TEL AVIV. Izraelské jednotky operujú v niektorých oblastiach na východe Rafahu v južnej časti Pásma Gazy, oznámila izraelská armáda s tým, že z miest bojov bola evakuovaná väčšina civilného obyvateľstva aj pracovníci medzinárodných organizácií, informuje Reuters.
O niečo skôr vojaci potvrdili, že majú pod kontrolou palestínsku časť hraničného priechodu Rafah, ktorý je teraz uzavretý.
Podľa palestínskych úradov, ktoré kontroluje hnutie Hamas, zomreli v dôsledku izraelských úderov ďalší ľudia, napísala agentúra AFP.
"IDF začala presne vymedzenú protiteroristickú operáciu v oblasti východného Rafahu," uviedla armáda vo vyhlásení.
Loading
...
Izraelská armáda ráno oznámila, že uskutočnila údery na desiatky cieľov spojených s palestínskym hnutím Hamas. Armáda tvrdí, že zabila zhruba 20 ozbrojencov a zničila tri tunelové šachty.
Už v noci izraelské médiá informovali, že podľa záberov zo sociálnych sietí sú izraelské tanky na palestínskej strane hraničného priechodu Rafah, ktorý je jedným z hlavných vstupných bodov pre humanitárnu pomoc do Pásma Gazy. Podľa serveru Haarec izraelská armáda ráno túto informáciu potvrdila.
Pozastavenie prevádzky hraničného priechodu, a teda prerušenie dodávok humanitárnej pomoci, potvrdili agentúre Reuters okrem palestínskych úradov aj tri zdroje z humanitárnych organizácií.
Útok pri priechode Kerem Šalom
Hamas priznal, že ostreľoval pozície izraelských jednotiek sústredených na hraničnom priechode Kerem Šalom, ktorý sa nachádza medzi palestínskym Pásmom Gazy a Izraelom. Informovala o tom agentúra AFP.
Ozbrojené krídlo Hamasu – Brigády Izzadína Kasáma, ktoré sa prihlásili aj k raketovému útoku na tento priechod v nedeľu – vo vyhlásení uviedli, že sa "zamerali na zhromaždisko nepriateľských síl" v Kerem Šalome.
Spomínaný nedeľný útok si vyžiadal životy štyroch izraelských vojakov.
Ako uviedol spravodajský web The Times of Israel (TOI), v neďalekom kibuci Kerem Šalom sa pred raketovým útokom rozozvučali varovné sirény. Správy o škodách alebo zraneniach nie sú nateraz k dispozícii.
Kibuc Kerem Šalom sa nachádza priamo pri hranici Pásma Gazy a dva kilometre na juhozápad leží aj izraelsko-egyptská hranica.
Nebezpečná eskalácia
Palestínske militantné hnutie Hamas v utorok označilo vstup jednotiek izraelskej armády do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy za nebezpečnú eskaláciu proti civilným inštitúciám chráneným medzinárodným právom.
Podľa Hamasu vojenský útok na mesto ešte viac zhorší humanitárnu situáciu v Pásme Gazy a zabráni prílevu potrebnej humanitárnej pomoci.
Palestínčania v Pásme Gazy "sú obeťami vyhladzovacej vojny a systematického vyhladovania" zo strany Izraela, uvádza Hamas vo vyhlásení. Postup Izraela označil za "nacistickú okupáciu".
"Tento zločin, ktorý sa začal diať bezprostredne po tom, ako hnutie Hamas oznámilo prijatie návrhu svojich vyjednávačov, je potvrdením toho, že účelom okupácie je prerušenie vyjednávaní o prímerí a prepustení väzňov," dodáva Hamas vo vyhlásení.
Vyjadrili znepokojenie
Biely dom v utorok označil za neprijateľné uzavretie hraničných priechodov do Pásma Gazy. Hovorkyňa Bieleho domu uviedla, že priechodov musia byť otvorené. Dodala, že priechod Kerem Šalom by mal byť otvorený v stredu.
V oblasti pokračovali podľa agentúry AFP v noci izraelské letecké a delostrelecké údery. Palestínske úrady hovoria o viacerých obetiach, jedna z miestnych nemocníc uviedla, že eviduje 11 obetí.

Armáda podľa The Times of Israel (ToI) "cielene udrela" na pozície Hamasu v Rafahu, palestínske médiá tiež informujú o vzdušných úderoch v oblastiach, ktoré izraelská armáda nariadila evakuovať.
Armádny hovorca Daniel Hagari novinárom oznámil, že izraelské letectvo podniklo údery na viac ako 50 miest spojených s Hamasom a jemu blízkym organizáciám; podľa Hagariho ide o prípravu pozemných operácií.
Loading
...
Krok onedlho odsúdilo Jordánsko. Rovnako saudskoarabské ministerstvo zahraničia vydalo vyhlásenie, kde varuje pred "nebezpečenstvami" izraelskej operácie v Rafahu.
Znepokojenie nad izraelskými údermi podľa agentúry Reuters vyjadril aj nemenovaný predstaviteľ Spojených štátov.
Generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že prípadná pozemná "invázia" v Rafahu bude "neúnosná" kvôli zničujúcim humanitárnym dopadom a vyzval Izrael a Hamas, aby vyvinuli ďalšie úsilie pre dosiahnutie prímeria.
"Veci sa uberajú zlým smerom. Som znepokojený obnovenou vojenskou aktivitou izraelských obranných síl v Rafahu," povedal Guterres. "Uzavretie hraničných priechodov v Rafahu (pri hraniciach s Egyptom) aj v Kerem Šalom (pri hraniciach s Izraelom) obzvlášť poškodzuje už aj tak zúfalú humanitárnu situáciu. Musia byť okamžite znovu otvorené," pokračoval.
Čína vyzvala Izrael, aby zastavil útoky v meste Rafah v Pásme Gazy.
"Čína dôrazne vyzýva Izrael, aby zohľadnil naliehavé požiadavky medzinárodného spoločenstva, prestal útočiť na Rafah a urobil všetko pre to, aby zabránil ešte vážnejšej humanitárnej katastrofe v Pásme Gazy," vyhlásil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien.
Dodal, že vojna a násilie nemôžu zásadne vyriešiť problém a priniesť skutočnú bezpečnosť.
Nasledujú ďalšie rokovania
Izraelské tanky podľa nemenovaného palestínskeho a egyptského predstaviteľa vošli do Rafahu a priblížili sa na 200 metrov k hraničnému priechodu s Egyptom, ale podľa egyptského predstaviteľa sa rozsah operácie zdá byť obmedzený.
Podľa televíznej stanice Hamasu izraelskí predstavitelia informovali egyptskú stranu, že vojaci sa po dokončení operácie stiahnu.

Hamas oznámil, že pristupuje na podmienky dohody predloženej Egyptom a zrejme aj Katarom. Šéf Hamasu Ismaíl Haníja uviedol, že delegácia hnutia čoskoro odcestuje do Káhiry na ďalšie rokovania.
Do Egypta sa dnes ráno vypraví aj delegácia Kataru, aby "znovu začala nepriame rokovania" medzi Izraelom a Hamasom "v nádeji na dosiahnutie dohody o okamžitom a trvalom prímerí v Pásme Gazy a o výmene väzňov a rukojemníkov", uviedol hovorca katarskej diplomacie podľa AFP.
Boje v Pásme Gazy, ktoré sa začali vlani 7. októbra po útoku Hamasu na Izrael, doteraz prerušilo len jeden týždeň trvajúce prímerie na konci novembra.
UNICEF: Vyše 600-tisíc detí je ohrozených
Približne 600-tisíc deťom v Rafahu hrozí "ďalšia katastrofa", varoval Detský fond OSN (UNICEF).
Zároveň sa vyslovil proti ich nútenému premiestneniu po tom, čo Izrael vyzval na evakuáciu pred svojou plánovanou pozemnou ofenzívou do tohto mesta, informuje agentúra AFP.
"S ohľadom na vysokú koncentráciu detí v Rafahu... UNICEF varuje pred ďalšou katastrofou hroziacou deťom, keď vojenské operácie končia veľmi vysokým počtom civilných obetí a aj zvyšok základných služieb a infraštruktúry potrebný na ich bude úplne zničený," upozornil vo vyhlásení UNICEF.
Mládež v Gaze je podľa agentúry OSN už aj tak "na pokraji prežitia", kým polovicu zo súčasnej populácie 1,2 milióna ľudí v Rafahu tvoria práve deti, z ktorých množstvo bolo už niekoľkokrát presídlené a nemá kam inam odísť.
"Viac než 200 dní vojny si vyžiadalo nepredstaviteľnú daň na životoch detí," uviedla výkonná riaditeľka UNICEF Catherine Russellová.
"Rafah je v súčasnosti mestom detí, ktoré sa nemajú kam inam v Gaze bezpečne presunúť," dodala s tým, že rozsiahla vojenská operácia Izraela by priniesla "chaos a paniku v čase, keď je fyzický a psychický stav týchto detí už aj tak oslabený".
UNICEF predpokladá, že počet pôvodného 250-tisícového obyvateľstva mesta Rafah je v súčasnosti takmer päťnásobne vyšší, pripomína AFP.
V meste podľa agentúry OSN aktuálne nachádza útočisko zhruba 78-tisíc detí do veku dvoch rokov, ako aj 175-tisíc detí vo veku do piatich rokov, ktorých ohrozujú infekčné choroby.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?