GAZA. Humanitárny konvoj Svetového potravinového programu (WFP) doviezol potraviny do severnej časti Pásma Gazy po novej prístupovej trase, ktorú vytvorila izraelská armáda.
Pilotný projekt
Izraelská armáda uviedla, že šesť nákladných automobilov prekontrolovala hraničnom priechode Kerem Šalom, ktorý leží na hraniciach medzi Izraelom, Egyptom a Pásmom Gazy.
Vozidlá následne po stanovenej trase zamierili do severnej časti tejto palestínskej enklávy.

Ide o pilotný projekt, ktorého cieľom je zabrániť, aby sa humanitárna pomoc dostala do rúk militantného hnutia Hamas, ktoré v EÚ aj USA figuruje na zozname teroristických organizácií.
WPF v utorok oznámil, že dodal potraviny pre 25-tisíc obyvateľov mesta Gaza. Ide o prvý konvoj potravinového programu OSN, ktorý sa úspešne dostal do severnej časti pásma od 20. februára.
WFP na sociálnej sieti X uviedol, že ľudia v severnej časti Gazy sú na pokraji hladomoru a preto sú potrebné každodenné dodávky potravín a prístup priamo do severnej časti enklávy.
Loading
...
Zasiahli sklad s humanitárnou pomocou
Agentúra OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) oznámila, že jeden z jej skladov s humanitárnou pomocou v Pásme Gazy bol v stredu "zasiahnutý" a zranenia utrpelo mnoho ľudí.
"Môžeme potvrdiť, že sklad a zároveň centrum distribúcie v Rafahu (meste na juhu Pásma Gazy) bol zasiahnutý," povedala hovorkyňa UNRWA Juliette Toumová pre AFP s tým, že je "mnoho ranených".
"Ešte nemáme ďalšie informácie o tom, čo sa presne stalo, ani o počte zasiahnutých pracovníkov UNRWA. Agentúra využíva toto zariadenie na distribúciu tak veľmi potrebných potravín a ďalších život zachraňujúcich vecí pre ľudí vysídlených na juhu Pásma Gazy," vysvetlila.
Hlásia obete
Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy ovládané palestínskym militantným hnutím Hamas uviedlo, že pri "bombardovaní skladu" v Rafahu, meste na hranici s Egyptom, boli zabití štyria ľudia.
Fotograf AFP videl privážať obete incidentu do nemocnice Nadždžár v Rafahu a najmenej jednu identifikovali ďalší ľudia v nemocnici ako pracovníka OSN.
V palestínskej enkláve, ktorú ovláda islamistický Hamas, vedie Izrael vojnu s cieľom zničiť toto hnutie. Je to odveta za brutálny útok Hamasu a ďalších militantných skupín na Izrael zo 7. októbra, kde zabili takmer 1200 ľudí a ďalších približne 250 uniesli ako rukojemníkov.
Stredajší incident sa stal v čase, keď silnejú obavy zo zhoršujúcich sa životných podmienok v Pásme Gazy, kde Izrael podniká vojenské operácie už od októbra.
Medzinárodné spoločenstvo je bezmocné
Snahy o dodávky pomoci do Pásma Gazy prostredníctvom námorného koridoru alebo zhadzovaním z lietadiel sú podľa generálnej tajomníčky ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI) Agnes Callamardovej znakom bezmocnosti medzinárodného spoločenstva pri riešení konfliktu.
Callamardová poukázala na to, že pomalé poskytovanie pomoci do Gazy nikto nedáva za vinu Izraelu.

"Zhadzovanie pomoci z lietadiel, výstavba prístavu, sú znakom bezmocnosti a slabosti medzinárodného spoločenstva," vyhlásila v Madride. Medzinárodné spoločenstvo podľa jej slov musí zaistiť, aby Izrael niesol zodpovednosť za svoje konanie.
Americký prezident Joe Biden nedávno povedal, že Washington plánuje zriadiť dočasný prístav na dodávky pomoci do Gazy. Podľa Pentagónu to zaberie až 60 dní.
Podľa šéfky AI existuje dôvod na "obrovské obavy", že medzinárodné spoločenstvo akceptovalo, že konflikt sa bude ťahať ďalšie dva mesiace. "Prečo robíte investíciu, ktorá bude trvať dva mesiace? To je mimoriadne znepokojujúce. Zahynulo viac ako 30-tisíc ľudí," dodala.
Blinken sa dištancoval od slov Borella
Ochrana a pomoc civilistom v Pásme Gazy musí byť pre Izrael "úlohou číslo jeden", vyhlásil v stredu americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Blinken to povedal po stretnutí so svojimi kolegami z Veľkej Británie, Cypru, Európskej únie, Kataru a Spojených arabských emirátov.
Diskutovali o iniciatíve vybudovať v Stredozemnom mori dočasné mólo na dovoz pomoci pre Palestínčanov, ktorú predošlý týždeň oznámila americká armáda. Keď bude mólo funkčné, bude sa ním do Pásma Gazy dovážať až dva milióny jedál denne, dodal šéf americkej diplomacie.
Antony Blinken sa ďalej dištancoval od slov šéfa európskej diplomacie Josepa Borella, ktorý v utorok v OSN povedal, že Izrael používa potraviny ako vojnovú zbraň.
"Samozrejme, Izraelčania nielenže povoľujú prísun potravín, ale snažia sa zabezpečiť, aby sa dostali k ľuďom, ktorí ich potrebujú," vyhlásil Blinken.
Katar stále dúfa v prerušenie bojov
Katar ako sprostredkovateľ rokovaní medzi Izraelom a Hamasom dúfa, že dohodu o prerušení bojov v Pásme Gazy sa podarí dosiahnuť ešte pred moslimským sviatkom íd al-fitr, ktorým sa končí posvätný mesiac ramadán. V stredu to uviedol katarský predstaviteľ.
Hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí Majed al-Ansari uviedol, že jeho krajina sa snaží tlačiť na obe strany, aby dosiahli dohodu. Tento rok koniec ramadánu pripadne na 10. apríla. Začiatok a koniec islamských mesiacov sa určuje podľa toho, kedy je spozorovaný nový kosáčik Mesiaca.
Katar, hlavný spojenec palestínskeho hnutia Hamas, sa spolu s delegáciami USA a Egypta už niekoľko týždňov snaží vyjednať v prebiehajúcom konflikte dohodu o prímerí. Vyjednávači spočiatku dúfali, že sa to podarí do začiatku ramadánu, avšak rozhovory sa zastavili.

Jedným z hlavných sporných bodov v rokovaní medzi Izraelom a Hamasom je dĺžka prímeria. Hamas požaduje okrem časovo neobmedzené prímeria aj stiahnutie izraelských jednotiek z Pásma Gazy. Izrael to odmieta.
Koncom novembra Katar sprostredkoval týždňové prímerie v Pásme Gazy, ktoré viedlo k prepusteniu časti unesených rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov z izraelských väzníc. Počas prímeria sa podarilo do zničenej palestínskej enklávy doručiť veľmi potrebnú humanitárnu pomoc.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?