BRATISLAVA. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa poďakoval Spojeným štátom za schválenie finančnej pomoci pre Izrael v Snemovni reprezentantov a vo svojom príspevku na sieti X uviedol, že tento krok ochráni západnú civilizáciu.
"Ďakujem, priatelia, ďakujem, Amerika," napísal tiež Netanjahu.
Loading
...
Minister obrany hovorí o hrozbách na siedmich frontoch
Podľa izraelského ministra zahraničia Jisraela Kaca prijatie zákona okrem iného vysiela jasný signál nepriateľom Izraela.
"Hlasovanie o balíku pomoci Izraelu, ktorý bol schválený s drvivou podporou oboch politických strán, dokazuje silné väzby a strategické partnerstvo medzi Izraelom a USA a vysiela silný signál našim nepriateľom," uviedol Kac na sieti X.
Loading
...
Minister obrany Joav Galant sa poďakoval USA za "neochvejnú podporu" v čase, keď podľa neho jeho krajina čelí hrozbám "na siedmich rôznych frontoch".
Naopak, hovorca prezidenta palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása uviedol, že miliardy pre Izrael schválené v Kongrese sú "agresiou voči palestínskemu ľudu".
Tieto peniaze sa podľa Abbása môžu "pretaviť do tisícov palestínskych strát na životoch v Pásme Gazy" a Západnom brehu. Dodal, že ide o "nebezpečnú eskaláciu".
Americká pomoc pre Izrael
Americká Snemovňa reprezentantov v sobotu prijala návrh zákona o vojenskej pomoci Izraelu väčšinou 366 ku 58 hlasom.
Z celkových 26,4 miliardy dolárov (24,76 miliárd eur) na podporu židovského štátu však 9,2 miliardy (8,6 miliardy eur) pôjde na humanitárnu pomoc v regióne.
Zákon ešte musí schváliť Senát, ktorým by mal podľa očakávania prejsť bez ťažkostí, a podpísať prezident Joe Biden. Ten už ale avizoval, že ho urýchlene podpíše.

Izrael proti Hamasu, Hizballáhu a Iránu
Izraelčania vedú od vlaňajšieho októbra vojnu v Pásme Gazy proti palestínskemu hnutiu Hamas s cieľom úplne ho zničiť, v odvete za teroristický útok z vlaňajšieho 7. októbra, pri ktorom ozbrojenci v južnom Izraeli pozabíjali okolo 1200 ľudí a asi 250 uniesli na palestínske územie.
Vojna si odvtedy vyžiadala na palestínskej strane podľa úradov v Pásme Gazy ovládaných Hamasom viac ako 34-tisíc mŕtvych. Ďalších 76 900 Palestínčanov utrpelo v bojoch zranenia. Medzi mŕtvymi sú aj bojovníci Hamasu, väčšinou ale ide o civilistov, z veľkej časti ženy a mladistvých.
Niektoré z obetí zomreli aj pre nedostatok potravín a liekov, z čoho humanitárne organizácie, úrady OSN a mnoho krajín sveta obviňujú Izrael, ktorý podľa nich bráni väčšiemu prístupu dodávok pomoci. Izrael vinu popiera a tvrdí, že do Pásma Gazy cez jeho kontroly prechádza dosť konvojov s pomocou. Problém je podľa neho s distribúciou na mieste.
Po 7. októbri zosilnelo aj ostreľovanie na izraelsko-libanonskej hranici, kde na seba útočia izraelská armáda a šiitské hnutie Hizballáh, ktoré podporuje Irán.
Minulý víkend navyše Izrael za pomoci spojencov vrátane USA odrážal aj vôbec prvý dronový a raketový útok priamo z územia Iránu.
Spojené štáty považujú Hamas aj Hizballáh za teroristické organizácie.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?