ISTANBUL. Palestínske radikálne hnutie Hamas, ktoré vedie vojnu s Izraelom, požaduje v rozhovoroch o prímerí, aby medzi garantmi dohody boli aj Turecko a Rusko. Povedal to šéf politického vedenia Hamásu Ismáíl Haníja agentúre Anadolu počas návštevy Turecka, kde v sobotu rokoval s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Informoval o tom v nedeľu denník Haarec.
Izrael to odmieta.
Rozhovory o prímerí vo vojne v Pásme Gazy, ktorá sa začala vlani 7. októbra útokom Hamasu na Izrael, sprostredkúvajú Egypt, Katar a Spojené štáty. Haníja agentúre Anadolu povedal, že Hamas požaduje ako garantov aj OSN, Turecko a Rusko. Podľa Haníju však Izrael odmieta Turecko a Rusko zahrnúť do rokovaní.

Hamas požaduje úplné stiahnutie izraelskej armády
Pred návštevou Haníju v Turecku denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na svoj arabský zdroj napísal, že politické vedenie Hamasu zvažuje, že svoju základňu presunie z Kataru, kde sa dlhodobo zdržiava Haníja, do inej krajiny. Podľa Wall Street Journal by to mohol byť Omán či iný štát regiónu.
Haníja tiež obvinil Izrael, že odmieta pristúpiť na kompromis v otázke obnovenia bojov po skončení prvej fázy prímeria.
"Chcú len rukojemníkov a potom opäť začať vojnu v Gaze, to je nemožné. Izraelská armáda sa musí úplne stiahnuť z Gazy," povedal Haníja podľa denníka Haarec.
Izrael nechce hromadný návrat Palestínčanov na sever Pásma Gazy
Hamas v rokovaniach, ktoré teraz stagnujú, požaduje záruky úplného ukončenia bojov a výmenou za rukojemníkov prepustenie stoviek palestínskych väzňov. Trvá tiež na tom, aby sa všetci Palestínčania v Pásme Gazy mohli vrátiť na sever do svojich domovov, hoci mnohé z nich sú zničené izraelským bombardovaním.
Izraelská ofenzíva vyhnala zo severu viac ako milión Palestínčanov na juh, takže teraz sa v núdzových podmienkach tlačí asi 1,4 milióna Palestínčanov na juhu v Rafahu a jeho okolí.
"Izrael tiež nechce, aby sa vysídlení obyvatelia vrátili na sever Pásma Gazy. Presadzuje obmedzený a postupný návrat, čo je neprijateľné," povedal tiež Haníja agentúre Anadolu.
Izrael, ktorého armáda už z väčšej časti ovládla sever Pásma Gazy, sa obáva, že v rámci návratu Palestínčanov na sever nad tým stratí kontrolu, pretože sa tam vrátia aj bojovníci Hamasu, a budú tak nasledovať nové boje.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovane vyhlásil, že vojna sa neskončí, kým izraelská armáda Hamas úplne nezničí.

Vojna v Pásme Gazy
Vojna v Gaze sa začala vlani 7. októbra útokom Hamasu na Izrael, pri ktorom palestínski ozbrojenci zabili takmer 1200 ľudí a asi 250 osôb uniesli do Pásma Gazy. Okolo 130 z nich stále zadržiavajú, niekoľko desiatok z rukojemníkov zrejme už v zajatí zomrelo.
Podľa úradov v Gaze ovládaných Hamasom si izraelská ofenzíva od októbra na tomto území s asi 2,3 miliónmi obyvateľov vyžiadala životy viac ako 34-tisíc Palestínčanov. Tento údaj zahŕňa aj bojovníkov Hamasu, väčšinu obetí však tvoria civilisti.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?