WASHINGTON. Súhlasiť s dohodou o prímerí s Izraelom by pre palestínske hnutie Hamas nemalo byť problémom, motivácia jeho vedenia však stále nie je jasná.
Uviedol to v piatok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Jasná ponuka na prímerie
Hamas, ktorý vládne v Pásme Gazy, oznámil, že jeho delegácia sa v sobotu vráti do Káhiry na rozhovory o dohode, ktorá by zastavila izraelskú ofenzívu v Gaze výmenou za prepustenie rukojemníkov.

"Čakáme, či sa im podarí odpovedať 'áno' na prímerie a prepustenie rukojemníkov. Faktom momentálne je, že jedinou vecou, ktorá stojí medzi obyvateľmi Gazy a prímerím, je Hamas," povedal Blinken.
Šéf diplomacie USA poukázal na tvrdenie Hamasu, že zastupuje Palestínčanov. "Ak je to pravda, potom by prijatie prímeria malo byť samozrejmosťou. Možno sa však deje niečo iné a budeme mať o tom lepšiu predstavu v najbližších dňoch," zdôraznil.
Izraelu chýba plán ochrany civilistov
Blinken sa vyjadril niekoľko dní po tom, ako sa počas ďalšej návštevy Blízkeho východu stretol s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a ďalšími lídrami.
Netanjahu pred rokovaním vyhlásil, že Izrael uskutoční svoj plán vojenskej operácie v meste Rafah na juhu Pásma Gazy bez ohľadu na výsledky rokovaní o prímerí.
Zahraniční spojenci vyzývajú Izrael, aby takúto operáciu nepodnikal vzhľadom na obavy z veľkého počtu obetí. Do Rafahu sa podľa odhadov uchýlilo 1,2 milióna Palestínčanov pred bojmi v iných častiach Gazy.
Blinken v piatok povedal, že Izrael dosiaľ nepredložil "presvedčivý plán skutočnej ochrany civilistov", ktorí by boli v ohrození.
"Bez takéhoto plánu nemôžeme podporiť veľkú vojenskú operáciu v Rafahu, pretože škody, ktoré by spôsobila, by boli nad rámec toho, čo je prijateľné," dodal minister.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?