KYJEV, BRATISLAVA. Schválenie 61-miliardového balíka pomoci v americkej Snemovni reprezentantov zastihlo Ukrajinu v čase, keď na viacerých miestach frontu prišla o územia a ruské vojská sa pokúšajú zaútočiť na dôležité frontové mesto Časiv Jar, asi desať kilometrov západne od Bachmutu.
Ukrajinu tak čaká potenciálne krízové obdobie, kým sa na bojisku prejaví účinok prichádzajúcej munície. Medzitým sa blíži 9. máj, ktorý sa v Rusku slávi ako koniec druhej svetovej vojny a ktorý kremeľský režim využíva aj na vojnovú propagandu. Rusko sa podľa viacerých expertov preto môže pokúsiť o rýchly útok, aby si pred sviatkom pripísalo viditeľný úspech na fronte.
Dva dni po schválení amerického balíka pomoci oznámil britský premiér Rishi Sunak, že Spojené kráľovstvo Ukrajine poskytne vojenský materiál za pol miliardy libier.
Jeho súčasťou by okrem miliónov kusov munície do ručných zbraní mali byť aj strely s plochou dráhou letu Storm Shadow, ktoré už Ukrajina v minulosti niekoľkokrát použila.
Kyjev spojencov žiadal aj o poskytnutie protivzdušnej obrany, pričom pozornosť sa sústreďovala najmä na systém americkej výroby MIM-104 Patriot. V rámci špekulácií o tom, čo by Washington mohol Kyjevu v rámci nového balíka poskytnúť, sa objavili zmienky aj o výkonnejšom protivzdušnom systéme THAAD.
V článku sa dočítate
- Aká je situácia na Ukrajine pred príchodom prvých zásob,
- čo sľúbil Ukrajine britský premiér,
- aké nové typy zbraní by Ukrajina mohla dostať,
- či má záujem o americké útočné lietadlá A-10 Thunderbolt.
Čaká sa na 9. máj
Mesto Časiv Jar v Doneckej oblasti je dôležitým bodom. Ak by ho ruské vojská dokázali dobyť, umožnilo by im to výpady proti ďalším mestám ako Sloviansk, Kramatorsk či Kostiantynivka, píše s odvolaním sa na armádne zdroje web Kyiv Independent.
Neďaleko mesta je podľa webu zhromaždených 20- až 25-tisíc ruských vojakov, ktorí sa už pokúšajú dostať do jeho predmestí.
"Časiv Jar je teraz náš. Situácia v jeho okolí je náročná, ale mesto je plne v rukách našich ozbrojených síl. Nie sú v ňom žiadne ruské jednotky," vyhlásil armádny hovorca Nazar Vološyn.
Možnosť, že Časiv Jar sa má stať ruskou trofejou pre 9. máj nedávno spomínal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéf ukrajinského vojenského spravodajstva Kyrylo Budanov vyhlásil, že Ukrajinu čaká ťažká, ale nie katastrofická situácia. Hrozbu však vztiahol na polovicu mája až začiatok júna.
Vyjadrenia však poskytol ešte predtým, ako americká Snemovňa reprezentantov schválila vojenskú pomoc. Začiatkom júna by sa na Ukrajinu mohli dostať aj prvé zásoby z českého plánu na výkup munície.
Náboje, člny, autá
Londýn v utorok oznámil, že Spojené kráľovstvo chce Ukrajine poskytnúť dosiaľ najväčší balík pomoci. Má obsahovať 400 vozidiel, viac ako 1600 striel, štyri milióny nábojov a 60 člnov. Balík má hodnotu zhruba 500 miliónov libier. Súčasťou balíka majú byť aj drony či vozidlá Husky.
Príspevkom do debaty o tom, čo môže Ukrajina od Washingtonu očakávať, prispel bývalý admirál James Stavridis. V článku, ktorý zverejnila agentúra Bloomberg, píše aj o systéme protivzdušnej obrany THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).
V porovnaní s Patriotom ide o výkonnejší systém, ktorého strely majú dlhší dolet. Dokážu zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti 200 kilometrov a v maximálnej výške 150 kilometrov, teda za hranicou vesmíru.
Stavridis nie je prvý, kto spomína THAAD, už v zime minulého roka sa tento systém spomínal v článkoch o údajnom "nákupnom zozname", ktorý Ukrajina predložila Washingtonu. V rámci rôznych špekulácií sa však vtedy spomínali aj lietadlá F/A-18 či útočné vrtuľníky AH-64 Apache. O možnosti, že by Ukrajina získala tieto stroje, zatiaľ nikto verejne nehovoril.
Výcvik na očakávané lietadlá F-16 už dnes trvá dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo.

Washington predáva A-10
V leteckých magazínoch a blogoch už niekoľko rokov rezonuje informácia, že Spojené štáty sa chystajú vyradiť známe útočné lietadlá A-10 Thunderbolt. Letecký server The Aviationist aktuálne informuje, že Washington zrejme našiel medzinárodného kupca na prvých 56 lietadiel, ktoré sa chystá vyradiť do roku 2028.
V článku sa spomína možnosť, že by lietadlá mohli pomôcť Ukrajine, no šéf amerického vojenského letectva Frank Kendall už údajne informoval, že Ukrajina o A-10 nemá záujem. Problémom je ich zastaranosť a odolnosť na bojisku.
A-10 je pomaly a nízko letiace lietadlo, ktoré by pri ruskej vzdušnej nadvláde nemuselo mať dobré šance na prežitie.
Kupcom zrejme bude krajina z Ázie, Afriky alebo Južnej Ameriky, ktorá by A-10 mohla využiť proti menším povstaleckým skupinám.