SME

Telefóny sú dnes tým, čím boli v druhej svetovej cigarety. Čo sa Pentagón naučil na Ukrajine

USA využívajú poznatky na tréning armády.

Náčelník generálneho štábu armády generál Randy A. George, v strede, poskytuje prehliadku armádneho Národného výcvikového strediska, 20. január.Náčelník generálneho štábu armády generál Randy A. George, v strede, poskytuje prehliadku armádneho Národného výcvikového strediska, 20. január. (Zdroj: Eric Thayer — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Generálmajor Curtis Taylor prechádzal po miestnosti, v ktorej prebiehal brífing. Ukázal na kus smrtiacej technológie a podrobne opísal, čo spôsobila na Ukrajine - takmer 90 ruských vojakov bolo zabitých pri jedinom útoku v roku 2022, keď ukrajinské sily zhodili americké rakety na budovy, ktoré doslova pulzovali elektronickými signálmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu, v Mohavskej púšti, kde dohliada na simulovanú vojnu určenú na prípravu amerických jednotiek na skutočné boje, existuje podľa generálmajorových slov rovnaké ohrozenie. Zdvihol telefón. „Toto zariadenie zabije našich vojakov,“ varoval.

SkryťVypnúť reklamu

Americká armáda uskutočňuje rozsiahlu revíziu svojho prístupu k vedeniu vojny. Do veľkej miery opustila protipovstaleckú stratégiu, ktorá bola charakteristickým znakom bojov v Iraku a Afganistane, a sústredila sa na prípravu na konflikt väčších rozmerov a so sofistikovanejšími protivníkmi, ako sú Rusko alebo Čína.

Vojna na Ukrajine, ktorá tento týždeň vstupuje do tretieho roka so státisícmi mŕtvych alebo zranených na oboch stranách a s koncom stále v nedohľadne, Pentagónu jasne ukázala, že kalkulácie na bojisku sa za roky od posledného nasadenia veľkých počtov vojsk zásadne zmenili.

Trvalý zdroj ponaučenia

Presné zbrane, letky dronov a digitálne sledovanie môžu dosiahnuť ďaleko za frontové línie, čo predstavuje vážne riziko pre personál, nech sa nachádza kdekoľvek.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna je stále aktívnou a výdatnou príležitosťou pre vojenských plánovačov, ktorí hľadia do budúcnosti. Pri tvorbe americkej Národnej obrannej stratégie - rozsiahleho dokumentu, ktorý zlaďuje priority Pentagónu - pomôže utajovaná ročná štúdia skúseností z oboch strán krvavej kampane.

Dvadsať dôstojníkov, ktorí projekt viedli, skúmalo päť oblastí - pozemný manéver, vzdušnú silu, informačnú vojnu, udržiavanie a rast síl a palebnú schopnosť na dlhé vzdialenosti.

„Ponorili sme ich do tohto konfliktu, aby sme sa uistili, že skutočne chápu, čo z neho vyplýva pre vedenie vojny,“ povedal vysoký predstaviteľ rezortu obrany, ktorý hovoril o iniciatíve pod podmienkou zachovania anonymity.

Charakter vojny sa mení a ponaučenia získané z Ukrajiny majú byť „trvalým zdrojom“ vedomostí, uviedol ďalší predstaviteľ.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna na Ukrajine sa zmenila na opotrebovávací súboj, v ktorom sa každá strana snaží vyčerpať tú druhú, čo sme už považovali za prežitý model, uviedla Stacie Pettyjohn, riaditeľka obranného programu v think tanku Centrum pre novú americkú bezpečnosť.

Vojna nabúrala aj dlhodobé presvedčenie Pentagónu, že drahé presné zbrane sú základom víťazstva v amerických konfliktoch, hovorí Pettyjohn.

Ukázalo sa, že munícia navádzaná pomocou GPS, ktorá bola Ukrajine poskytnutá, je náchylná na elektronické rušenie. Ukrajinská armáda sa prispôsobila spojením staršieho neriadeného delostrelectva so senzormi a s bezpilotnými lietadlami, ktoré možno použiť na zisťovanie cieľov a spresňovanie ich zásahov. Americkí vojenskí velitelia si to s určitosťou všimli, povedala analytička.

SkryťVypnúť reklamu

Je čo zlepšovať

Vojna na Ukrajine ukázala, že treba prehodnotiť všetko, čo americké jednotky robia v teréne - od plánovania misií a hliadkovania až po technológie, ktoré umožňujú prakticky každú vojenskú úlohu, tvrdia predstavitelia.

Vojaci sa zdokonaľujú v taktike a pripravujú sa na bojové nasadenie v Národnom výcvikovom stredisku vo Fort Irwin, kde sa nachádza jedna z dvoch armádnych strelníc v Spojených štátoch. Výcvikový priestor, ktorý vojaci poznajú pod názvom „The Box“, je časť púšte veľká asi ako štát Rhode Island.

V minulých rokoch toto zariadenie kopírovalo to, čo mohli americké sily očakávať v Iraku a Afganistane. Teraz sa zákopové línie kľukatia cez pozície, ktoré majú kopírovať bojový priestor na Ukrajine.

Počas zimy zariadenie obsadila 1. obrnená divízia a kým vojaci bojovali v simulovaných bitkách, tu Taylor vysvetľoval transformačný vplyv Ukrajiny na to, ako armáda premýšľa a cvičí sa na boj. „

SkryťVypnúť reklamu

Ruské delostrelectvo sťažilo manévrovanie a veliteľské stanovištia sa teraz javia ako neprekonateľné,“ uvádza sa na jednom z jeho informačných materiálov.

Velitelia jednotky neustále varujú, že väčšina elektronických zariadení je potenciálnym cieľom. Vojaci boli poučení o tom, aby nepoužívali svoje telefóny vo výcvikovom priestore, a pozorovatelia, známi ako OC, nosia ručné detektory, ktoré sa snažia objaviť kontraband.

Taylor rozprával príbeh pilota vrtuľníka Apache, ktorý sa počas simulovaného útoku úspešne vyhol systémom protivzdušnej obrany. Personál predstavujúci nepriateľské sily nedokázal určiť dráhu, po ktorej sa vrtuľník pohyboval, ale po preskúmaní komerčne dostupných údajov z telefónov dokázal zmapovať cestu zariadenia pohybujúceho sa cez púšť rýchlosťou 190 kilometrov za hodinu. To odhalilo, kadiaľ Apache letel, aby sa vyhol obrane.

SkryťVypnúť reklamu

Generál je neoblomný vo svojej snahe potlačiť takéto správanie. Situáciu prirovnáva k hrozbe, ktorú predstavovalo fajčenie cigariet na frontových líniách počas druhej svetovej vojny, keď nepriateľské sily hľadali žiariace oranžové svetielka, ktoré im pomáhali identifikovať ciele.

„Myslím si, že naša závislosť od telefónov je rovnako hrozivá,“ povedal Taylor. „Je to nová cigareta v zákope.“

Vojaci musia brať do úvahy aj používanie telefónov vo svojom okolí. Personál, ktorý má za úlohu stvárniť nebojovníkov, zachytáva fotografie a videá miest a vybavenia jednotiek a nahráva tieto snímky na falošnú sociálnu sieť s názvom Fakebook. Tam sa naplnia do kanála, ktorý používajú príslušníci služby hrajúci úlohu nepriateľských síl, ktorí potom tieto údaje použijú na útok.

SkryťVypnúť reklamu

Vysielačky, ovládače bezpilotných lietadiel a vozidlá produkujú značné množstvo elektromagnetickej aktivity a tepelnej energie, ktoré možno odhaliť. Aby armáda zmiatla nepriateľský dohľad, učí vojakov skrývať sa pred zrakom nepriateľa.

Podľa veliteľov sa vojaci učia, ale prechádzka po The Box ukázala, že stále je čo zlepšovať. Veliteľské stanovište divízie - v podstate skladací stôl so štyrmi vozidlami Humvee zaparkovanými okolo - bolo zahalené do maskovacej siete, ktorá pomáha tlmiť elektronické a tepelné signatúry.

Stanovište bolo dobre ukryté, ale biely satelitný internetový terminál Starlink umiestnený vonku sa pozornosti nevyhol.

Sieťovina rušila jeho signál, vysvetlil jeden z vojakov. Hrozilo riziko, že sa bude vynímať pred dronmi alebo sledovacími lietadlami, povedal im Taylor. „Prikryte ho dekou,“ poradil.

SkryťVypnúť reklamu

Neschopné prežiť v modernom konflikte

Armády Ruska a Ukrajiny zaplavujú oblohu lacnými jednosmernými útočnými dronmi, ktoré sa dokážu vyhnúť odhaleniu. Ich hojné používanie prinútilo amerických vojenských veliteľov zamyslieť sa nad tým, kde sú medzery v ich schopnostiach.

Zatiaľ čo v nedávnych amerických konfliktoch sa veľké a drahé drony využívali na misie organizované na veľmi vysokých úrovniach velenia, na Ukrajine velitelia vložili výkonné pozorovacie a útočné kapacity do rúk jednotlivých vojakov - ide o stupeň autonómie malých jednotiek, ktorý sa americká armáda len nedávno pokúsila napodobniť.

Šírenie tejto technológie vyvolalo v Pentagóne aj novú naliehavú potrebu vyvinúť a nasadiť lepšie protidronové systémy. V Jordánsku minulý mesiac zahynuli traja americkí vojaci po tom, ako do ich obytných priestorov narazilo jednosmerné bezpilotné lietadlo, ktoré podľa úradov pravdepodobne nebolo odhalené.

SkryťVypnúť reklamu

Armáda, berúc si príklad z vojny na Ukrajine, začala experimentovať so zhadzovaním malej munície z dronov, čo je taktika používaná Islamským štátom, ktorá sa odvtedy stala základom stratégie na Ukrajine. Takisto prijala rozhodnutie zrušiť dve platformy pozorovacích dronov Shadow a Raven, pričom ich označila za neschopné prežiť v modernom konflikte.

„Z bojiska - najmä na Ukrajine - sa dozvedáme, že vzdušný prieskum sa zásadne zmenil,“ povedal náčelník generálneho štábu armády generál Randy George.

Ukrajinci objavili niekoľko inovatívnych riešení na odhaľovanie bezpilotných lietadiel, povedal počas nedávneho sympózia generál James B. Hecker, náčelník operácií vzdušných síl v Európe a Afrike.

Rozprával príbeh dvoch Ukrajincov, ktorí zozbierali tisíce telefónov, pripevnili na ne mikrofóny a pripojili ich k sieti schopnej odhaliť jedinečný bzučiaci zvuk približujúcich sa bezpilotných lietadiel. Informácie sa následne odovzdávajú vojakom protivzdušnej obrany, ktorí môžu konať.

SkryťVypnúť reklamu

O taktike informovali Agentúru Pentagónu pre protiraketovú obranu a postúpili veleniam NATO a USA, aby ju potenciálne zopakovali, povedal Hecker.

Hecker tiež opísal nedávne útoky bezpilotných lietadiel a rakiet, ktorých cieľom boli obchodné a vojenské lode v Červenom mori. Na násilnosti jemenských militantov reagovali Spojené štáty agresívne.

Hecker ukázal na svojho partnera zodpovedného za obranu pred potenciálnymi hrozbami zo strany Číny: „To, čo robili Húsíovia, čo robí Rusko, nie je nič v porovnaní s tým, čo uvidíme na vašom bojisku.“

Veliteľské stanovište

V lesoch vo Fort Johnson, armádnom stanovišti v Louisiane, majú americkí vojaci inšpirovaní skúsenosťami z Ukrajiny heslo: Kop alebo zomri.

Vojaci, ktorí rotujú v tamojšom Spoločnom výcvikovom centre pripravenosti, sa učia vytvárať zákopy a zemľanky, pozostatky minulých konfliktov, ktoré sa vrátili, aby poskytli ochranu pred bombami a dronmi. Na jednom stanovišti vojaci navŕšili kopu palíc a krovia, aby lepšie skryli svoje zákopy, a povedali, že pri príprave kopali celé hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

„Dúfam, že prídu,“ povedal jeden z nich. „Nevykopal som to len tak.“

Personál hrajúci úlohu protivníkov používal softvér umelej inteligencie a lacné drony, aby vyviedol "nepriateľské" vojsko z rovnováhy, a potom im ukázal, čo odhalil, aby im pomohol zlepšiť sa.

Hoci sa vojaci zlepšujú vo fyzickom maskovaní, ich digitálna stopa je stále slabým miestom. Jeden z dronov, ktorý používajú protivníkove sily vo Fort Johnson, dokáže odhaliť signály WiFi a zariadenia s technológiou Bluetooth, poznamenal dôstojník.

V inom prípade bolo veliteľské stanovište identifikované prostredníctvom svojho sieťového názvu „veliteľské stanovište“.

Hoci vojna na Ukrajine priniesla na bojisku inovácie, niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že Pentagón sa bude zdokonaľovať len obmedzeným tempom.

SkryťVypnúť reklamu

Stále sa výrazne prejavuje vplyv vojen po 11. septembri, ktoré formovali kariéru a skúsenosti dnešných vojenských veliteľov. Americké sily sú aj naďalej na Blízkom východe obozretné - vojakov tam prideľujú na rovnaké základne, ktoré pred rokmi obsadili ich predchodcovia a ktoré sú stále cieľmi rôznych útokov.

Vo Fort Johnson visia v regrutačnom stredisku na stene troje digitálne hodiny. Prvé ukazujú miestny čas, druhé a tretie ukazujú čas v Iraku a Afganistane.

Americká a ukrajinská armáda fungujú odlišne, čo znamená, že niektoré poznatky z vojny s Ruskom nemusia byť pre USA použiteľné, hovorí Pettyjohn. Niektorí americkí vojenskí velitelia, s ktorými analytička hovorila, podľa nej podceňujú to, ako sa zmenil charakter bojov, a držia sa riskantného predpokladu, že Spojené štáty by si za podobných okolností jednoducho počínali lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 631
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 136
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 131
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 247
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 190
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 907
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 731
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 540
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Trump oznámil výber architektúry protiraketového štítu „Zlatá kupola“.

Štít má byť funkčný do konca jeho druhého obdobia vo funkcii prezidenta.


TASR 7
Ilustračné foto

RFE/RL sídli od roku 1995 v Prahe a v súčasnosti vysiela v 27 jazykoch pre 23 krajín.


TASR 1
Minister infraštruktúry a dopravy Abdulkadir Uraloglu.

Minister dopravy novinku označil za jedinečnú inováciu.


TASR 3
Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová.

Euroblok už stihol pripraviť sankcie na izraelských osadníkov.


TASR

Sportnet

Hokejisti Rakúska sa tešia z postupu do štvrťfinále na MS v hokeji 2025.

Pozrite si dvojice a kompletný program štvrťfinále na MS v hokeji 2025. Vyraďovacia časť pokračuje už bez Slovenska.


Fotka zo zápasu Nemecko - Dánsko na MS v hokeji 2025.

Dánsko dnes zdolalo Nemecko v skupine B na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Momentka zo zápasu Košice - Podbrezová.

Súboj sa skončil v riadnom hracom čase nerozhodne 2:2.


a 1 ďalší
Macklin Celebrini oslavuje gól v zápase Švédsko - Kanada na MS v hokeji 2025.

Kanada dnes zdolala Švédsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu