BRUSEL. Členské štáty Európskej únie (EÚ) prekonali svoje rozdiely a dohodli sa na spoločnej výzve na prímerie v Pásme Gazy.
Lídri EÚ v nočnom vyhlásení vyzvali „na okamžitú humanitárnu prestávku vedúcu k udržateľnému prímeriu, bezpodmienečnému prepusteniu všetkých rukojemníkov a poskytnutiu humanitárnej pomoci“.
Belgický premiér Alexander De Croo, ktorého krajina má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo Únie, sa vyjadril, že postoj eurobloku je vo veľkej miere v súlade s postojom Spojených štátov.
Výzva EÚ prichádza v čase, keď sa Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (OSN) pripravuje na hlasovanie o rezolúcii podporovanej USA, ktorá vyhlasuje „imperatív okamžitého a trvalého prímeria“ vo vojne medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.
Európska dvadsaťsedmička bola dlho rozdelená v otázke podpory Izraela a Palestínčanov a hlasovanie v OSN bude ďalším verejným testom jednoty členských štátov, konštatuje agentúra AP.
V decembri pri hlasovaní v OSN, ktoré vyzývalo na okamžité humanitárne prímerie v izraelsko-palestínskom konflikte, dva štáty EÚ hlasovali proti a štyri sa zdržali hlasovania.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?