JERUZALEM. Americký minister obrany Lloyd Austin vyjadril počas stredajšieho telefonátu so svojím izraelským náprotivkom Joavom Galantom "rozhorčenie" nad smrťou humanitárnych pracovníkov v Pásme Gazy pri pondelkovom útoku Izraela. Oznámil to hovorca Pentagónu Pat Ryder.
Šéf Pentagónu počas telefonátu poukázal na potrebu okamžitého prijatia konkrétnych krokov na ochranu humanitárnych pracovníkov a palestínskych civilistov v Gaze po opakovaných zlyhaniach týkajúcich sa koordinácie so zahraničnými humanitárnymi organizáciami, uviedol Ryder v stredu večer.
Incident prehĺbil obavy z útoku na Rafah
Austin vyzval Galanta na rýchle a transparentné vyšetrenie útoku, pri ktorom v pondelok zahynulo sedem pracovníkov neziskovej organizácie World Central Kitchen (WCK) vrátane osoby s dvojakým americkým a kanadským občianstvom.
Zároveň vyzval na zverejnenie výsledkov vyšetrovania a vyvodenie zodpovednosti.
Tento tragický incident podľa Austina prehĺbil obavy z možnej vojenskej operácie Izraela v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Americký minister zároveň poukázal na potrebu evakuácie palestínskych civilistov i dodania humanitárnej pomoci.

Šéf amerického rezortu obrany tiež potvrdil podporu Spojených štátov pre obranu Izraela, ktorý čelí hrozbám zo strany viacerých krajín v regióne.
Izraelský minister obrany podľa vyjadrení svojej kancelárie počas telefonátu s Austinom poukázal na to, že úrady už útok vyšetrujú a výsledky budú zdieľať so spojencami.
Galant tiež vyjadril ľútosť nad smrťou humanitárnych pracovníkov. Chce podľa svojich slov úzko spolupracovať so zahraničnými partnermi a humanitárnymi organizáciami na dovoze a distribúcii pomoci v Pásme Gazy.
Izrael poznal plán cesty
Nezávislé vyšetrovanie žiada ja humanitárna organizácia The World Central Kitchen.
"Tento vojenský útok zahŕňal viacero náletov a zameral sa na tri vozidlá WCK. Vo všetkých troch vozidlách boli civilisti a boli značené ako vozidlá WCK," uviedli v spoločnom vyhlásení členovia vedenia WCK Erin Goreová a Javier Garcia.
Dodali, že izraelské úrady vedeli o pláne cesty aj humanitárnej misii vozidiel.
Vysokopostavení predstavitelia WCK vo vyhlásení žiadajú vlády Austrálie, Británie, Kanady, Spojených štátov a Poľska, čo sú domovské krajiny obetí útoku, aby sa pripojili k vyšetrovaniu. Podľa WCK bude jeho cieľom určiť, či boli útoky úmyselné alebo či porušili medzinárodné právo.
WCK uviedla, že už požiadala izraelskú vládu o uchovanie všetkých dokumentov, komunikácie, videí a audio záznamov súvisiacich s útokom.
"Nezávislé vyšetrovanie je jediný spôsob, ako určiť pravdu o tom, čo sa stalo a ako zaistiť transparentnosť, vyvodiť zodpovednosť a zabrániť ďalším útokom na humanitárnych pracovníkov," uvádza sa vo vyhlásení.
Útok vyvolal pohoršenie v mnohých krajinách sveta. Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi útok označil "za závažnú chybu".
Izraelský premiér Netanjahu vyhlásil, že humanitárni pracovníci zahynuli pri "neúmyselnom zásahu" armády a prisľúbil nezávislé vyšetrenie útoku.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?