BRATISLAVA. Humanitárni predstavitelia Organizácie Spojených národov (OSN) hlásia „postupný pokrok“ pri obnove dodávok vody v Pásme Gazy.
Toto územie momentálne produkuje len 20 percent zásob vody oproti obdobiu pred 7. októbrom minulého roka, keď vypukla vojna medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.
Palestínske úrady začiatkom tohto týždňa oznámili, že vodná linka Al Muntar z Izraela obnovila čerpanie a humanitárni predstavitelia OSN v piatok informovali, že to bude prospešné pre štyri štvrte v meste Gaza.
Vodovod, ktorý bol odstavený na 200 dní, bol tretím izraelským vodným potrubím, ktoré obnovilo prevádzku a môže slúžiť približne 300-tisíc ľuďom v meste Gaza.
Vzhľadom na to, že väčšina obyvateľov severnej časti Pásma Gazy bola vysídlená, nie je jasné, koľko ľudí naďalej žije v týchto štvrtiach, ani ako vážne bola poškodená vodná infraštruktúra.

Pred 7. októbrom minulého roka Pásmo Gazy bežne získavalo zásoby vody z kombinácie zdrojov, vrátane potrubí z Izraela, odsoľovacích zariadení v Stredozemnom mori a studní. Tieto zásoby sa však výrazne znížili po vypuknutí vojny.
Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) uvádza, že 83 percent studní podzemnej vody nie je v prevádzke, dve z troch hlavných zariadení na odsoľovanie vody sú čiastočne funkčné a 57 percent vodných, hygienických a zdravotníckych zariadení v Pásme Gazy je poškodených alebo zničených.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?