NEW YORK. Útok militantného hnutia Hamas na južný Izrael zo 7. októbra podľa tímu Organizácie Spojených národov podľa všetkého sprevádzalo sexuálne násilie.
Osobitná vyslankyňa OSN pre sexuálne násilie v konfliktoch Pramila Patten uviedla, že existujú „opodstatnené dôvody“ domnievať sa, že Hamas spáchal znásilnenie, „sexualizované mučenie“ a iné kruté a neľudské zaobchádzanie so ženami.
Hamas správu OSN odmietol. Správa osobitnej predstaviteľky OSN pre sexuálne násilie v konfliktoch Pramily Pattenovej "nedokumentuje nijaké svedectvá údajných obetí," uviedol Hamas vo vyhlásení.
"Spolieha sa na izraelské inštitúcie, vojakov a svedkov, ktorí boli vybraní okupačnými úradmi v snahe dokázať toto nepravdivé obvinenie, ktoré vyvrátili všetky vyšetrovania," dodal Hamas.
Patten bola s deväťčlenným tímom v Izraeli a na Západnom brehu Jordánu od 29. januára do 14. februára. Návšteva podľa nej nemala mať vyšetrovací charakter.
Členovia tímu absolvovali 33 stretnutí s izraelskými inštitúciami a viedli rozhovory s 34 ľuďmi vrátane tých, ktorí prežili a svedkov útokov zo 7. októbra, prepustených rukojemníkov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a iných.

Patten uviedla, že sa im však nepodarilo stretnúť so žiadnou obeťou sexuálneho násilia „napriek sústredenému úsiliu povzbudiť ich, aby sa vyjadrili“.
V správe, ktorú zverejnili v pondelok, Patten uviedla, že tím „našiel jasné a presvedčivé informácie“, že niektorí rukojemníci boli vystavení rovnakým formám sexuálneho násilia súvisiaceho s konfliktom.
Sexuálne násilie sa pravdepodobne odohralo na niekoľkých miestach na periférii Pásma Gazy a zahŕňalo znásilňovanie a skupinové znásilňovanie.
Vyslankyňa spomenula tri lokality, a to hudobný festival Nova, cestu 232, ktorá k nemu viedla, a kibuc Re'im. Ako tiež uviedla, jej tím zistil, že na rôznych miestach „bolo nájdených niekoľko úplne nahých alebo čiastočne nahých tiel od pása nadol - väčšinou žien - so zviazanými rukami a viackrát zastrelenými, často do hlavy“.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?