DAUHA. Izrael a palestínske militantné hnutie Hamas sa zatiaľ neblížia k dohode o prerušení bojov v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov.
Oznámil to v utorok Katar, ktorý sprostredkuje rokovania, s tým, že situácia je naďalej "veľmi zložitá". TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Situácia je zložitá
Napriek týždne trvajúcim rokovaniam, v ktorých sa angažujú sprostredkovatelia zo Spojených štátov, Kataru a Egypta, sa v pondelok začal posvätný mesiac moslimov - ramadán - bez očakávaného prímeria a výmeny väzňov.
"Nie sme blízko dohody, čo znamená, že nevidíme, že by strany smerovali k jazyku, ktorý by mohol vyriešiť súčasné nezhody ohľadom implementácie dohody," uviedol hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí Mádžid Ansárí na tlačovej konferencii.
Všetky strany však podľa Ansárího pokračujú v rokovaniach v záujme dosiahnutia dohody. Hovorca vyjadril nádej, že sa to podarí ešte v priebehu ramadánu.

Nedokázal však odhadnúť, ako dlho dosiahnutie dohody potrvá, pričom vysvetlil, že situácia je naďalej veľmi zložitá. Katar robí všetko, čo je v jeho silách, aby obe strany nasmeroval k dohode.
Politický líder Hamasu Ismáíl Haníja v nedeľu uviedol, že jeho hnutie je otvorené rokovaniam s Izraelom.
Dodal, že Hamas chce trvácne prímerie a stiahnutie izraelských vojakov z Gazy či väčší prístup k humanitárnej pomoci. Izrael však odmieta úplne stiahnutie svojich vojsk z tejto palestínskej enklávy a premiér Benjamin Netanjahu prisľúbil, že sa bude usilovať o zničenie Hamasu aj po uzavretí prímeria.
Týždňové prímerie
Vojna v Pásme Gazy vypukla 7. októbra po útoku Hamasu na juh Izrael, pri ktorom zomrelo približne 1 160 ľudí, zväčša civilistov.
Militanti tiež do Pásma Gazy uniesli asi 250 rukojemníkov, pričom Izrael predpokladá, že v Gaze je stále 99 z nich a 30 ich už zrejme zomrelo.
Odvetné útoku Izraela a pozemné ofenzíva do Pásma Gazy si vyžiadali podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva už vyše 31 110 obetí.
Koncom novembra Katar sprostredkoval týždňové prímerie v Pásme Gazy, ktoré viedlo k prepusteniu niektorých rukojemníkov i palestínskych väzňov z izraelských väzníc.
Počas prímeria sa podarilo do Gazy doručiť i veľmi potrebnú humanitárnu pomoc.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?