GAZA. Premočení od dažďa opúšťali v pondelok zo strachu pred izraelskými bombami obyvatelia Rafahu svoje domovy a dočasné stanové mestečká a vydali sa hľadať útočisko na iných miestach Pásma Gazy.
Z obavy pred chystanou ofenzívou v tejto oblasti odchádzali ľudia na povozoch, ktoré ťahali osly, plne naloženými autami s matracmi na streche alebo išli jednoducho peši, opisuje agentúra Reuters.
Izraelská armáda začala v pondelok ráno evakuáciu časti Rafahu na juhu Pásma Gazy pred dlho chystanou ofenzívou v tejto oblasti.
Kam majú ísť?
Palestínčania si kladú otázku, kam majú ísť. Mnohí sa už počas sedemmesačnej vojny v Pásme Gazy aspoň raz presťahovali. Veľká časť pobrežného pásma sa premenila na pustinu plnú rozbombardovaných budov.
Izraelské letectvo začalo zhadzovať letáky písané v arabčine vyzývajúce civilistov a utečencov, aby oblasť opustili a nepribližovali sa k hraniciam s Izraelom alebo Egyptom.
Hovorca izraelskej armády uviedol, že asi 100-tisíc ľudí dostalo príkaz presťahovať sa do neďalekej Izraelom vyhlásenej humanitárnej zóny Muwasi.
"Každý, kto sa ocitne v blízkosti ozbrojenej militantnej organizácie, ohrozuje seba aj svojich rodinných príslušníkov. V záujme vašej bezpečnosti vás armáda vyzýva, aby ste sa okamžite evakuovali do rozšírenej humanitárnej oblasti," bolo napísané v letákoch.

Palestínčania v Rafahu uviedli, že ľudia sa po obdržaní letákov zhromaždili, aby diskutovali o svojich možnostiach. Väčšina z nich uviedla, že sa nechcú presúvať sami a radšej cestujú v skupinách.
"Toľko ľudí je tu vysídlených a teraz sa musia znovu sťahovať. Ale nikto tu nezostane, nie je to bezpečné," povedal Nidal Alzaanín telefonicky agentúre AP.
Otec piatich detí pracuje pre medzinárodnú organizáciu a do Rafahu utiekol zo severu Pásma Gazy, keď sa začala vojna. Alzaanín dodal, že ľudia majú obavy, lebo izraelské jednotky vraj strieľali na Palestínčanov pri ich úteku počas predchádzajúcich príkazov na evakuáciu.
Alzaanín uviedol, že si zbalil doklady a batožinu, ale počká 24 hodín, aby zistil, ako sa budú správať ostatní. Povedal, že má v Chán Júnise priateľa, u ktorého dúfa, že bude môcť postaviť stan pre svoju rodinu.
Unavení a znechutení
Niektorí ľudia však hovoria, že sú príliš unavení a znechutení z mesiacov vojny, než aby znova utekali.
Sahar abú Náhilová bola s 20 členmi svojej rodiny vysídlená do Rafáhu, jej manžel je v izraelskom zajatí a jej zať je nezvestný. "Kam mám ísť? Nemám žiadne peniaze ani nič iné. Som vážne unavená, rovnako ako moje deti,“ povedala a utrela si slzy, píše agentúra Reuters.
"Možno je pre nás čestnejšie zomrieť. Je to ponižujúce,“ dodala Palestínčanka.
V meste Rafah a jeho okolí sa tiesni asi 1,4 milióna Palestínčanov - viac ako polovica obyvateľov Gazy. Väčšina z nich utiekla zo svojich domovov na iných miestach územia, aby unikla izraelskej ofenzíve, a teraz čelia ďalšiemu náročnému sťahovaniu alebo nebezpečenstvu, že sa stanú terčom ďalšieho útoku.
Podľa agentúry AP žijú vysídlení Palestínčania v zaplnených stanových táboroch, preplnených stanoch a prístreškoch od OSN alebo preplnených bytoch a sú odkázaní na medzinárodnú potravinovú pomoc, pričom hygiena a infraštruktúra zdravotníckych zariadení sú ochromené.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?