NEW YORK. Vysokopostavení predstavitelia agentúr Organizácie Spojených národov varovali, že tisícky civilistov v Pásme Gazy môžu zomrieť od hladu.
Ich varovanie zaznelo v utorok na pôde Bezpečnostnej rady OSN, informovala agentúra DPA.
Nedostatočná potravinová pomoc
Izraelská armáda vedie v Gaze masívnu vojenskú operáciu voči Hamasu, ktorá je reakciou na bezprecedentný útok tohto militantného hnutia na Izrael z vlaňajšieho októbra.
Hamas je viacerými krajinami sveta považovaný za teroristickú organizáciu.
"Najmenej 576-tisíc ľudí v Gaze, štvrtina jej populácie, je len na krok od hladomoru," vyhlásil riaditeľ Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Ramesh Rajasingham.

Ako dodal, jedno zo šiestich detí vo veku do dvoch rokov trpí na severe Gazy "akútnou podvýživou", kým prežitie takmer celej populácie tohto územia je závislé od "žalostne nedostatočnej humanitárnej potravinovej pomoci".
OSN opakovane hlási veľké problémy s dodávkami pomoci do pásma Gazy, kde aktuálne až 1,7 z 2,2 milióna obyvateľov, ktorí utiekli pred bojmi, žijú v núdzových prístreškoch.
Najhoršia úroveň podvýživy detí
"Gaza čelí najhoršej úrovni podvýživy detí na svete," upozornil námestník riaditeľa Svetového potravinového programu (WPF) Carl Skau. "Ak sa nič nezmení, hladomor na severe Gazy je neodvratný," dodal.
Faktom podľa neho zostáva, že bez zaistenia bezpečného a výrazne lepšieho prístupu nebudú môcť humanitárni pracovníci vyvíjať činnosť v potrebnom rozsahu a zamedziť tak ďalšiemu zhoršovaniu potravinovej krízy v Gaze.
Napriek prebiehajúcim rokovaniam o novom prímerí v Gaze, izraelský premiér Benjamin Netanjahu presadzuje pokračovanie ofenzívy, ktorá má eliminovať vojenské kapacity Hamasu.
Hroziaca izraelská ofenzíva na mesto Rafah na juhu Gazy by mala podľa OSN zničujúce následky.
V Rafahu, ktorý je baštou Hamasu, sa nachádza aj veľké množstvo vojnových utečencov z iných častí Gazy.
Počet obetí sa zvyšuje
Počet zabitých ľudí vo vojne v palestínskom Pásme Gazy sa blíži k 30-tisíc, oznámilo ministerstvo zdravotníctva v palestínskej enkláve ovládanej hnutím Hamas. Boje tam pokračujú, ale podľa vyjednávačov prímerie medzi Hamasom a Izraelom nastane už o niekoľko dní.
Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že počas izraelského bombardovania v Pásme Gazy v noci na stredu zahynulo ďalších 91 ľudí. Agentúry OSN varovali, že humanitárne podmienky civilistov sú tam zúfalé a potravín je nedostatok.
Vyjednávači z Egypta, Kataru a Spojených štátov sa pokúšajú nájsť cestu k prímeriu v takmer päťmesačnej vojne.

Sprostredkovatelia prímeria po intenzívnom diplomatickom úsilí vyhlásili, že dohoda údajne zahŕňa aj prepustenie niekoľkých izraelských rukojemníkov, zadržiavaných od útoku na Izrael zo 7. októbra, za niekoľko stoviek Palestínčanov väznených v Izraeli.
Katar "cíti nádej, aj keď nie nutne optimizmus, že do štvrtka niečo oznámime", uviedol v utorok hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí Mádžid Ansárí.
Prestávka môže prísť počas ramadánu
Prezident USA Joe Biden v predchádzajúci deň tiež povedal, že "cíti nádej, že do budúceho pondelka budeme mať prímerie", ale "ešte to nemáme hotové".
Katarská Dauha naznačila, že prestávka v bojoch môže prísť pred začiatkom ramadánu, moslimského pôstneho mesiaca, ktorý sa v závislosti od lunárneho kalendára začína 10. alebo 11. marca.
Hamas presadzuje úplné stiahnutie izraelských síl z Pásma Gazy, ale túto požiadavku odmieta izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Zdroj z hnutia Hamas pod podmienkou zachovania anonymity povedal, že dohoda možno bude zaručovať odchod izraelských vojakov z "miest a zaľudnených oblastí", čo umožní návrat niekoľkých vysídlených Palestínčanov a humanitárnej pomoci.
Hraničný priechod je otvorený
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyhlásil, že jeho krajina vždy udržiavala otvorený hraničný priechod Rafah. Ide o jediný oficiálny vstup do Pásma Gazy, ktorý nie je pod kontrolou Izraela.
"Egypt tento hraničný priechod nikdy neuzavrel, no ak máme konať v bojovej situácii, musíme dbať na to, aby sme nespôsobili problém," vyhlásil egyptský prezident počas televízneho prenosu z Káhiry. Reagoval na boje medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy.
"Od prvého dňa sme boli veľmi otvorení tomu, aby hraničný priechod Rafah slúžil ako brána na doručovanie pomoci," vyhlásil Sísí.
Sísí dúfa, že sa čoskoro podarí sprostredkovať dohodu o prímerí medzi Izraelom a Hamasom, ktorá umožní spustiť "reálnu pomoc v rôznych oblastiach" pre obyvateľov husto zaľudneného územia.
Egypt bol prvou arabskou krajinou, ktorá v roku 1979 s Izraelom podpísala mierovú zmluvu. Teraz sa obáva masového exodu obyvateľov Pásma Gazy na svoje územie.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?