TEL AVIV. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu opäť vyzval palestínske militantné hnutie Hamas, aby akceptovalo predložený návrh dohody o prímerí a prepustení rukojemníkov zavlečených do Pásma Gazy z juhu Izraela.
Blinken súčasne uviedol, že odmietnutie tejto dohody bude dôkazom, že Hamasu nezáleží na obyčajných Palestínčanoch. Informovala o tom agentúra AFP.
"Ak Hamasu naozaj záleží na palestínskom ľude a chce vidieť okamžité zmiernenie jeho utrpenia, mal by túto dohodu prijať," vyhlásil Blinken pred novinármi.
Blinken nesúhlasí s operáciou v Rafahu
Blinken, ktorý je momentálne v Izraeli, súčasne informoval, že izraelským lídrom dal počas rokovaní jasne najavo nesúhlas USA s veľkým útokom na mesto Rafah v Pásme Gazy. Uviedol, že navrhol "lepšie spôsoby", ako sa vysporiadať s Hamasom.
"Existujú iné spôsoby - a podľa nášho úsudku lepšie spôsoby - ako sa vysporiadať so skutočnou pretrvávajúcou výzvou Hamasu, ktorá si nevyžaduje veľkú vojenskú operáciu," povedal Blinken novinárom po rozhovoroch s premiérom Benjaminom Netanjahuom a či prezidentom Isaacom Herzogom.
Netanjahu však vyjadril odhodlanie napredovať v operácii v Rafahu, píše agentúra AFP, ktorá sa odvolala na hovorcu amerického rezortu diplomacie Matthewa Millera.
Blinken podľa Millera žiadal Netanjahua aj o viac humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, kde OSN upozorňuje na hroziaci hladomor. Pripomenul, že v dodávkach pomoci nastal nárast, odkedy Izrael v apríli otvoril ďalšie prepravné trasy. Upozornil však, že tieto zmeny je potrebné udržať a zlepšiť.
Podľa izraelského prezidenta Herzoga je prepustenie rukojemníkov zadržiavaných Hamasom momentálne najvyššou prioritou.
"Sme odhodlaní dosiahnuť prímerie, ktoré privedie rukojemníkov domov, a dosiahnuť to teraz. Jediný dôvod, prečo by sa to nepodarilo, je kvôli Hamasu," hovoril Blinken po stretnutí s Herzogom.
"Aj keď pracujeme s neoblomným odhodlaním dosiahnuť prímerie, ktoré privedie rukojemníkov domov, musíme sa zamerať aj na ľudí v Gaze, ktorí trpia krížovou paľbou Hamasu. Aby získali pomoc, ktorú potrebujú – jedlo, lieky, vodu, prístrešie – to je tiež veľmi dôležité v našej mysli a pri práci, ktorú robíme," dodal americký minister zahraničných vecí.

V ceste stojí Hamas
Blinken sa usiluje dosiahnuť dohodu medzi Izraelom a hnutím Hamas, ktorá zabezpečí dočasné zastavenie bojov a prepustenie rukojemníkov. Netanjahu však v utorok uviedol, že Izrael do Rafahu vstúpi i v prípade dosiahnutia dohody.
Blinken hnutie Hamas vyzval, aby prijalo návrh dohody, ktorí pripravili sprostredkovatelia z Egypta, píše agentúra Reuters.
Na základe tohto návrhu má byť prepustených 33 rukojemníkov, ktorých Hamas v Pásme Gazy zadržiava, výmenou za istý počet palestínskych väzňov. Súčasťou je aj prerušenie bojov s možnosťou ďalších krokov smerom k dosiahnutiu rozsiahlejšej dohody neskôr.
Vysoko postavený predstaviteľ hnutia Hamas uviedol, že hnutie sa návrhom zaoberá. Blinken však podľa jeho slov neprejavuje úctu obom stranám a za skutočnú prekážku predstaviteľ Hamasu označil Izrael, píše Reuters.
V rámci sprostredkovateľského úsilia vyjednávačov v Káhire sa teraz očakáva odpoveď Hamasu. Izrael oznámil rýchly začiatok svojej kontroverznej ofenzívy v meste Rafah na juhu Pásma Gazy, ak sa nedosiahne dohoda.
Vyjednávať prišiel aj francúzsky minister
Káhiru navštívi v rámci neplánovanej zastávky aj francúzsky minister zahraničných vecí. Jeho cieľom je posilniť šancu na dosiahnutie prímeria medzi Izraelom a hnutím Hamas v Pásme Gazy. Agentúre Reuters to potvrdil francúzsky diplomatický zdroj.
"Prekvapivá návšteva ministra súvisí so snahou Egypta oslobodiť rukojemníkov a dosiahnuť prímerie v Gaze," povedal zdroj.
Medzi rukojemníkmi sú aj traja francúzski občania, ktorých uniesli počas útoku na Izrael 7. októbra. Minister zahraničných vecí Stephane Sejourne okrem Egypta navštívil v uplynulých dňoch aj Libanon a Saudskú Arábiu.
V utorok rokoval v Jeruzaleme s izraelským premiérom. Jeho zámerom je posilniť šance na prepustenie týchto troch rukojemníkov a posilniť dosiahnutie dohody o prímerí v Pásme Gazy.
Varoval pred ofenzívou v meste Rafah na juhu Gazy, pretože by to podľa neho nepomohlo Izraelu v jeho vojne s Hamasom.
V izraelskej vojenskej ofenzíve v Pásme Gazy od 7. októbra zahynulo 34 568 ľudí, uviedol ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy ovládanom Hamasom.
Vo vyhlásení ministerstva sa uvádza, že počet obetí zahŕňa najmenej 33 obetí za posledných 24 hodín. Podľa týchto údajov od začiatku vojny, keď militanti Hamasu 7. októbra zaútočili na Izrael, bolo v Pásme Gazy zranených 77 765 ľudí.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?