WASHINGTON. Bezpečnostná rada OSN po prvýkrát od začiatku prebiehajúcej vojny v Pásme Gazy schválila rezolúciu, ktorou vyzvala na prímerie v tejto palestínskej enkláve.
Spojené štáty, ktoré sú spojencom Izraela a predchádzajúce návrhy vetovali, sa zdržali hlasovania.
Rezolúcia "požaduje okamžité prímerie" počas prebiehajúceho islamského posvätného mesiaca ramadán a hlasovalo z ňu všetkých 14 ostatných členov Bezpečnostnej rady.
Rezolúcia vyzýva, aby prímerie viedlo k "trvalému a udržateľnému prímeriu", a požaduje, aby palestínske hnutie Hamas a ďalší militanti prepustili rukojemníkov unesených 7. októbra 2023. Schválenú rezolúciu čiastočne vypracovalo Alžírsko s ďalšími krajinami vrátane Slovinska a Švajčiarska.
Rezolúcia musí byť uvedená do praxe
Generálny tajomník OSN António Guterres žiadal rýchle naplnenie rezolúcie.
"Bezpečnostná rada práve schválila dlho očakávanú rezolúciu o Pásme Gazy žiadajúcu okamžité prímerie a okamžité bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov," uviedol Guterres v statuse na sociálnej platforme X. "Táto rezolúcia musí byť uvedená do praxe. Ak sa tak nestane, bude to neodpustiteľné," dodal.
Rezolúcia je záväzná v rámci medzinárodného práva a zvyšuje neustále rastúci tlak na obe bojujúce strany – Izrael a Hamas.
Vystupňovať ho môže správa špeciálnej spravodajkyne OSN o ľudskoprávnej situácii na palestínskych územiach Francescy Albaneseovej. Podľa správy existujú "opodstatnené dôvody" domnievať sa, že Izrael sa počas vojny v Pásme Gazy dopustil prípadov genocídy a etnických čistiek.
"Zdrvujúca povaha a rozsah útoku Izraela na Pásmo Gazy a ničivé životné podmienky, ktoré priniesol, odhaľujú zámer fyzicky zlikvidovať Palestínčanov ako skupinu," konštatovala Albaneseová.
Napriek právne záväznej povahe rezolúcie BR OSN nie je jasné, či ovplyvní rozhodnutia vedení Izraela a Hamasu.
Loading
...
Netanjahu obvinil USA
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň zrušil plánovanú návštevu izraelskej delegácie na vysokej úrovni vo Washingtone na protest proti rezolúcii.
Netanjahu obvinil USA, že "ustúpili" zo "zásadného postoja", keď umožnili hlasovanie bez toho, aby podmienili prímerie prepustením rukojemníkov zadržiavaných Hamasom.
Izraelská delegácia mala predstaviť zástupcom Bieleho domu plány očakávanej pozemnej invázie do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy, kde sa pred bojmi uchýlil viac ako milión palestínskych civilistov.
Nejde o zmenu politiky
To, že sa USA zdržali hlasovania, neznamená zmenu politiky Washingtonu, uviedol Biely dom.
Hovorca Rady USA pre národnú bezpečnosť John Kirby povedal, že USA podporujú prímerie. Dodal, že hlasovania sa zdržali, pretože rezolúcia neodsúdila palestínske hnutie Hamas.
Na rezolúciu BR OSN pozitívne reagovalo hnutie Hamas a uviedlo, že je pripravené rokovať o prepustení rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov.
Krok vpred
Novoprijatá rezolúcia je krokom vpred pri riešení konfliktu a humanitárnej krízy v Pásme Gazy. Povedal to taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.
"OSN po prvý raz odhlasovala rezolúciu o prímerí. Napĺňa nás to nádejou, že ide o pozitívny krok vpred," vyhlásil Tajani. "Dúfame, že (v Pásme Gazy) nastane prímerie, ktoré umožní prepustenie izraelských rukojemníkov a doručenie humanitárnej pomoci palestínskym civilistom," konštatoval.
"Dúfam, že rokovania o prepustení rukojemníkov budú napredovať rýchlo, aby sme mohli optimisticky hľadieť na menej komplikovanú situáciu, ktorá môže postupom času dospieť k mieru," dodal minister.
Spojené štáty vetovali predchádzajúce návrhy na prímerie, ale prejavujú čoraz väčšiu nespokojnosť s Izraelom vrátane jeho plánov rozšíriť vojenskú operáciu do preplneného Rafahu na juhu Pásma Gazy. Doteraz blokovali rezolúcie o prímerí v snahe nájsť hranicu medzi vojenskou podporou Izraela a vyjadrením nespokojnosti s izraelským lídrom Benjaminom Netanjahuom, keďže v Pásme Gazy pribúdajú mŕtvi civilisti a hrozí hladomor.
Izrael opakovane kritizoval Bezpečnostnú radu OSN za predchádzajúce rezolúcie, ktoré osobitne neodsúdili Hamas. Bezpečnostná rada OSN bola v otázke vojny medzi Izraelom a Hamasom od útokov zo 7. októbra rozdelená a schválila len dve z ôsmich rezolúcií, ktoré sa týkali najmä humanitárnej pomoci. Ako uvádza agentúra AFP, tieto rezolúcie mali len malý účinok na mieste, kde podľa pracovníkov OSN Izrael naďalej blokuje konvoje s humanitárnou pomocou a odborníci varujú pred hroziacim hladomorom.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?