WASHINGTON. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan potvrdil medializované správy, že pri izraelskom nálete prišiel minulý týždeň o život významný predstaviteľ palestínskeho militantného hnutia Hamas Marwán Ísá.
Ako informoval spravodajský web The Times of Israel, Sullivan sa stal prvým vládnym predstaviteľom, ktorý potvrdil správu o smrti Ísu stojaceho v hierarchii Hamasu na treťom mieste.
Loading
...
Ďalší sa skrývajú
"Ostatní najvyšší vodcovia sa skrývajú, pravdepodobne hlboko v sieti tunelov Hamasu, ale spravodlivosť si príde aj pre nich. Pomáhame to zabezpečiť," povedal Sullivan na tlačovom brífingu v Bielom dome.
Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi v nedeľu uviedol, že Hamas sa snaží zatajiť, čo sa Ísovi stalo. Izraelské médiá minulý týždeň informovali, že sa zástupca šéfa ozbrojeného krídla Hamasu zrejme ukrýval v utečeneckom tábore v centrálnej časti Pásma Gazy, keď tam izraelská armáda v noci vykonala vzdušný úder.
Predpokladá sa, že nažive a na slobode je stále vodca Hamasu Jahjá Sinwár.
Spoločný telefonát
Toto oznámenie prišlo krátko po tom, ako sa objavila správa, že prezident USA Joe Biden a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok absolvovali spoločný telefonát.
Podľa Sullivana Biden Netanjahuovi povedal, že Izrael má "právo ísť po Hamase", ale vyjadril obavy z rastúceho počtu obetí v Pásme Gazy a plánovanú izraelskú pozemnú operáciu v meste Rafahu, kde Palestínčania vysídlení z iných častí enklávy našli útočisko, označil za chybu.
Sullivan dodal, že Biden vyzval Izrael, aby vypracoval "jasnú, strategickú koncovku" pre vojnu s Hamasom.
Netanjahu potvrdil obsah rozhovorov s Bidenom v príspevku na sieti X a doplnil, že diskutovali o najnovšom vývoji vo vojne, vrátane deklarovaných cieľov Izraela eliminovať Hamas, oslobodiť rukojemníkov zajatých militantnou skupinou pri útoku zo 7. októbra 2023 a zabezpečiť, že Gaza už nikdy nebude pre Izrael predstavovať hrozbu.
Netanjahu zároveň potvrdil zámer poskytnúť potrebnú humanitárnu pomoc, ktorá pomôže dosiahnuť tieto ciele.
Názorové rozpory medzi oboma spojencami silnejú, týkajú sa napríklad potravinovej krízy v palestínskom Pásme Gazy či spôsobu vedenia vojny.
Telefonát oboch politikov nasledoval po tom, čo republikánov vo Washingtone a izraelských predstaviteľov nahnevalo, keď demokratický líder senátnej väčšiny Chuck Schumer ostro kritizoval Netanjahuov spôsob vedenia vojny v Pásme Gazy a vyzval Izrael na usporiadanie nových volieb.
Dodal totiž, že pravicovo nacionalistická koalícia izraelského premiéra už nie je v súlade s potrebami krajiny a že sám Netanjahu predstavuje zásadnú prekážku pre mier.
Obe skupiny, republikáni vo Washingtone a izraelskí predstavitelia, preto obvinili demokratického lídra z porušenia nepísaného pravidla nezasahovať do volebnej politiky blízkeho spojenca.
Biden nezopakoval Schumerovu výzvu na nové voľby v Izraeli, ale povedal, že podľa neho mal "dobrý prejav", ktorý odzrkadľuje obavy mnohých Američanov.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?