BRUSEL. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v pondelok uviedol, že Izrael vyvoláva v Pásme Gazy hladomor, ktorý využíva ako vojnovú zbraň. Izrael takéto obvinenia odmietol.
"V Gaze už nie sme na pokraji hladomoru, sme v stave hladomoru, ktorý postihuje tisíce ľudí," povedal Borrell v Bruseli. "To je neprijateľné. Hladovanie sa používa ako vojnová zbraň. Izrael vyvoláva hladomor," vyhlásil.
Najväčší cintorín pod holým nebom
Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac v reakcii vyzval Borrella, aby prestal útočiť na Izrael a uznal jeho "právo na sebaobranu proti zločinom hnutia Hamas".
Šéf izraelskej diplomacie v príspevku na sociálnej sieti X napísal, že Izrael povolil rozsiahle dodávky "humanitárnej pomoci do Gazy po zemi, mori i vzduchom pre každého, kto je ochotný pomôcť".
Túto pomoc však "násilne narušili" militanti Hamasu v "spolupráci" s Agentúrou OSN pre palestínskych utečencov, dodal.

Borrell tiež uviedol, že palestínska enkláva bola pred vypuknutím vojny "najväčším väzením pod holým nebom".
"Dnes je to najväčší cintorín pod holým nebom... Je to cintorín pre desiatky tisíc ľudí a tiež cintorín mnohých z najdôležitejších zásad humanitárneho práva" citovala jeho slová agentúra AFP.
Únia sa zatiaľ na sankciách nedohodla
Borrell sa tiež vyjadril, že je presvedčený, že euroblok prijme sankcie voči militantnému hnutiu Hamas aj násilným izraelským osadníkom na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Únia mala dosiaľ problém dohodnúť sa na sankciách voči osobám zodpovedným za útoky na Palestínčanov na Západnom brehu Jordánu. Podobné opatrenia už pritom prijali Spojené štáty a Spojené kráľovstvo.
Teraz sa však očakáva dosiahnutie dohody, keďže Maďarsko, blízky spojenec Izraela, údajne naznačilo podporu. Budapešť dosiaľ údajne zdržiavala sankcie proti osadníkom na Západnom brehu.
„Zdá sa, že dnes sa všetci zhodnú na uvalení sankcií na Hamas a násilných osadníkov, ktorí obťažujú Palestínčanov na Západnom brehu,“ povedal v Bruseli novinárom Borrell.
Izrael zakázal vstup UNRWA
Izrael v pondelok údajne zabránil vo vstupe do Pásma Gazy riaditeľovi Úradu OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) Philippovi Lazzarinimu.
Ten mal podľa vlastných slov v úmysle ísť do mesta Rafah na juhu Pásma Gazy, avšak dostal informáciu, že mu izraelské úrady nepovolili vstup.
Médiám to oznámil v Káhire na spoločnej tlačovej konferencii s egyptským ministrom zahraničia Sámihom Šukrím.
Izrael Lazzariniho tvrdenia nekomentoval, hovorca izraelskej vlády Avi Hajman však niekoľko hodín predtým označil úrad UNRWA za komplica Hamasu.

Vzťahy Izraela a Úradu OSN pre palestínskych utečencov sú v kríze, odkedy Izrael obvinil niekoľkých z jeho 13-tisíc zamestnancov v Gaze, že sa vlani 7. októbra zapojili do útoku Hamasu na Izrael.
Toto obvinenie viedlo k prerušeniu humanitárnej pomoci zo strany viacerých štátov vrátane USA. Niektoré krajiny však časom svoju pomoc obnovili alebo dokonca zvýšili, medzi nimi Španielsko, Kanada či Austrália.
Napriek zintenzívneniu pomoci v posledných týždňoch vrátane zhadzovania pomoci z lietadla a zriadenia námorného humanitárneho koridoru z Cypru upozorňuje OSN a ďalšie organizácie, že pomoc nie je dostatočná. Za vyše päť mesiacov vojny sa humanitárna situácia zhoršila do stavu, ktorý OSN označuje ako "neodvratne hroziaci hladomor."
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?