TEL AVIV. Izrael sa po prvý raz za niekoľko týždňov zúčastní na nepriamych rokovaniach o dočasnom prímerí a prepustení rukojemníkov v Pásme Gazy.
S odvolaním sa na izraelský spravodajský web Ynet o tom informovala agentúra DPA.
Návrh Hamasu
Izraelská delegácia sa chystá navrhnúť šesťtýždňové prímerie v Pásme Gazy výmenou za prepustenie 40 rukojemníkov.
Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters s odvolaním na nemenovaného izraelského predstaviteľa.
Súčasná fáza sprostredkovaných rokovaní môže trvať najmenej dva týždne, odhadol nemenovaný predstaviteľ Izraela.
Podľa jeho slov to súvisí s ťažkosťami, ktoré môžu mať delegáti Hamasu v zahraničí pri komunikácii s predstaviteľmi hnutia v Pásme Gazy.
Vyjednávačov Izraelu povedie riaditeľ spravodajskej služby Mosad David Barnea a do Dauhy by mali odcestovať v pondelok.

Sprostredkovatelia Katar, Egypt a USA sa snažia pokročiť v stagnujúcich rozhovoroch o dočasnom prímerí v konflikte v Gaze a výmene izraelských rukojemníkov za palestínskych väzňov.
Bezpečnostná kabinet však dal izraelských vyjednávačom len všeobecný mandát, uviedol izraelský novinár Barak Ravid zo spravodajského portálu Axios na sociálnej sieti.
Palestínske militantné hnutie Hamas predtým predložilo sprostredkovateľom nový návrh. Nežiada v ňom už o to, aby Izrael pred výmenou prvých rukojemníkov za väzňov ukončil vojnu.
Ukončením bojových operácií by Hamas podmieňoval len druhú fázu prepustenia rukojemníkov. Priblížil sa tak k plánu s viacerými fázami, ktorý sprostredkovatelia predstavili pred niekoľkými týždňami a s ktorým Izrael súhlasil.
Potreba prímeria
V Pásme Gazy bolo za posledných 24 hodín zabitých najmenej 81 ľudí, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. T
V priebehu viac ako päť mesiacov trvajúcej vojny medzi Izraelom a palestínskymi militantmi je tak celkový počet obetí najmenej 31 725 ľudí, zranených bolo najmenej 73 792 ľudí.
Podľa amerického prezident Bidena sa USA a Írsko zhodujú, že je potrebné navýšiť humanitárnu pomoc pre ľudí v Pásme Gazy a dosiahnuť dohodu o prímerí, ktorá umožní prepustenie rukojemníkov.
Uviedol to v nedeľu Joe Biden po stretnutí s írskym premiérom Leom Varadkarom.
Americký prezident uviedol, že je potrebné dosiahnuť riešenie konfliktu na Blízkom východe na úrovni dvoch štátov, ktoré je podľa jeho slov jedinou cestou k trvácemu mieru a bezpečnosti.
Varadkar vyjadril v mene obyvateľov Írska hlboké znepokojenie v spojitosti s udalosťami v Pásme Gazy. "Ľudia v Gaze zúfalo potrebujú potraviny, lieky, prístrešie a predovšetkým potrebujú zastavenie bombardovania," povedal.
Biden pre podporu Izraela čelí tlaku v USA i v zahraničí. Varadkar je v rámci európskych lídrov jedným z najvýraznejších kritikov izraelského ťaženia v Pásme Gazy. Írsky premiér povedal, že často čelí otázke, prečo Íri prejavujú toľkú spolupatričnosť s Palestínčanmi.
"Pozorujeme v ich očiach naše dejiny," povedal. "Dejiny vyhostenia, vyvlastnenia, spochybňovania a popierania národnej identity, vynútenej emigrácie, diskriminácie a hladu," dodal Varadkar a pripomenul "trpké spomienky" Írska z boja proti britskej nadvláde.
Medzinárodné spoločenstvo sa podľa jeho slov môže poučiť aj z mierového procesu v Írsku i účasti USA na tomto procese. Varadkar ocenil úsilie USA o zaistenie humanitárneho prímeria a vytvorenia priestoru pre trváci mier.
Biden írskeho premiéra v Bielom dome privítal pri príležitosti dňa svätého Patrika, ktorý si Íri a niektoré krajiny pripomínajú 17. marca. Írskych predkov má podľa odhadov takmer 10 percent Američanov.
Patrí k nim aj americký prezident, ktorý vlani v apríli počas návštevy Írska navštívil aj miesta, odkiaľ jeho predkovia pochádzajú.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?