Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Najväčšia nemocnica v Pásme Gazy zanikla. Bojové buldozéry presunuli piesok do nádvoria. Budovy sú spálené. Páchne to tu smrťou. Izraelské komando sa v pondelok pred úsvitom stiahlo.
Rozľahlý zdravotnícky areál, v ktorom sa nachádzali pôrodnice, chirurgické oddelenia a pohotovostné izby, bol po dvoch týždňoch intenzívneho útoku izraelských jednotiek bojujúcich proti militantom z Hamasu, ktorí sa podľa Izraela zabarikádovali v komplexe, z väčšej časti zničený.
Hovorcovia Izraelských obranných síl priviedli do komplexu hŕstku zahraničných novinárov v nedeľu popoludní, len niekoľko hodín pred stiahnutím posledných jednotiek špeciálnych síl. Boli tam aj reportér a fotograf denníka The Washington Post.
Izraelské obranné sily (IDF) ponúkli úzky výhľad, ale to, čo sme videli, bola deštrukcia obrovského rozsahu. Vojenskí cenzori naše slová ani fotografie nepreverovali.
Ťažko preceňovať význam nemocnice Šifá, kde sa stretli dva príbehy tejto vojny - slúžila ako maják útočiska a odolnosti pre Palestínčanov; Izraelčania ju zase opisovali ako zhromaždisko a veliteľské centrum teroristov, ktorí využívali lekárov a pacientov ako živé štíty.
Zamestnanci, ktorí v Šife pracovali, tvrdili, že sa len chceli starať o chorých a zranených. „Sme lekári. Našou prácou je liečiť ľudí. Nemáme s tým nič spoločné,“ povedal Amr Fawzi Jedbah, 31-ročný cievny chirurg, ktorý hovoril s The Washington Post v prvých dňoch náletu.
Keď sme vystúpili z obrnených transportérov bez okien, ktoré nás priviezli na miesto, prvý pohľad bol na piesok a na chvíľu nastalo ticho. Mesto Gaza, ktoré je teraz viac troskami ako mestom, bolo tiché.
Potom sme počuli streľbu z ručných zbraní.
V článku sa dočítate:
- o údajnom prvom hlásenom samovražednom útoku,
- koľko ľudí zomrelo v nemocnici Šifá od obliehania,
- že Hamas už nevyužíva tunely,
- koho údajne Izraelské obranné sily zabili.
Výstrely z automatických zbraní
V areáli bolo cítiť mŕtvoly. A hnilobu. Po štrnástich dňoch bojov bolo zničené všetko, čo sa dalo zničiť. Podľa IDF boli zabité desiatky bojovníkov, ale presný počet nemohli uviesť. Niektorí zúfalo chorí pacienti boli evakuovaní, iní podľa humanitárnych skupín zomreli počas obliehania.
Pred druhou ofenzívou proti nemocnici, teda po prvom nájazde izraelských vojakov v novembri, Šifá ešte fungovala, aj keď s ťažkosťami. Keď sa pred dvoma týždňami začal marcový útok, v areáli sa podľa IDF ukrývalo šesťtisíc ľudí - pacienti, zdravotnícky personál a vysídlené rodiny.
V nedeľu sme nevideli ani jedného Palestínčana.
Na centrálnom nádvorí boli nové piesočné duny vytvarované buldozérmi. Izraelské obrnené vozidlá a transportéry obkľúčili komplex; vojaci sa rýchlo presúvali z miesta na miesto.
Povedali nám, že v oblasti zostávajú palestínski ostreľovači a v okolí nemocničných budov sa môže stále pohybovať hŕstka príslušníkov Hamasu – informácia, ktorú IDF údajne vedeli, keď prehľadali komplex nočným videním.
Videli sme len izraelských vojakov. V jednej zatemnenej miestnosti, ku ktorej viedla chodba posiata odpadkami, spala na zemi čata komanda.
V diaľke sa sporadicky ozývali výstrely z automatických pušiek a niečo, o čom sme sa domnievali, že sú to ťažšie náboje. Nebolo jasné, kto a na čo strieľa.
Izraelské špeciálne jednotky opisovali boj zblízka so zúfalými bojovníkmi Hamasu, ktorí boli zaskočení a zabarikádovali sa vo vyprázdnených nemocničných oddeleniach vrátane výťahových šácht a operačných sál.
Izraelčania uviedli, že dvaja palestínski bojovníci v konfrontáciách použili granáty, aby sa zabili, čo by bol prvý hlásený samovražedný bombový útok v tejto poslednej vojne v Pásme Gazy. Túto informáciu nebolo možné potvrdiť.
Presná operácia
Do stredne vysokej budovy ambulancie, ktorú obsadili príslušníci izraelského námorníctva SEAL, nás nahnali naši maskovaní sprievodcovia, ktorí nás vyviedli na najvyššie poschodia, aby sme videli skazu pod nami.
Všetky hlavné stavby Šify boli rozstrieľané a sčernené, steny chýbali, cementová podlaha bola rozbitá.
Tieto budovy neboli posiate veľkými bombami, ale boli terčom útokov izraelských vzdušných síl, delostreleckej paľby a ručných zbraní. Budova, v ktorej sídlilo izraelské komando, bola tiež posiata dierami po guľkách a rozbitým sklom.
To, čo izraelská armáda na začiatku opísala ako „presnú operáciu“, vyzeralo skôr ako totálna mestská vojna.
Nebol nám umožnený prístup k posledným 140 Palestínčanom - personálu a pacientom, ktorí sa podľa IDF ukrývali v neďalekej budove a čakali na evakuáciu. Zvyšok civilistov už podľa armády poslali do iných zdravotníckych zariadení alebo im povedali, aby sa vydali na juh.
Podľa 18-ročného Mohameda al-Sikafího, ktorý minulý utorok v textovej správe pre denník The Washington Post uviedol, že sa mu podarilo dostať zo Šify do neďalekej nemocnice, jednej z mála, ktoré na severe ešte fungujú, tam „prvé tri dni po nálete nebola žiadna lekárska starostlivosť, pitná voda ani jedlo“.
„Je tam veľa pacientov, ktorých zdravotný stav sa zhoršil,“ povedal.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus v nedeľu neskoro večer na X napísal, že v nemocnici Šifá zomrelo 21 pacientov, „odkedy bola nemocnica obliehaná“. IDF uviedla, že žiadny zdravotnícky personál ani pacienti nezomreli „priamym dôsledkom“ izraelského náletu, a dodala, že niektorí mohli zomrieť „prirodzenou smrťou“.
Reportérov odviedli do neosvetlenej miestnosti na brífing, ktorý viedol najvyšší dôstojník námornej jednotky špeciálnych operácií s názvom Flotila 13, jednej z najtajnejších izraelských síl, známej od vzniku židovského štátu.
Plukovník „E“ - nesmeli sme ho menovať ani fotografovať jeho tvár - opísal svoju misiu: zabiť alebo zajať bojovníkov Hamasu a ušetriť nevinných.
Plukovník povedal, že po tom, čo izraelské sily po prvom novembrovom nálete opustili nemocnicu, bojovníci Hamasu prúdili späť do komplexu, aby sa chopili zbraní, hľadali úkryt a miešali sa s civilistami.
„Idú tam, kde to poznajú,“ povedal plukovník a naznačil, že v bombardovanom meste Gaza ponúka komplex nemocnice Šifá úkryt, jedlo, vodu, elektrinu a internet.

Ospravedlnenie ničenia
Na začiatku vojny IDF veľa hovorili o tuneloch, ktoré našli v areáli nemocnice. Opísali obrovské podzemné veliteľské a riadiace centrum, virtuálne mesto. Chýbali však jednoznačné dôkazy. Tunely tam jednoznačne boli. Ale kde bol Hamas?
Ako sa ukázalo, plukovník izraelského komanda zdôraznil, že systém tunelov nemusel byť taký dôležitý, ako si kedysi mysleli. Namiesto toho operatívci Hamasu v posledných mesiacoch pracovali nad zemou, v kanceláriách a na oddeleniach, povedal plukovník.
IDF ukázali fotografie toho, čo podľa nich bola hotovosť, pušky, RPG, granáty, mínomety a niektoré dokumenty Hamasu nájdené na mieste.
Basem Naim, predstaviteľ Hamasu, v nedeľu poprel, že by militanti využívali nemocnicu ako základňu, a pre The Washington Post povedal, že ide o „propagandu, ktorá má ospravedlniť útok na našich ľudí“.
„Aj keby sa niektorí členovia Hamasu nachádzali v nemocnici ako utečenci, ospravedlňuje to ničenie nemocníc?“
Zdravotnícky personál opakovane uviedol, že komplex sa nepoužíval na vojenské účely. Ghassan Abu Sitta, britský palestínsky lekár, ktorý minulý rok strávil niekoľko týždňov ošetrovaním zranených v nemocnici Šifá, v pondelok povedal, že medzi mŕtvymi bol aj jeho priateľ a kolega Ahmad Maqadmeh, „krásna duša a skvelý chirurg“.
„Odmietal opustiť sever a neustále mi posielal fotografie svojich operácií,“ napísal Abu Sitta na instagrame. „Zanechal po sebe manželku a dieťa.“
Jedna z najškaredších scén
Izraelský plukovník aj hovorca IDF zopakovali, že ofenzíva v nemocnici Šifá predstavuje úspech a tragédiu.
„Úspechom je, že sme zasiahli Hamas tak tvrdo, že to bol proti nemu brutálny zásah, že Hamas nám teraz hovorí, že na severe už ‚nemá čo robiť‘,“ povedal hovorca IDF Daniel Hagari. Podľa neho je však tragédiou, že izraelskí vojaci boli nútení zničiť budovy nemocnice.
„Nemali sme na výber a museli sme sa brániť,“ povedal veliteľ špeciálnych námorných síl.
Keď sa novinári pozerali na deštrukciu, jeden z Hagariho dôstojníkov povedal: „To je to, čo nás prinútili urobiť.“
Od začiatku náletu IDF uviedli, že zadržali 900 podozrivých bojovníkov Hamasu a že 540 z nich bolo poslaných do Izraela.
Koľko palestínskych bojovníkov bolo za dva týždne bojov zabitých? IDF neposkytli presný počet. Hagari uviedol, že ich bolo zabitých štyridsať. Veliteľ komanda povedal „niekoľko desiatok“.
Palestínske úrady, ktoré v pondelok, keď sa Izraelčania stiahli, opäť získali prístup na miesto, zatiaľ neposkytli žiadne údaje o počte mŕtvych. Mahmúd Bassal, hovorca civilnej obrany Gazy, povedal, že záchranári vstúpili do komplexu na úsvite.
„Scéna, ktorú sme tu videli, je jednou z najškaredších od 7. októbra,“ povedal. „Nemocnica je úplne nespôsobilá ako zdravotnícke centrum. Situácia je tragická v každom zmysle slova.“
IDF uviedli, že počas ofenzívy zabili Faiqa al-Mabhouha, ktorého Izrael označil za veliteľa vnútorných bezpečnostných síl Hamasu. Hamas uviedol, že bol policajným veliteľom povereným koordináciou a ochranou dodávok pomoci.
„Považujú každého, kto spolupracuje s vládou v Gaze, za aktivistu Hamasu a môže byť zabitý alebo zatknutý, dokonca aj lekárov, zdravotné sestry, novinárov a civilných policajtov,“ povedal Naim, predstaviteľ Hamasu.
IDF uviedli, že „zlikvidovali“ aj vysokého predstaviteľa Hamasu menom Ra'ad Tabath, ktorého označili za vedúceho zásobovacích liniek skupiny.
Model pre budúce akcie
Dôstojníci IDF opísali nálet na Šifu ako model pre budúce akcie v Gaze - intenzívne, ale cielené údery komanda. Jednou z otázok však je, prečo bola potrebná taká rozsiahla a ničivá operácia.
Armáda koncom decembra tvrdila, že je blízko k získaniu „plnej operačnej kontroly“ nad severnou časťou Gazy. Nedávno uviedla, že „zlikvidovala“ prápory Hamasu na severe.
Podľa veliteľa špeciálnych jednotiek je prirodzené, že bojovníci Hamasu sa preskupujú v okolí Šify. Teraz však podľa neho už nemajú žiadnu nemocnicu, do ktorej by sa mohli vrátiť.
Novinári nasadli do obrnených transportérov a vrátili sa do Izraela. Cestou sme sa bez varovania zastavili. Vojaci nám povedali, že narazili na štvorčlennú palestínsku rodinu: matku, otca a dve deti. My sme ich nevideli.
Vojaci povedali, že rodina je v oblasti, kde sa nesmie zdržiavať. Ponúkli im vodu a čokoládovú tyčinku a potom ich zadržali, povedali nám s tým, že otca budú podrobne vypočúvať. Hagari, vojenský hovorca, nám vysvetlil, že to bol najlepší postup.
Ak by sa rodina pohybovala v zakázanej zóne, povedal, vojaci IDF „by ich mohli zastreliť“.
Na tejto správe sa podieľali aj Miriam Berger, Hajar Harb a Hazem Balousha.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?