TEL AVIV. Izraelské obranné sily v utorok na kontrolnom stanovišti na juhovýchode Pásma Gazy nepovolili prejazd konvoja s humanitárnou pomocou, ktorý smeroval na sever.
Zúfalí ľudia ho následne vyrabovali, oznámil Svetový potravinový program OSN. TASR správu prebrala od agentúry AFP.
Čakali hodiny
WFP vyhlásil, že potravinový konvoj tvorený 14 nákladnými vozidlami čakal na kontrolnom stanovišti Wádí Gaza tri hodiny.
Konvoj po zmene trasy zastavil "veľký dav zúfalých ľudí", ktorý podľa WFP vyraboval približne 200 ton potravín.
Uvedený konvoj bol prvým od 20. februára, keď WFP zastavil dodávky pomoci do Pásma Gazy z dôvodu streľby na konvoj a rabovania nákladných automobilov. WFP vtedy situáciu opísal ako úplný chaos a násilie z dôvodu skolabovania občianskeho poriadku.
WFP uviedol, že hľadá všetky možnosti dodávok pomoci. Cestné spojenie je však jediný spôsob, ako do Pásma Gazy dopraviť veľký objem potravín na odvrátenie hladomoru.

Letecké dodávky
Jordánske letectvo spolu s ďalšími krajinami v utorok zhodilo z lietadiel šesť ton jedla, čo by podľa letectva malo postačiť pre 20-tisíc obyvateľov.
"Letecké dodávky sú poslednou možnosťou, no hladomor odvrátiť nedokážu. Potrebujeme vstupné body na sever Pásma Gazy, ktoré nám umožnia dodať dostatok jedla pre pol milióna ľudí v núdzi," vyhlásil zástupca riaditeľa WFP Carl Skau.
Skau minulý týždeň varoval Bezpečnostnú radu OSN, že ak sa podmienky nezmenia, bezprostredne hrozí vypuknutie hladomoru. Ten ohrozuje väčšinu z 2,2 milióna obyvateľov tohto územia najmä na severe, kde vstup pomoci blokuje Izrael.
"Deti zomierajú na choroby spôsobené hladom a trpia výraznou podvýživou," uvádza WFP vo vyhlásení a vyzýva na otvorenie ďalších vstupných bodov do Pásma Gazy vrátane severnej časti tohto územia. Vo vyhlásení tiež zdôrazňuje potrebu prímeria.
Chcú otvoriť námorný koridor
Cyperská iniciatíva na zriadenie námorného koridoru na nepretržitú prepravu veľkého množstva pomoci do Pásma Gazy priťahuje záujem krajín v Európskej únii (EÚ) aj mimo nej.
V stredu to povedal hovorca cyperskej vlády Constantinos Letymbiotis. Ako tiež uviedol, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok navštívi Cyprus a spolu s prezidentom Nikosom Christodoulidesom absolvujú inšpekciu prístavu Larnaka, odkiaľ by táto pomoc mala prúdiť.
Hovorca EÚ Eric Mamer v stredu povedal, že Únia dúfa, že sa koridor otvorí čoskoro.
Balázs Ujvari, hovorca Európskej komisie, zase povedal, že námorný koridor by mohol posilniť úsilie bloku poskytnúť viac pomoci Palestínčanom v Pásme Gazy.
Ďalšou možnosťou je organizovať zhadzovanie pomoci zo vzduchu, ale to by podľa neho bola posledná možnosť a nemôže nahradiť pozemný prístup do enklávy, „ktorý zostáva absolútne nevyhnutný“. Únia dosiaľ uskutočnila zhruba 40 letov s humanitárnou pomocou pre Pásmo Gazy, hlavne cez Egy
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?