Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálne.cz
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu prekvapil množstvo divákov aj moderátora, keď na otázku o amerických prezidentských voľbách odpovedal, že dúfa vo výhru súčasného prezidenta, demokrata Joea Bidena.
"Je skúsený, predvídateľný a zo starej školy," povedal v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu Putin, ktorý mal v minulosti dobré vzťahy skôr s Bidenovým republikánskym rivalom Donaldom Trumpom.
Putin chválil Trumpa ako "vynikajúceho a talentovaného" pred jeho prvou prezidentskou kandidatúrou v roku 2016. Trump zasa opakovane povedal, že so šéfom Kremľa ako prezident vychádzal "dobre".
Na druhej strane, Biden je dlhodobo tvrdým kritikom Putina, dokonca ho pred ruskou inváziou na Ukrajinu nazval "vrahom", pripomína BBC.

Teraz Putin v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu odmietol pochybnosti o Bidenovom veku a duševnom zdraví. Povedal, že keď sa naposledy stretli v roku 2021, nevšimol si nič nezvyčajné.
"Už vtedy ľudia hovorili, že je nekompetentný, ale ja som si nič také nevšimol," povedal. "Áno, stále pozeral do papierov, ale ak mám byť úprimný, robil som to isté, takže na tom nebolo nič zvláštne," dodal.
Loading
...
Americký prezident má 81 rokov a väčšina voličov tvrdí, že je príliš starý na výkon funkcie.
Poukazujú však aj na vek Trumpa, ktorý je o štyri roky mladší. Obaja sa pravdepodobne tento rok opäť stretnú v súboji o Biely dom.
Ruský prezident tiež zhodnotil rozhovor, ktorý s ním minulý týždeň spravil bývalý moderátor americkej televízie Fox News Tucker Carlson.
Putin uviedol, že rozhovor ho sklamal, pretože očakával, že moderátor bude klásť tvrdšie otázky a bude agresívnejší. "To by umožnilo aj mne, aby som bol vo svojich odpovediach agresívnejší," povedal.

Putin v rozhovore dodal, že Rusko bude spolupracovať s každým, kto si "získa dôveru americkej verejnosti" a vyhrá prezidentské voľby.
Prekvapivé vystúpenie prichádza v čase, keď sa Washington začína viac zaoberať možným vplyvom Moskvy na americké voľby.
Pozornosť sa sústreďuje na Ukrajinu
Hoci Washington tvrdí, že ruskí agenti sa posledné dva roky zaoberali vojnou na Ukrajine a každodenná aktivita zameraná na Spojené štáty ustala, podľa predstaviteľov amerických tajných služieb to neznamená, že sa Moskva nezameria na novembrové prezidentské voľby.
"Tento rok je pre nich dôležitý," povedal riaditeľ americkej Národnej bezpečnostnej agentúry generál Paul Nakasone, ktorý je zároveň veliteľom amerického kybernetického veliteľstva.
"Pozerajú sa na americké voľby a predpokladal by som, že vzhľadom na výzvu, ktorú majú na Ukrajine, chcú zrejme práve tu niečo ovplyvniť," citovala ho CNN.
S jeho analýzou súhlasil aj riaditeľ FBI Chris Wray. "Ak niečo, tak by sa dalo povedať, že zameranie Rusov na Ukrajinu zvýšilo ich túžbu ovplyvniť to, ako vyzeráme a ako rozmýšľame o problémoch, pretože politika USA sa hlboko dotýka ich nevyprovokovanej a strašnej invázie na Ukrajinu," povedal.
Dôvera v demokraciu
Predstavitelia amerických tajných služieb už skôr informovali, že Rusko sa pokúsilo ovplyvniť voľby vo viac ako 100 krajinách. Dezinformačná kampaň Ruska je však často zameraná na spochybnenie celého demokratického procesu, a nie len na podporu jedného kandidáta, upozornila vlani agentúra Reuters.
Napríklad v Spojených štátoch mala Moskva podporovať dezinformácie o posledných prezidentských voľbách v roku 2020, ktoré vyhral Biden. Trump ale spočiatku odmietal uznať svoju porážku a tvrdil, že došlo k volebným podvodom, čo však zatiaľ žiadny súd nepreukázal.
Na druhej strane Trump teraz čelí obvineniam z pokusu o politický prevrat - dav stúpencov bývalého prezidenta nespokojných s výsledkom volieb v januári 2021 vtrhol do budovy Kapitolu. Napriek tomu takmer tretina Američanov stále verí, že Biden vyhral voľby podvodom, ako ukázal letný prieskum Monmouth University.
To je jeden z dôvodov, prečo Putinova podpora Bidena niektorých zahraničných pozorovateľov prekvapila. Ruskému prezidentovi sa však nepáčilo, že jeho americký náprotivok ostro odsúdil vojnu na Ukrajine, ktorú označil za veľmi "škodlivú a pomýlenú".
Na druhej strane Trump tvrdí, že by konflikt na Ukrajine rýchlo vyriešil. Minulý týždeň tiež vyvolal pobúrenie, keď povedal, že ak krajiny NATO nedajú dostatok peňazí na obranu a Rusko ich napadne, Trump by v takom prípade povzbudil Moskvu, aby si robila, čo chce.
Šéf NATO Jens Stoltenberg v reakcii požiadal Trumpa, aby "neoslaboval" záruky kolektívnej bezpečnosti Aliancie.
"Viete si to predstaviť? Toto hovorí bývalý prezident USA? Počul to celý svet. Najhoršie je, že to myslí vážne. Žiadny iný prezident v našej histórii sa nikdy nesklonil pred ruským diktátorom. A dovoľte mi, aby som to povedal čo najjasnejšie: Nikdy to neurobím," reagoval Biden na Trumpove slová.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej