BEJRÚT. Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné pricestoval v nedeľu do Libanonu. Jeho návšteva v Bejrúte je súčasťou diplomatických pokusov o zmiernenie konfliktu na libanonsko-izraelskej hranici.
Séjourné by sa mal stretnúť so zástupcami mierových síl OSN v južnom Libanone a s predstaviteľmi libanonského vedenia.
Francúzsky diplomat, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, pre AP uviedol, že účelom Séjourného návštevy je tlmočiť obavy Francúzska z možnej vojny v Libanone a predložiť nový návrh Paríža na diplomatické riešenie pohraničného konfliktu.

Najprv prímerie v Gaze
AP doplnila, že západní diplomati už predložili celú sériu návrhov na zastavenie bojov medzi Izraelom a libanonským šiitským proiránskym hnutím Hizballáh.
Väčšina z týchto návrhov spočíva v odsune síl Hizballáhu niekoľko kilometrov od hraníc s Izraelom, v posilnenej prítomnosti libanonskej armády a v rokovaniach o stiahnutí izraelských síl zo sporných bodov pozdĺž hranice, kde Izrael - podľa tvrdenia Libanonu - okupuje malé časti libanonského územia.
Tento stav údajne trvá od roku 2000, keď sa Izrael stiahol zo zvyšku južného Libanonu.
AP pripomenula, že pôvodný návrh Paríža zahŕňal stiahnutie jednotiek Hizballáhu desať kilometrov od hraníc s Izraelom.
Hizballáh naznačil ochotu zaoberať sa spomínanými návrhmi, ale deklaroval, že dohoda o Libanone nebude skôr, ako v palestínskom Pásme Gazy nastane prímerie.
Hamas o mieri bude informovať v pondelok
O prímerí sa delegácia palestínskeho militantného hnutia Hamas má vyjadriť v pondelok, kedy pricestuje do Egypta.
Delegáciu Hamasu na stretnutí za účasti egyptských spravodajských predstaviteľov povedie Chalíl Hajjá, uviedol nemenovaný zdroj pre AFP.
Egypt - spolu so Spojenými štátmi a Katarom - pôsobí v rokovaniach medzi Hamasom a Izraelom ako sprostredkovateľ a tento týždeň poslal svoju delegáciu do Izraela, aby naštartovala rozhovory, ktoré uviazli na mŕtvom bode.
Sprostredkovatelia sa už od vlaňajšej týždňovej prestávky v bojoch neúspešne snažia vyrokovať nové prímerie v Pásme Gazy.
Na základe novembrovej dohody Hamas prepustil 80 izraelských rukojemníkov a z izraelských väzníc oslobodili 240 Palestínčanov. V posledných dňoch sa diplomatické snahy ešte zintenzívnili.
Americký web Axios s odvolaním sa na dvoch izraelských predstaviteľov informoval, že najnovší izraelský návrh počíta s ochotou diskutovať o "obnovení udržateľného pokoja" v Pásme Gazy, keď dôjde k prepustenie zvyšných rukojemníkov, ktorých Hamas uniesol po októbrovom útoku na Izrael.
Ochotný rokovať je aj Izrael
Izraelskí predstavitelia podľa Axiosu teraz prvýkrát v priebehu takmer sedem mesiacov trvajúcej vojny naznačili, že sú otvorení rokovať o jej ukončení.
Nemenovaný predstaviteľ Hamasu pre AFP zase povedal, že hnutie je otvorené "pozitívnej" diskusii o novom návrhu a "chce dosiahnuť dohodu, ktorá zaručí trvalé prímerie, slobodný návrat vysídlených osôb, prijateľnú dohodu o výmene (zajatcov) a ukončenie obliehania".
Hamas už predtým naliehal, aby sa uzavrelo trvalé prímerie v palestínskej enkláve. Izrael vtedy s touto podmienkou nesúhlasil.
Hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí v sobotňajších rozhovoroch s izraelskými médiami vyjadril sklamanie z Hamasu aj Izraela a uviedol, že obe strany sa doteraz rozhodovali na základe politických záujmov a nie s ohľadom na dobro civilistov. V tejto súvislosti vyzval na viac odhodlania a vážnosti.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?