení a mínových polí, ktoré by Rusku znemožnili rýchly postup," komentuje dianie pre SME Michal Smetana, docent v Inštitúte medzinárodných štúdií Fakulty sociálnych vied Karlovej univerzity v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

"V tomto ohľade bola napríklad ruská snaha o budovanie obranných pozícií na juhu Ukrajiny omnoho dôslednejšia," dodáva.

Ruská aktivita v Charkovskej oblasti je o to nepríjemnejšia, že ide o miesta, ktoré Ukrajina dokázala v septembri 2022 oslobodiť počas úspešnej protiofenzívy. Nie všetci experti však z ruského prieniku vinia Ukrajinu.

Využili slabosť aj počasie

Ruské vojská vo svojej najnovšej ofenzíve využili niekoľko momentov. Ukrajinské vojská bránia viaceré územia dlhého frontu pri nedodstatku ľudí a munície. K tomu sa pridáva poddimenzovaná protivzdušná obrana.

"Problém zhoršilo suché počasie, ktoré ruským mechanizovaným silám umožňuje ľahší presun," poznamenáva CNN. Rusko obsadilo niekoľko dedín v pohraničí, ktoré sa však zrejme aj predtým nachádzali fakticky v území nikoho. Pri ostreľovaní Vovčanska používa Rásoé okrem delostrelectva aj kĺzavé bomby.

SkryťVypnúť reklamu

BBC podotýka, že ak sa ruským vojskám podarí postúpiť, samotný Charkov sa môže dostať na dostrel ruského delostrelectva. Vo Vovčansku medzitým zrejme opakujú taktiku spálenej zeme, ktorou Rusko dobylo Bachmut či Avdijivku. Mestá delostrelectvom, raketami a leteckým bombardovaním zničí natoľko, že brániaca sa armáda už v nich faktický nemá čo držať a stiahne sa.

Už najmenej niekoľko týždňov bolo pritom známe, že Rusko za severovýchodnou hranicou Ukrajiny zhromažďuje vojakov a vytvorilo tam bojové zoskupenie Sever.

"Rusko tam chcelo zhromaždiť 60-tisíc až stotisíc vojakov, my odhadujeme, že ich je 50-tisíc, čo je stále významná bojová sila," cituje CNN Georgea Barrosa z amerického Inštitútu pre štúdium vojny.

Skupina Sever by podľa neho nedokázala napadnúť a obsadiť také veľké mesto ako Charkov (pred vojnou 1,4 milióna obyvateľov), ale Barros tvrdí, že to ani nie je jej cieľom. Rusko sa podľa neho aktuálne snaží prinútiť ukrajinské sily preniesť pozornosť z Doneckej do Charkovskej oblasti. "Chcú stenčiť ukrajinské sily pozdĺž (takmer tisíckilometrového) frontu a vytvoriť si tak príležitosti osobitne v Doneckej oblasti, ktorá je pre rok 2024 hlavným ruským cieľom," domnieva sa Barros.

SkryťVypnúť reklamu

Michal Smetana číta situáciu podobne. "Rusko tu má pomerne jasný operačný cieľ: vytvoriť nárazníkové pásmo niekoľko kilometrov od rusko-ukrajinských hraníc, dostať tak druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov na dostrel bežných ruských delostreleckých systémov a prinútiť ukrajinskú armádu presunúť jednotky z iných častí frontu, čo môže umožniť ruský postup napríklad pri Časiv Jare alebo smerom na Pokrovsk," napísal v e-maile denníku SME.

Prečo obviňujú Západ

Zvýšená ruská aktivita je pre obrancov nepríjemná, ale nie prekvapujúca. Viacerí ukrajinskí predstavitelia už koncom apríla, keď americká Snemovňa reprezentantov schválila nový balík vojenskej pomoci, varovali, že krízové obdobie sa iba začína.

"Ukrajina sa skutočne nachádza vo veľmi ťažkom období, Rusko má výraznú materiálnu a ľudskú prevahu a prevzalo iniciatívu prakticky na všetkých úsekoch frontu," komentuje Smetana.

SkryťVypnúť reklamu

Americká pomoc podľa neho pomôže Ukrajine v najbližších týždňoch a mesiacoch zastabilizovať línie, ale v dohľadnom období očakáva čiastkové územné zisky v prospech Ruska.

Americký balík vojenskej pomoci, ktorého súčasťou už preukázateľne sú aj raketové strely zem-zem ATACMS, sa vo svetle aktuálneho ruského postupu stal terčom kritiky.

Práve strely ATACMS, ktoré majú dolet tristo kilometrov, sú totiž príkladom zbrane, pri ktorej si jej poskytovateľ (v tomto prípade USA) dal podmienku, že nesmú byť použité proti cieľom na legitímnom ruskom území.

Ukrajina ich tak môže používať proti ruským vojenským cieľom iba na svojich okupovaných územiach. Nie je to málo, keďže sa to týka aj Krymu, no zhromaždiská techniky a živej sily za hranicami Ruska sú pre mnoho západných zbraní stále tabu.

SkryťVypnúť reklamu

"Ruské sily žnú plody dlhodobého prístupu Západu nepovoliť Ukrajine používať západné zbrane proti legitímnym vojenským cieľom na ruskom území," konštatuje vo svojej pravidelnej analýze Inštitút pre štúdium vojny.

Pripomína, že výnimkou je Spojené kráľovstvo, ktoré Ukrajine povolilo používať zbrane proti ruským cieľom, no britských zbraní je na bojisku relatívne málo a povolenie prišlo príliš neskoro na to, aby nimi Ukrajina dokázala zabrániť zhromažďovaniu vojsk za hranicou.

Dronové útoky, ktoré Ukrajina dokáže podnikať, podľa inštitútu nestačia. Ukrajina pritom úspešne použila americké raketomety HIMARS pri vytlačení ruských vojsk z Chersonskej oblasti.

Za zdržanlivosťou Západu pritom inštitút vidí aj úspešné ruské vplyvové operácie. Priebežným obviňovaním Západu z provokácií a vyhrážkami eskalovaním konfliktu Kremeľ tlačí Západ k opatrnosti, čo potom využíva pri príprave a vykonaní vlastných ofenzív.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  5. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  6. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  7. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  8. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  1. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  2. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  3. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  5. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  6. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  7. Navrhni si tričko, sadni do tieňa a oddychuj
  8. Ako komplexne a účinne vyriešiť problém akútnej hnačky
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 11 553
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 8 238
  3. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 6 529
  4. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 4 815
  5. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 3 855
  6. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 2 443
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 2 407
  8. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 2 229
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americké obrnené vozidlo Bradley.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 3
Bryan Kohberger na súde.

Motív svojho konania nikdy nevysvetlil.


TASR
Ilustračné foto

Plamene obkolesili 24 hasičov, keď vietor náhle zmenil smer.


TASR
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Už došlo k vražde izraelského premiéra. V roku 1995 zabili Jicchaka Rabina.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu