KÁHIRA. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu odmietol požiadavku palestínskeho militantného hnutia Hamas na ukončenie vojny v Pásme Gazy výmenou za prepustenie rukojemníkov.
Znamenalo by to totiž podľa neho, že Hamas zostane pri moci a bude ďalej ohrozovať Izrael.
Politický vodca Hamasu Ismáíl Haníja pritom Netanjahua v nedeľu obvinil zo sabotovanie snáh o sprostredkovanie dohody o prímerí.
Netanjahu chce pokračovať v boji
"Izrael toto nemôže akceptovať. Nie sme pripravení prijať situáciu, v rámci ktorej môžu batalióny Hamasu vyjsť zo svojich bunkrov, prevziať opäť kontrolu nad Gazou, znovu vybudovať svoju vojenskú infraštruktúru a vrátiť sa k ohrozovaniu občanov Izraela," povedal Netanjahu členom svojho kabinetu.
Zároveň uviedol, že by to pre Izrael predstavovalo porážku.

"Podriadiť sa požiadavkám Hamasu by bolo pre Izrael hroznou prehrou. Bolo by to obrovské víťazstvo pre Hamas, pre Irán a pre celú os zla," vyhlásil izraelský premiér.
"Izrael preto nebude súhlasiť s požiadavkami Hamasu, ktoré znamenajú kapituláciu, a bude pokračovať v boji, kým nedosiahne svoje ciele," dodal.
Izrael je však podľa Netanjahua ochotný boje v Pásme Gazy prerušiť, aby zaistil prepustenie rukojemníkov, ktorých Hamas stále zadržiava. Predpokladá sa, že v Gaze je stále asi 130 rukojemníkov. Niektorí z nich však podľa Izraela v zajatí zomreli.
"Zatiaľ čo Izrael preukázal ochotu, Hamas sa drží svojich extrémnych pozícií ako požiadavky na odchod všetkých našich vojakov z Pásma Gazy, ukončenie vojny a ponechanie moci Hamasu," uviedol Netanjahu.
Hamas žiada odchod armády
Politický vodca Hamasu Ismáíl Haníja pritom Netanjahua v nedeľu obvinil z toho, že sabotuje snahy sprostredkovateľov v prebiehajúcich rokovaniach o prímerí.
Podľa Haníju sa Netanjahu tiež stále snaží "nachádzať ospravedlnenia pre pokračovanie agresie, a rozširovanie okruhu konfliktu".
Hamas následne oznámil, že z Káhiry odchádza.
Jeden z palestínskych zdrojov pre Reuters uviedol, že delegácia Hamasu prišla do Káhiry odhodlaná dosiahnuť dohodu, nie však za každú cenu.
"Dohoda musí ukončiť vojnu a dostať izraelské sily von z Gazy a Izrael sa zatiaľ nezaviazal k tomu, že by bol ochotný tak urobiť," uviedol zdroj.
Macron vyzval Netanjahua na dosiahnutie dohody
Ešte počas rokovaní telefonicky požiadal francúzsky prezident Emmanuel Macron izraelského lídra Netanjahua, aby dosiahol dohodu s Hamasom.
"Prezident povzbudil premiéra Netanjahua, aby úspešne dokončil rokovania, ktoré by mohli viesť k prepusteniu rukojemníkov, k ochrane civilistov prostredníctvom prímeria a k regionálnej deeskalácii," uviedla Macronova kancelária vo vyhlásení.
Náznak súhlasu s výmenou väzňov
Aj počas prebiehajúcich rokovaní Izrael podľa palestínskych zdravotníckych predstaviteľov a miestnych obyvateľov pokračoval v noci na nedeľu v operáciách naprieč Pásmom Gazy, v dôsledku ktorých zomrelo alebo utrpelo zranenia niekoľko ľudí.
Británia uviedla, že navrhovaná dohoda o prímerí zahŕňa pozastavenie bojov v Pásme Gazy na 40 dní a výmenu rukojemníkov za palestínskych väzňov v izraelských väzniciach.
Podľa jedného zo zdrojov Izrael predbežne súhlasil s podmienkami na prepustenie 20 až 33 rukojemníkov výmenou za prepustenie stoviek palestínskych väzňov a niekoľkotýždňové prímerie.
V Gaze by tak zostalo asi 100 rukojemníkov, z ktorých niektorí podľa Izraela v zajatí už zomreli. Návrat zvyšných rukojemníkov si podľa zdroja Reutersu bude zrejme vyžadovať ďalšiu dohodu.
V prípade uzatvorenia dohody by išlo o prvé prerušenie bojov od vlaňajšieho novembra, keď militanti prepustili 105 rukojemníkov výmenou za 240 palestínskych väzňov.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?