NEW YORK. Kolumbijská univerzita v New Yorku, na ktorej sa konajú protesty proti vojne v Pásme Gazy, ruší hlavnú promočnú ceremóniu. Univerzita to oznámila v pondelok.
Kolumbijská univerzita patrí medzi osem prestížnych amerických univerzít združených v Ivy League a uviedla, že sa musí "vzdať" celouniverzitnej ceremónie naplánovanej na 15. mája. Namiesto nej sa uskutoční niekoľko menších podujatí.
"Sme odhodlaní poskytnúť našim študentom oslavu, ktorú si zaslúžia a chcú," uviedla Kolumbijská univerzita s tým, že menšie podujatia budú pre študentov a ich rodiny zmysluplnejšie.

"Naše zdroje sústredíme na tieto školské ceremónie a na to, aby sme zaistili ich bezpečnosť, zdvorilosť a hladký priebeh," uviedla univerzita. Zároveň dodala, že už pracuje na ich uskutočnení.
Kolumbijská univerzita už zrušila v reakcii na protesty prezenčné vyučovanie, respektíve prešla na tzv. hybridnú formu výuky. Študenti hovoria, že došlo k zvýšeniu počtu antisemitských i islamofóbnych incidentov.
Protesty proti vojne v Pásme Gazy medzi Izraelom a hnutím Hamas sa už niekoľko mesiacov konajú na univerzitách na celom území Spojených štátov. Mnohé z nich sa preto obrátili na políciu a desiatky osôb boli v tejto spojitosti zadržané.
Minulý týždeň musela polícia zasiahnuť aj proti demonštrantom, ktorí obsadili budovu Kolumbijskej univerzity, a odstránila aj ich nepovolený stanový tábor na trávniku kampusu.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?