KÁHIRA. Delegácia palestínskeho militantného hnutia Hamas dorazila v sobotu do Káhiry na rokovania o možnom prímerí v Pásme Gazy, v rámci ktorého by mohli byť do Izraela vrátaní aj niektorí rukojemníci, uviedol pre agentúru Reuters nemenovaný zdroj z Hamasu.
Podľa egyptských zdrojov by na rokovaniach mal byť prítomný aj riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns.
Zostáva niekoľko bodov
Egyptská spravodajská televízia al-Káhira potvrdila, príchod delegácie do egyptského hlavného mesta.
"Dnešné výsledky budú iné. Dosiahli sme v mnohých bodoch dohodu a zostáva len niekoľko bodov," uviedol jeden zo zdrojov z oblasti egyptskej bezpečnosti.

Opatrne alebo optimisticky sa vyjadril aj nemenovaný palestínsky predstaviteľ . "Veci vyzerajú tentoraz lepšie. No to, či príde k dohode záleží na tom, či Izrael ponúkol, čo treba," uviedol.
Hamas v piatok uviedol, že ide do Káhiry pozitívne naladený po tom, čo preskúmal návrh dohody o prímerí.
Nemenovaný vysokopostavený izraelský predstaviteľ v sobotu pre agentúru AFP uviedol, že jeho krajina vyšle do Káhiry delegáciu, iba ak uvidí pozitívny vývoj na dohode o prepustení rukojemníkov.

Sprostredkovatelia z Kataru, Egypta a Spojených štátov čakajú na odpoveď Hamasu na návrh o prímerí. Dokument podľa Británie navrhuje pozastavenie bojov v Pásme Gazy na 40 dní a výmenu rukojemníkov za palestínskych väzňov v izraelských väzniciach.
Ak by sa obe strany dohodli, išlo by o prvé prerušenie bojov od vlaňajšieho novembra, keď militanti tiež prepustili 105 rukojemníkov výmenou za 240 palestínskych väzňov.
Izrael chce späť rukojemníkov, dráždi ho Rafah
Rokovania o prímerí doteraz viazli na požiadavke Hamasu na trvalé prímerie a úplne stiahnutie izraelských vojsk z Pásma Gazy.
Na strane Izraela zase predstavujú problém opakujúce sa prísľuby premiéra Benjamina Netanjahua, že Izrael spustí pozemný útok na mesto Rafah a po skončení prímeria obnoví operácie zamerané na zničenie Hamasu.
"Izrael nebude za žiadnych okolností súhlasiť s ukončení vojny v rámci dohody o prepustení našich rukojemníkov," uviedol v sobotu podľa Reuters nemenovaný izraelský predstaviteľ, ktorý tak naznačil, že pozícia Izraelu sa nezmenila.
Vojna v Pásme Gazy vypukla po októbrovom útoku Hamasu, pri ktorom zomrelo asi 1 200 ľudí. Ďalších približne 250 militanti uniesli. Hamas niektorých prepustil už v novembri, pričom Izrael odhaduje, že v zajatí je stále asi 129 ľudí. Podľa armády však už niekoľko z nich zomrelo.
Izrael na útok reagoval rozsiahlymi náletmi a neskôr aj pozemnou ofenzívou. Podľa palestínskych úradov si vojna v Gaze vyžiadala približne 34.600 obetí na životoch.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?